Të gjitha lajmet

KOLUMNE

5 për fundjavë!

5 për fundjavë!

Shkruan: LUAN MORINA

7 December, 2018 @11:25

1.Juventus – Internazionale (e premte, 8e30)

a

Vjeshtën e kaluar, Internazionale iku me një pikë pa gola nga Torino. Por, hera e fundit kur janë kthyer në Meaza me tri pikë, ekipi nga Milano ishte 3 nëntori i vitit 2012 kur Milito e Palacio shënonin dy golat për atë ekip nga e cila tani kanë mbetur vetëm Ranocchia dhe Handanovic. Është vetëm fitorja e dytë për Internazionalen në të gjitha 16 duelet e fundit ndërmjet këtyre dy ekipeve në Serie A.

‘Derby dell’Italia’ hap këtë fundjavë futbolli, por pavarësisht rezultati, hapja e garës për titull në Serie A këtë sezon është e pamundur me Juventusin që tashmë është 11 pikë para Internazionales dhe tetë para Napolit në krye të renditjes.

2.Schalke – Borussia Dortmund (e shtunë, ora 3e30)

a

Derbi i Rurit, vjeshtën e kaluar ofroi njërën nga ndeshjet më të bukura të sezonit në Bundesliga. Ishte ndeshja në Signal Iduna Park e cila përfundoi me barazim prej tetë golave në total. Në Veltins-Arena, Dortmundi nuk ka fituar që nga vjeshta e vitit 2013. Nga ai ‘Revierderby’, të shtunën në formacion mund të jenë vetëm Reus e Schmelzer.

Që të dyja ekipet kanë kryer punën në Evropë, ku do të luftojnë vetëm për pozitën e parë në mes-javë, por fitorja për Schalken (vetëm tri pikë larg pozitës 16) është më e domosdoshme se për Dortmundin që kanë shtatë pikë kundër emnakëve nga Monchengladbach.

3.Chelsea – Manchester City (e shtunë, ora 6e30)

a

Diferenca prej dhjetë pikëve mund të kalojë në trembëdhjetë pikë në rast se Sarri nuk arrin të prodhojë ndonjë mrekulli kundër Manchester Cityt të shtunën. Vitin e kaluar Guardiola iu hakmor Contes duke e mposhtur në të dyja rastet, ashtu siç kishte bërë italiani një vit më parë. Tani, italiani tjetër do të duhet të adaptojë sistemin e tij për të marrë gjahun e plotë nga kjo ndeshje, ose do të mbetet në luftë për dy pozitat e fundit që dërgojnë në Ligën e Kampionëve.

E adaptimi më i mirë karshi Cityt është të zhvillosh lojën tënde. Kjo i ka bërë mirë Contes në sezonin e parë kur pati të gjithë Premier League-n të adaptoheshin e edhe të adaptonin lojën e tij. Për momentin Sarri po ruan strategjinë e tij, me rotacionin e tij të plotë me Europa League. Por, ky rotacion zor që do të funksionojë deri në fund, dhe ka filluar të shfaq çarjet e para.

4.Atlanta – Portland (e diel, ora 2 natën)

a

Pas startit shumë të mirë, bardhë-e-kaltrit kanë pësuar tri humbje radhazi, përfshirë edhe ndaj Gironas si vendas ndërmjet humbjeve me Sevillan dhe Getafen. Tani presin Barcelonën në derbin e Katalunjës, të shtunën në ora 8e45. Pasdreke, në ora 4e15, Valencia pret Sevillan.

Por, në mbrëmjen ndërmjet të shtunës dhe të dielës zhvillohet finalja e ligës amerikane në futboll, MLS. Në ligën e cila ka tre lojtarë shqiptarë – asnjëri në playoffs – Atlanta United e cila ka debutuar vitin e kaluar pret Portland Timbers. Ndeshjet gjysmëfinale ofruan lojëra të bukura, dhe gola edhe më të bukur. Tek Atlanta, sulmuesi Josef Martinez, MVP i këtij sezoni me 31 gola është arma kryesore, bashkë me Brad Guzan i cili është shtylla e portës së vendasve. Kundër ekipit më të mirë të ligës do të kundërvihen Portland Timbers me Diego Valerin e Sebastian Blancon.

Në votat për MVP, Ibrahimovic doli i treti para Rooney. I dyti ishte Miguel Almiron, bashkëlojtari i Martinezit (ish-lojtar i Toirinos), i cili pritet të kalojë në Premier League gjatë janarit.

5.River Plate – Boca Juniors (e diel, ora 8e30)

a

Më në fund pritet të zhvillohet finalja e dytë e Copa Libertadores, kësaj radhe në Santiago Bernabeu. Ndeshja e parë qe goxha e baraspeshuar me lojë të bukur, të hapur nga të dyja palët. Rezultati i barabartë nga ndeshja e parë, s’lë shumë hapësirë për kalkulime, sidomos për River Plate të cilët në llogarinë time janë favorit për të fituar titullin e kampionit të Amerikës Jugore.

Për herë të parë tek ne, ndoshta, ky derbi do të shikohet më shumë për lojën në fushë se sa për atmosferën në tribuna.

