Të gjitha lajmet

EUROPA LEAGUE: 1/2

Dominim i pafrytshëm i Arsenalit, Griezmann ‘ndëshkon’

Dominim i pafrytshëm i Arsenalit, Griezmann ‘ndëshkon’

26 April, 2018 @23:05

Arsenal
Atletico Madrid
Arsenal 1 : 1 Atletico Madrid
A.Lacazette 61' A.Griezmann 82'

Emirates Stadium

Përkundër dominimit total dhe rasteve të panumërta për shënim, takimi i parë gjysmëfinal mes Arsenalit dhe Atletico Madridit në kuadër të Europa Leagues u mbyll me rezultat të barabartë 1-1.

Rrjedha e ndeshjes u pëcaktua pothuajse qysh pas 10 minutave të para, me Vrsaljkon e mysafirëve që u përjashtua pas dy kartonëve të verdhë brenda pak minutave, Madje, pas kartonit të kuq të Vrsaljkos nga pankina u përjashtua edhe Diego Simeone, trajneri i madrilenëve, i cili për shkak të fyerjeve ndaj gjyqtarit pjesën më të madhe të ndeshjes e përcolli nga tribunat.

Inferioriteti numerik i mysafirëve bëri që i gjithë dominimi i ndeshjes t’i takojë Arsenalit, i cili sulmoi pa ndalur gjatë gjithë ndeshjes, mirëpo përkundër kësaj shënoi vetëm një herë. Shumë raste të londinezëve u ndalën nga pritjet fantastike të sllovenit Oblak, ndërsa shumë të tjera u shpërdoruan nga reparti ofansiv i tyre.

Dhe kjo i kushtoi skuadrës së Arsene Wengerit. 8 minuta para përfundimit të kohës së rregullt, Griezmann e shfrytëzoi një pakujdesi amatoreske të mbrojtjes vendase dhe shënoi për 1-1, duke ia dhënë skuadrës së tij një gol të ‘madh’ në terrenin kundërshtar. Goli i shënuar erdhi prej njërit nga dy rastet që Atletico pati sonte, gjë që e dëshmon dominimin e madh por të pafrytshëm të Arsenalit në këtë duel.

Startues për Arsenalin sonte ishin edhe Shkodran Mustafi e Granit Xhaka, të cilët luajtën përgjatë gjithë ndeshjes.

Nëse flasim për statistika, Arsenali nuk e ka as edhe një pikë të vetme si mysafir në vitin 2018 në Premier League, gjë që e bën përballjen në Madrid edhe më të vështirë.

Ndeshja e kthimit luhet pas një jave në Madrid, kurse finalja e garës luhet më 16 maj në LyonFrancës, aty ku fituesi i këtij dueli do të përballet me fituesin e duelit mes Marseillet dhe Salzburgut.

MË 6 MAJ

Përcaktohet referi i El Clasicos

Foto: EstadioDeportivo via Google

26 April, 2018 @16:40

Dueli i radhës ndërmjet Barcelonës dhe Real Madridit zhvillohet më 6 maj, ndërsa sot Federata spanjolle e futbollit ka deleguar…

FINALJA E KUPËS SË KOSOVËS

Caktohet stadiumi i finales së Kupës

BOROZANI/ E. D./Arkiv

26 April, 2018 @16:31

Përballja finale e Kupës së Kosovës në futboll, që do të vë luftë për trofe Prishtinën dhe Vëllaznimin është përcaktuar…

CAKTOHEN DATAT

Barazhi i Superligës, në fund të majit

BOROZANI/ E. D./ Arkiv

26 April, 2018 @16:24

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka përcaktuar sot datat e ndeshjeve të barazhit të Superligës dhe stadiumin ku do…

DËNOHEN TRAJNERËT PAS DERBIT

Batatina €1000, Isufi €300

Foto: KFLlapi/fb

26 April, 2018 @16:09

Janë gjobitur edhe trajnerët e dy ekipeve nga ndeshja derbi e xhiros së kaluar ku Drita mposhti Llapin si mysafir…

LLAPI

Pa shikues si vendas, deri në fund të stinorit

KFLlapi/fb

26 April, 2018 @16:01

Skuadra e Llapit për shkak të incidenteve nga tifozëria në përballjen derbi ndaj Dritës, ku vendasit u mposhtën 1-3, është…

VENDIMET E KD-së

Vushtrrisë gjobë 1 mijë euro

BOROZANI/A.P./Arkiv

26 April, 2018 @15:52

Skuadra e Vushtrrisë, që po mëton inkuadrimin në Superligë nga Liga e Parë, ka marrë një dënim të madh në…

MALMO - CHELSEA

E para që nga dhjetori

Foto: uefaeuropaleague/fb

14 February, 2019 @23:24

Chelsea ka arritur të shënojë fitore në përballjen e parë të së gjashtëmbëdhjetës së finales së Europa Ligës sonte, duke…

ZURICH - NAPOLI

Kololli shënon me panenka, në humbje ndaj Napolit

Foto: SSCNapoli/fb

14 February, 2019 @22:57

Ekipi i Zurichut, ku luajnë dy nga lojtarët më të mirë të Kosovës, Hekuran Kryeziu dhe Benjamin Kololli, ka pësuar…

LAZIO - SEVILLA

Sevilla pushton Romën

Fotot: europaleague/fb

14 February, 2019 @22:06

Avantazh një golësh, goli si mysafir i shënuar dhe Sevilla ka fituar 0-1 në Romë në duel ndaj Lazios. …

RAPID WIEN - INTER

Pa Icardin, fitojnë

Foto: uefaeuropaleague/fb

14 February, 2019 @21:29

Inter pasi që mori shirtin e kapitenit nga Mauro Icardi, ka shënuar fitore në kuadër të Europa League, duke e…

GALATASARAY - BENFICA

Benfica merr avantazhin në Stamboll

Foto: uefaeuropaleague/fb

14 February, 2019 @21:16

Skuadra e Benficës ka arritur të mposht Galatasarayin në Stamboll 1-2, për të marrë avantazhin për ndeshjen e kthimit që…

Të gjitha lajmet nga Europa League