Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

MEDIA TALK

Chelsea e City mund të bëhen pishman nga Superliga Evropiane

Chelsea e City mund të bëhen pishman nga Superliga Evropiane


20 April, 2021 @15:05

Dy skuadrat e Premier Ligës, Chelsea dhe Manchester City, mund të bëjnë një rikthim mbrapa nga vendimi i tyre për të marr pjesë në Superligën Evropiane të futbollit, pas kërcënimeve të furishme nga UEFA, FIFA e Federatat përkatëse.

Reagimi thuajse universal negativ për këtë ligë, sipas the Guardian bën që Chelsea në pronësi të miliarderit rus Roman Abramovich dhe Manchester City në pronësi të sheikut Mansour të vënë në mëdyshje pjesëmarrjen në këtë ligë dhe të lënë mënjanë planet kontraverse për Superligën Evropiane.

Raportet thonë që Chelsea e City edhe në fillim nuk kanë qenë “aq të nxehtë” për pjesëmarrje në këtë ligë, por kanë vendosur sa për të mos mbetur mbrapa klubeve tjera aty.

“Nëse disa kërkojnë dhe vendosin të bëjnë diçka vetë, atëherë duhet të jetojnë me konsekuencat që pasojnë nga vendimet e tyre,” — ka thënë Gianni Infantino, kreu i FIFA-së, në Kongresin e UEFA-së në Montreux të Zvicrës.

“Nuk mund të jesh gjysmë brenda dhe gjysmë jashtë. Duhet të jetë gjithçka pastër. Je ose nuk je,” — ka shtuar Infantino, njëshi i shtëpisë botërore të futbollit.

UEFA e FIFA kanë kërcënuar se skuadrat pjesëmarrëse në Superligën Evropiane nuk do të mund të dërgojnë as lojtarët e tyre në garat e Kampionatit Evropian dhe Botëror.

Ndërsa Federatat përkatëse kanë thënë që janë duke shqyrtuar mundësinë e përjashtimit të këtyre skuadrave nga garat kombëtare dhe si rrjedhojë, ndalesën e pjesëmarrjes së lojtarëve në garat kombëtare.

Edhe sipas raporteve të mëhershme, Chelsea e Manchester City janë shikuar si skuadra për të mbushur numrin në këtë ligë, pasi që për shkak të pronarëve stërpasanik, skuadrat në fjalë nuk e kanë gajlen e borxheve të mëdha, sikurse të tjerat pjesëmarrëse në ligë — që sipas Florentino Perezit, kryetari të Real Madridit dhe të Superligës Evropiane, është shpëtim për futbollin dhe borxhet e mëdha të krijuara nga pjesëmarrësit.


GODITJE PER KAMPIONIN

Lideri humb golashënuesin më të mirë!

FFK Superliga

Lideri humb golashënuesin më të mirë!

20/04/21 @ 13:27

TOTTENHAM HOTSPUR

Zyrtarizohet zëvendësimi i përkohshëm i Mourinhos

Premier League

Zyrtarizohet zëvendësimi i përkohshëm i Mourinhos

20/04/21 @ 11:34

TEAM OF THE WEEK

Superliga - Formacioni i javës (29)

FFK Superliga

Superliga - Formacioni i javës (29)

20/04/21 @ 10:07

EUROPEAN SUPERLEAGUE

Superliga Evropiane, klubi i Evertonit tregon se kujt ia mban anën

Premier League

Superliga Evropiane, klubi i Evertonit tregon se kujt ia mban anën

20/04/21 @ 11:29

NGA EMISIONI

Perez: Superliga Evropiane nuk është e mbyllur! Ne po e shpëtojmë futbollin

Champions League/Europa League/Premier League/Bundesliga/Serie A/Ligue 1/La Liga/International

Perez: Superliga Evropiane nuk është e mbyllur! Ne po e shpëtojmë futbollin

20/04/21 @ 00:29

PAS NDESHJES

Klopp direkt ndaj Neville: Nuk është në rregull të flasësh për YNWA

Premier League

Klopp direkt ndaj Neville: Nuk është në rregull të flasësh për YNWA

19/04/21 @ 23:50

PAS BARAZIMIT

James Milner: Nuk më pëlqen, të gjithë e kuptuam nga mediat

Premier League

James Milner: Nuk më pëlqen, të gjithë e kuptuam nga mediat

19/04/21 @ 23:24

LEEDS 1-1 LIVERPOOL

Leeds ndal ekipin e Superligës Evropiane

Premier League

Leeds ndal ekipin e Superligës Evropiane

19/04/21 @ 23:05

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina karantinohet para ndeshjeve ndërkombëtare

FFK Superliga/Champions League

Prishtina karantinohet para ndeshjeve ndërkombëtare

18/06/21 @ 12:49

CHAMPIONS LEAGUE

Shorti i plotë i rrethit të dytë, Prishtina me rival më të lehtë

Champions League

Shorti i plotë i rrethit të dytë, Prishtina me rival më të lehtë

16/06/21 @ 13:44

SHORTI I PLOTË

Teuta ndaj Sheriffit, Shkëndija ndaj sllovenëve

FSHF Kategoria Superiore/Champions League/International

Teuta ndaj Sheriffit, Shkëndija ndaj sllovenëve

15/06/21 @ 12:50

SHORTI I RAUNDIT TË PARË

Prishtina mëson kundërshtarin potencial të raundit të parë

FFK Superliga/Champions League/International

Prishtina mëson kundërshtarin potencial të raundit të parë

15/06/21 @ 12:21

PARAKUALIFIKIMET

FSHF zyrtarizon parakualifikimet për Champions

FFK Superliga/Champions League/International

FSHF zyrtarizon parakualifikimet për Champions

13/06/21 @ 14:28

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina me Folgoren luan në Elbasan

FFK Superliga/Champions League

Prishtina me Folgoren luan në Elbasan

09/06/21 @ 13:21

UCL

Rivali i Prishtinës skuadra e tretë më e trofeshme e San Marinos

FFK Superliga/Champions League/International

Rivali i Prishtinës skuadra e tretë më e trofeshme e San Marinos

08/06/21 @ 13:42

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina ndaj kampionit të San Marinos

Champions League

Prishtina ndaj kampionit të San Marinos

08/06/21 @ 12:45

CHAMPIONS LEAGUE

Nesër shorti i raundit preliminar për Prishtinën

Champions League

Nesër shorti i raundit preliminar për Prishtinën

07/06/21 @ 17:44

TRAJNERI KAMPION

Ramadani: Vetëm përforcime cilësore

FFK Superliga/Champions League/International

Ramadani: Vetëm përforcime cilësore

06/06/21 @ 20:38


 
Të gjitha lajmet nga Champions League