Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

DITARI NR. 20 @ EURO2016

Zemër

ODD ANDERSEN/AFP/Getty Images

Zemër


Shkruan: Luan MORINA

4 July, 2016 @8:37

Në një botë ku Raheem Sterling blihet për 70 milionë euro, e Bastian Schweinsteiger paguhet 15 milionë euro në sezon për të kryer praktikën në fizioterapi, të gjesh dikë që luan futboll me paratë në plan të dytë është mrekulli.

Ne po jetojmë në vitin e mrekullive. Jo në një vit ku dy snobë shtyhen cili po shënon më shumë gola kur dhjetë lojtarë të tjerë punojnë për ta, por në vitin ku të njëmbëdhjetë lojtarët janë të barabartë dhe mbi të gjitha luajnë me zemër për të fituar duke mos kursyer asgjë. Pas Leicester Cityt, radhën e kishte Islanda.

I

Normale është që të mos mund të maten me Francën, mirëpo asnjë ekip ‘normal’ apo më mirë të them modern s’do të luftonte sikur të ishte rezultati i barabartë dhe minuta e parë e lojës tek rezultati 5-1 dhe minuta 70. Këtë mbrëmë e bënin islandezët. Sikur nuk e dinin ku ishte semafori, apo ndoshta edhe nuk ju interesonte. Luajtën deri në minutën e 92-të, pa marrë parasysh që pjesën më të madhe të lojës ishin katër gola disavantazh. Nuk ranë, nuk u ‘bajëlldisën’ menjëherë tek 0-2, diçka që do të kishte shtrirë për toke dy kampionët e parafundit të botës.

Nuk kishte shpërthime psikike pakënaqësie, nuk kishte nervozë, nuk kishte asgjë negative. Edhe tifozët ishin në nivel, kënaqeshin. Kjo, kjo të bën ta duash një kombëtare, një ekip që luan me zemër. Dhe atë çfarë zemre, çfarë dashurie futbolli. Diçka për tu mbajtur në mend. HUH!

Franca ka gjetur veten. Sot ishin shumë më të mirë me Sissokon më të avancuar, Griezmannin në qendër dhe dy mesfushorë qendror. Umititi ishte më mirë se Rami edhe pse mbrojtja nuk ishte në nivel në topat e ndërprerë. Giroud po tregon diçka të jashtëzakonshme, por edhe besoj momentale. Le të jemi të sinqertë që mbrojtjet e Irlandës e Islandës nuk janë në nivel të Gjermanisë.

E çfarë do të ndodh me gjermanët mbetet të shihet. Do të jetë një gjysmëfinale interesante. Shpresoj më e bukur se dueli i mbrëmshëm i ‘gjigantëve’ evropian.


GRIEZMANN

Del në krye

UEFA Euro 2016

Del në krye

03/07/16 @ 22:57

PAS FITORES

Giroud, lojtar i ndeshjes

UEFA Euro 2016

Giroud, lojtar i ndeshjes

03/07/16 @ 22:55

GJELAT TRIUMFOJNË

Franca bindëse, tash ndaj Gjermanisë

UEFA Euro 2016

Franca bindëse, tash ndaj Gjermanisë

03/07/16 @ 22:31

ÇEREKFINALJA

Formacionet zyrtare: Franca-Islanda

UEFA Euro 2016

Formacionet zyrtare: Franca-Islanda

03/07/16 @ 19:53

PAS DËSHTIMIT

Kërkon falje për penalltinë dhe gjestin

UEFA Euro 2016

Kërkon falje për penalltinë dhe gjestin

03/07/16 @ 19:48

GRIEZMANN

Nëse shënon, del në krye

UEFA Euro 2016

Nëse shënon, del në krye

03/07/16 @ 18:23

Përfundon europianin

UEFA Euro 2016

Përfundon europianin

03/07/16 @ 18:18

PREZENTOHET GUARDIOLA

Këtu jam për të mësuar

Premier League/Transfere

Këtu jam për të mësuar

03/07/16 @ 17:49

FORMACIONET STARTUESE

Ulpiana-Prishtina, 11-shet startuese

FFK Superliga

Ulpiana-Prishtina, 11-shet startuese

27/11/21 @ 11:41

PARA DERBIT

Llapi po e kërkon motivin shtesë për derbi

FFK Superliga

Llapi po e kërkon motivin shtesë për derbi

27/11/21 @ 09:50

DUELI I DITËS

Ulpiana kërkon rezultat ndaj Prishtinës

FFK Superliga

Ulpiana kërkon rezultat ndaj Prishtinës

27/11/21 @ 09:24

BARCELONA

Për të mos rënë mëposhtë, fitorja patjetër

La Liga

Për të mos rënë mëposhtë, fitorja patjetër

27/11/21 @ 09:08

PODUJEVË

Llapi gjobitet 1 mijë euro për shkak të piroteknikës

FFK Superliga

Llapi gjobitet 1 mijë euro për shkak të piroteknikës

27/11/21 @ 08:44

ISTOGU - FERONIKELI

Ndeshje rekordesh për Istogun

FBK Liga e Parë

Ndeshje rekordesh për Istogun

26/11/21 @ 22:10

DARDANËT - PRISHTINA E RE

Dardanët në formë, e katërta me radhë

FBK Liga e Parë

Dardanët në formë, e katërta me radhë

26/11/21 @ 21:39

VËLLAZNIMI - VUSHTRRIA

Vazhdon seria perfekte

FBK Liga e Parë

Vazhdon seria perfekte

26/11/21 @ 21:24

KBF PRISHTINA - KBF VËLLAZNIMI

E teta rresht për KBF Prishtinën

FBK Liga e Femrave

E teta rresht për KBF Prishtinën

26/11/21 @ 20:25

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Ligën e Parë (VI)

FBK Liga e Parë

TOP 5-shja e javës në Ligën e Parë (VI)

26/11/21 @ 19:24


 
Të gjitha lajmet nga