WERDER - FORTUNA

Rashica startues, Werder i kthehet fitores

Foto: Werder Official

7 December, 2018 @23:52

Pas katër xhirove pa fitore, ku regjistruan tre humbje dhe një barazim, Werder Bremen i është kthyer fitores në Bundesligë.…

JUVENTUS - INTER

Super Mario vendos derbin

7 December, 2018 @23:30

S’kanë të ndalur. Fitorja e 14 në 15 ndeshjet e stinorit në Serie A dhe Juventus tashmë zgjeron epërsinë në…

PARA DUELIT TË KUPËS

Korenica kërkon fitore ndaj ish ekipit

Foto: prishtinafc.com

7 December, 2018 @15:42

Futbollisti i Prishtinës dhe i reprezentacionit U21 të Kosovës, Meriton Korenica, ka thënë se pret fitore në përballjen e nesërme…

MANCHESTER CITY

Pa rrezikun kryesor në derbi

7 December, 2018 @15:11

Manchester City do të del i hendikepuar në përballjen derbi ndaj Chelseat të shtunën në Stamford Bridge. Sergio Aguero…

GONZALO PLATA

Barcelona ‘frikësohet’ nga talenti ekuadorian

7 December, 2018 @15:02

Skuadra e Barcelonës është duke monituar me kujdes procesin e zhvillimit të krahut ekuadorian, Gonzalo Plata, që luan në Independiente…

COPA LIBERTADORES FINAL

Në pritje të huliganëve

7 December, 2018 @14:54

Policia spanjolle ka bërë të ditur sot se pret deri në 500 huliganë argjentinas të arrijnë në Madrid, para finales…

MALCOLM

Talenti lëndohet pas golit

7 December, 2018 @14:47

Barcelona ka bërë të ditur se lojtari i ri i saj, Malcom, është lënduar dhe do të mungojë për 2…

PORTIER I RI TE CITY?!

City kërkon edhe një portier

Foto: talksport via getty

7 December, 2018 @14:40

BBC Sport ka bërë të ditur sot se lideri i Premier Ligës, Manchester City, është pranë nënshkrimit të kontratës me…

CESARE PRANDELLI

Prandelli i kthehet Serie A-së

7 December, 2018 @14:35

Trajneri i mirënjohur italian, Cesare Prandelli, është zyrtarizuar si kryetrajner i ekipit të Genoas sot. Ekipi i qytetit të…

ROB HOLDING

9 muaj mungesë për futbollistin e Arsenalit

7 December, 2018 @14:29

Mbrojtësi i Arsenalit do të mungojë për nëntë muaj nga fushat e futbollit për shkak të lëndimit që e pësoi…

HAT TRICK HERO

Zenelit i pëlqen Fenerbahçeja

7 December, 2018 @12:19

Njëri ndër lojtarët që shpërtheu në kuadër të Ligës së Kombeve me Kosovën, Arbër Zeneli, po përflitet si opcion për…

FRENKIE DE JONG

Jo Barcelonës, po PSG-së

7 December, 2018 @11:55

Mesfushori i ri holandez, që mbron ngjyrat e Ajaxit dhe që po ngjallë interesimin e klubeve të mëdha evropiane, Frenkie…

IGNAZIO ABATE

Kontratë të re për veteranin

Foto: ilmilanista.it

7 December, 2018 @11:49

Mbrojtësi i Milanit, Ignazio Abate, pritet të merr shpejt kontratën e re nga ekipi i tij. Sipas Tuttosportit, Milan…

FA CUP QUARTERS

City përmbys Swansean për gj’finale

Foto: TheGuardian

16 March, 2019 @20:16

Përkundër epërsisë prej 2-0 të Swanseat dhe lojës së mirë të treguar të tyre, kampioni i Anglisë Manchester City ka…

SUPER SUPER GOL

Celina e bën pishman Cityn që e shiti

16 March, 2019 @19:03

Bersant Celina posa ka shënuar një super gol për ekipin e tij Swansea City në ndeshjen e FA Cup, që…

TE ARSENAL

Granit Xhaka, lojtar i ndeshjes në derbi

Foto: PremierLeague.com

10 March, 2019 @21:50

Pas përballjes derbi të zhvilluar sot ndërmjet Arsenalit dhe Manchester Unitedit, Granit Xhaka është shpallë lojtari i ndeshjes duke qenë…

ARSENAL - MANCHESTER UNITED

Xhaka & Auba ia sjellin humbjen e parë Oles

Fotot: premierleague.com

10 March, 2019 @19:32

Humbja e parë e Manchester Unitedit në Premier Ligë nën drejtimin e Ole Gunnar Solskjaerit ka ardhur sot, pasi që…

LIVERPOOL - BURNLEY

Liverpooli s’gabon, gara vazhdon

Foto: Squawka

10 March, 2019 @14:54

Pak para sfidës së rëndësishme ndaj Bayernit në Champions League, Liverpooli ka arritur të shënojë fitore ndaj Burnleyt në Premier…

Të gjitha lajmet nga Premier League