Të gjitha lajmet

KOSOVA U21 - TURQIA U21

Çfarë ekipi! Kosova U21 lidere e Grupit

Çfarë ekipi! Kosova U21 lidere e Grupit

11 June, 2019 @21:46

Me fitore të thellë me një lojë të mrekullueshme, Kosova U21 e drejtuar nga Rafet Prekazi dhe ndihmësi i tij Erdogan Celina, ka mposhtur Turqinë U21 sonte në Fadil Vokrri 3-1 për të marrë lidershipin e Grupit 3 kualifikues drejt evropianit EURO 2021.

Epërsia e Kosovës erdhi me golin e Arbenit Xhemajlit, që shënoi pas një korneri, kur një top të devijuar, nga afëria e dha golin (45’) për të çuar në pushim ekipin 1-0.

kosovo u21

Mirëpo, me të nisur pjesa e dytë turqit shënuan. Një moskoncentrim në sekondat e para të lojës solli barazimin kur Ibrahim Dervisoglu (46’) shënoi për 1-1.

Pas kësaj në fushë foli vetëm ekipi i kaltër. Kosova U21 dominoi në të gjitha aspektet e lojës. Raste plotë, shtylla dhe çka tjetër jo, derisa Mirlind Daku i çliroi të gjithë me golin e shënuar (72’) mjeshtërisht me kokë pas krosimit nga e djathta për 2-1. E krejt në fund, në kundërsulm, Lirim Kastrati i sulmit (pasi që janë dy Lirim Kastrata në ekip) shënoi për 3-1 (89’) që siguroi fitoren.

Tash, Kosova U21 nga dy ndeshjet e qershorit merr pikë maksimale dhe është lidere e grupit, me 6 pikë nga dy duele.

prekazi rafet celina erdogan

tabela

Në grup janë edhe Anglia U21 dhe Austria U21, por ato kyqen më vonë në përballjet grupore.

KOLUMNE

Kosova nuk vdes kurrë

Fotot: FFK

11 June, 2019 @20:04

Pasi që nuk jam konsumues dhe rrjedhimisht kurrë nuk kam qenë i dehur apo ‘lartë’, nuk di sa zgjatin këto…

STARTUESIT

Prekazi nuk e ndërron ekipin fitues

11 June, 2019 @19:54

Pas fitores ndaj Andorrës U21 në start të kualifikimeve për EURO 2021, selektori i Kosovës U21 Rafet Prekazi nuk ka…

BERNARD CHALLANDES

Nuk ka qenë fitore fizike, por mentale

TOPSPORTI/ A. P.

11 June, 2019 @14:48

Njeriu që nuk di për humbje me Kosovën si në ndeshje miqësore ashtu edhe në ato zyrtare, Bernard Challandes ka…

KRASIMIR BALAKOV

Gabimet bullgare dhe cilësia e Kosovës

Foto: lap.bg

11 June, 2019 @14:39

Selektori i ri i Bullgarisë, Krasimir Balakov, në deklaratë për media pas humbjes nga Kosova ka numëruar cilësitë e ekipit…

LOJTARI MË I MIRË I KOSOVËS

Arbër Zeneli mbyll vitin 2019

TOPSPORTI/ A. P.

11 June, 2019 @14:16

Mesfushori i krahut dhe lojtari më i mirë i Kosovës në vitin 2018, Arbër Zeneli do të mungojë prej 6…

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja