Të gjitha lajmet

KOSOVA 2-0 MALI I ZI

Fitore fantastike, ëndrra vazhdon

Foto: KOK

Fitore fantastike, ëndrra vazhdon

14 October, 2019 @22:34

Ëndrra e Kosovës për kualifikim në EURO 2020 po vazhdon. Futbollistët e Kosovës i ndajnë vetëm dy ndeshje të nëntorit nga kualifikimi për në Kampionatin Evropian.

Me paraqitje fantastike sonte në Fadil Vokrrin e stërmbushur dhe nën ovacionet e 12 mijë e 500 fatlumëve me bileta, djelmoshat dardanë kanë arritur që të mposhtin 2-0 Malin e Zi të pagjasë.

TABELA AKTUALE dhe ORARI

Rasti i parë serioz erdhi në minutën e dhjetë të takimit, kur Fidan Aliti për pak nuk e çoi një top të dëbuar pas kornerit në portën e malazezëve.

Shpejt erdhi goli. Që në goditjen e radhës nga këndi, Bersant Celina gjen Amir Rrahmanin në zonë, që me kokë, si zakonisht, shënon për epërsinë 1-0.

Prej këtij momenti, më Mali i Zi u humb. Publiku filloi edhe më brohoritjet, ndërsa futbollistët u çliruan nga presioni dhe sulmet nuk u ndalën.

TABELA AKTUALE dhe ORARI

Ka qenë Vedat Muriqi që provoi në minutën e 23-të të ndeshjes, e më pas Florent Hadërgjonaj. Dy minuta më vonë, Milot Rashica gjuan në rrjetën e jashtme të portës kundërshtare.

Pasoi një rrezikim nga Boljevic, që u ndal për bukuri nga Arijanet Muric. E më pas ka qenë Benjamin Kololli që me një vizion fantastik gjen Hadërgjonajn në anë të djathtë, e ky pason te Muriqi që në tentimin e dytë shënon për 2-0 (34’).

Në pjesë të dytë të ndeshjes, Kosova pati edhe një mori rastesh. Milot Rashica (50’), Muriqi me dy raste, një prej së cilës shtyllë. E topin e dëbuar, Bersant Celina i jashtëzakonshëm në fushë, e çon fare pranë pak portës së malazezëve të humbur.

TABELA AKTUALE dhe ORARI

Rashica tentoi përsëri, por goditja e tij u bllokua (73’). Qendërsulmuesi Muriqi tentoi me të majtën, me shpinë - përsëri jashtë. Fadil Vokrri mbetet i pathyeshëm. Kosova mbetet në garë për EURO 2020, me vetëm një pikë më pak se Çekia para nesh. Ndeshja e radhës luhet pikërisht atje.

14 nëntor është data, ndërsa synimi i Bernard Challandesit me ekipin e tij fantastik në fushë, mbetet një - arritja e EUROs - ëndrra do të vazhdojë në përballjen e radhës në Çeki.

KOSOVA - MALI I ZI

Kosova fantastike, epërsi e dyfishtë pas 45 minutave

TOPSPORTI / A.P

14 October, 2019 @21:30

Pas 45 minutave lojë në “Fadil Vokrri”, Kosova ka krijuar epërsi të dyfishtë ndaj Malit të Zi. Serinë e golave…

MBUSHET STADIUMI

Dardanët mbushin stadiumin

14 October, 2019 @20:23

Pak çaste para fillimit të ndeshjes, tashmë stadiumi Fadil Vokrri, duket i plotë nga tifozët e Kosovës gjithandej, ndërsa së…

MOLDAVIA - SHQIPËRIA

Moldavia vs. Shqipëria, 11-shet startuese

14 October, 2019 @19:36

Pas humbjes nga Turqia, Shqipëria sonte ndeshet me Moldavinë, ndeshje e vlefshme për Grupin H kualifikues drejt EURO2020. 11-SHET STARTUESE: …

KOSOVA - MALI I ZI

Kosova vs. Mali i Zi, 11-shet startuese

TOPSPORTI / A.P

14 October, 2019 @19:32

Me fillim nga ora 20:45, Kosova dhe Mali i Zi përballen mes vete në “Fadil Vokrri”. Me formacionin e Kosovës…

KOSOVA - MALI I ZI

Kosova vs. Mali i Zi, kë favorizojnë bastoret?

14 October, 2019 @14:14

Kur jemi pak para ndeshjes mes Kosovës dhe Malit të Zi, le të shohim se çfarë thonë bastoret. E mirënjohura…

Të gjitha lajmet nga EURO 2020