Të gjitha lajmet

ANALIZË

Afati i prillit

Afati i prillit

Shkruan: LUAN MORINA

5 March, 2018 @23:10

Duhet të jetë viti i ringjalljes së futbollit italian ky, viti ku ndalet Juventusi, italianët në Evropë i afrohen Gjermanisë në pozitën e tretë, dhe parapërgatitje për një Serie A të kthyer në majën e ligave më të mira në botë.

Për momentin nuk janë aty, për shkak të dominimit total të Juventusit viteve të fundit, duke turpëruar të gjithë rivalët tjerë në Serie A, dhe atë vetëm një dekadë pas dëbimit në Serie B. Kampionët rekorderë kanë ekipin më të kompletuar në ligë, i cili këtë vit është relativisht më i dobët në krahasim me vitet paraprake. Në mars ndjekin tre titujt e mundshëm, në atë që duhet të jetë sezoni revolucionar për ta.

VENDIMTARE PËR NAPOLIN

Sezon vendimtar është edhe për Napolin. Me vetëm Serie A përpara tyre, ekipi i Sarrit duhet të mos lëshoj këtë shans të fundit për titull. Nuk e kanë lehtë, sidomos kur dihet se patën ndeshje me Romën San Paolo e i udhëtojnë Internazionales, Milanit, e Juventusit deri në maj.

ROMAKËT DHE MILANEZËT

Ekipet e Romës dhe Milanos mbeten larg. Në fakt pos Internazionales të cilët si zakonisht në dhjetor janë afër, asnjëra nga tri ekipet tjera nuk ka pasur ndonjë shans për titull. Liga e Kampionëve mbetet imperativ për tri ekipet, pos Lazios për shkak të borxheve të mëdha. Ekip për titull nuk kanë asnjëra. Ekip për të konfrontuar Juventusin e Napolin kanë të gjitha, por cilësia e ligës varet nga ekipet tjera dhe aftësia e tyre për t’i përballuar kësaj gjashtëshe të cilën këtë vit e ndan Sampdoria, për dallim me Atalantën e vitit të kaluar. Që të dyja këto kanë ekipe të talentuara, të afta për Evropë. Fiorentina ka bërë shumë ndryshime, derisa Torinon, Udinesen, e Genoan i kanë ringjallur trajnerët e rinj.

SHPËTIMI

Crotone vitin e kaluar pati shpëtuar në mënyrë të magjishme. Ndoshta mund të pritej e njëjta nga Benevento, por është mision i pamundur për ta. SPAL e Verona janë akoma me shpresa, dhe nga të gjitha këto mendoj që Sassuolo është më së afërmi për tu bashkuar me Beneventon në Serie B në sezonin e ardhshëm.

Sezoni i ardhshëm do të duhej të jetë më i hijshëm për Serie A. Sidomos nëse Roma, Milani, dhe Internazionale i rregullojnë punët me financa.

PALACE-UNITED

Përmbysje, për kthim në vend të dytë

Fotot: premierleague

5 March, 2018 @23:00

Super paraqitje e Manchester Unitedit në 35 minutëshin e fundit të ndeshjes. Atëherë kur Crystal Palace kishte epërsinë 2-0 në…

KOLUMNE

Paga e Challandes

Foto: FFK

5 March, 2018 @22:49

Më në fund Kosova ka selektori e ri të kombëtares. Dhe më në fund, ashtu siç kishin dashur shumica, ai…

TRABZON-BESIKTAS

Babel-Negredo, Besiktas mban hapin

5 March, 2018 @22:45

Holandezi Ryan Babel dhe spanjolli Alvaro Negredo, në 20 minutat e fundit të ndeshjes, janë përkujdesur që me kombinimet e…

KUPA E KOSOVËS / ÇEREKFINALET

Terminet e Kupës së Kosovës

5 March, 2018 @16:40

Janë caktuar terminet dhe gjyqtarët e ndeshjeve çerekfinale të Kupës së Kosovës në futboll. Të martën do të zhvillohet dueli…

JAVA XXII

Caktohen terminet për xhiron e XXII

BOROZANI / Arkiv

5 March, 2018 @16:15

Janë publikuar terminet për ndeshjet e xhiros së XXII në Superligën e Kosovës në futboll. TABELA AKTUALE / SUPERLIGA …

VLLAZNIA-BESA

Trepikësh shprese

5 March, 2018 @14:57

Mensur Livoreka, sulmues i Vllaznisë së Pozharanit, ka shënuar gol për skuadrën e tij pesë minuta para se të përfundojë…

ARBNOR MORINA

Golat nga ndërprerja, problemi që po përsëritet

4 March, 2018 @20:36

Trajneri i Gjilanit, Arbnor Morina, në deklaratën e tij pas ndeshjes ndaj Drenicës sot, të cilën Gjilani e humbi 1-0,…

FENERBAHÇE-AKHISAR

Fenerbahçe gabon! Shtohet dallimi në krye

Foto: Fanatik

4 March, 2018 @19:11

Fenerbahçe që para kësaj xhiroje ka qenë vetëm tre pikë larg kreut të tabelës, tash do ta sheh vetëm në…

CITY-CHELSEA

Bernardo Silva vendos! City s’ndalet

Fotot: premierleague.com

4 March, 2018 @18:59

Futbollisti portugez i Manchester Cityt, Bernardo Silva, me golin e tij të shënuar në fillim të pjesës së dytë të…

BARCELONA-ATLETICO

Messi vendos derbin

Foto: mundodeportivo

4 March, 2018 @18:17

Me një gol nga gjuajtja e lirë në pjesë të parë, Lionel Messi, ka vendsour derbin e madh të xhiros…

INTER - SAMPDORIA

Inter mban distancën ndaj Milanit me Nainggolanin

17 February, 2019 @21:53

Skuadra e Interit ka arritur të mposht Sampdorian me diferencë minimale 2-1, përkundër se në pjesën më të madhe të…

ATALANTA - MILAN

Super Piatek, Milan fiton me përmbysje

16 February, 2019 @22:31

Pesë ndeshje, gjashtë gola. Super transferi i Milanit, Krzysztof Piatek ka vazhduar me gola, derisa rossonerët kanë mposhtur Atalantën në…

MAREK HAMSIK

Vendos të largohet

14 February, 2019 @19:18

“Napoli përqafon Marek Hamsikun dhe i falenderon për 12 vitet e mrekullueshme të kaluara bashkë, të karakterizuara me dedikim dhe…

IA MARRIN SHIRITIN

Icardi s’është më kapiten te Interi

Foto: FCInter/fb

13 February, 2019 @14:01

Klubi kaltërezi i Milanos, Inter, ka bërë të ditur sot se ka zëvendësuar kapitenin e parë të skuadrës. Tashmë,…

AARON RAMSEY TE JUVENTUS

Britaniku më i paguar në histori

Fotot: Juventus.com & Arsenal.com

11 February, 2019 @22:49

Mesfushori i Arsenalit, uellsiani Aaron Ramsey do të bëhet lojtari më i paguar nga ishulli në histori. Tashmë është…

Të gjitha lajmet nga Serie A