Të gjitha lajmet

GRUPI C

Gjermania thyen rekordin e Spanjës

Gjermania thyen rekordin e Spanjës

8 October, 2017 @22:48

Gjermania
Azerbajxhani
Gjermania 5 : 1 Azerbajxhani
L. Goretzka 8', 66', S. Wagner 54', A. Rüdiger 64', E. Can 81' 34' R. Şeydayev

Fritz Walter Stadium, Kajzersllautern.

Grupi C ka përfunduar sonte me duelet që nuk ndikonin në renditjen e ekipit që ka prerë biletën direkt për Botëror dhe atij që do të duhet të kalojë përmes barazhit.

Gjermania ka thyer rekordin e kualifikimeve me rekord perfekt, 10 ndeshje - 10 fitore (të cilën e ka pasur edhe Spanja në kualfikimet për Botërorin 2010), por gjermanët këtë e kanë arritur me golaverazh më të mirë sesa spanjollët atëherë, +39.

TABELA AKTUALE

Gjermania ka mposhtur Azerbejxhanin 5-1 në Kaiserslautern, me 4 golat e shënuara në pjesë të dytë, pasi që e para përfundoi 1-1.

Në duelet tjera të Grupit C, Norvegjia mposhti Irlandën Veriore që ka siguruar barazhin tashmë, 1-0. Ndërsa Çekia nuk ka gabuar ndaj San Marinos për të mos e lëshuar vendin e tretë në grup, 5-0. 

 NË SHKUP

Zgjedhjet ndërrojnë terminin e derbit Vardar-Shkëndija

8 October, 2017 @21:21

Derbi i xhiros së 10-të në LPFM ndërmjet Vardarit dhe Shkëndijës është caktuar të luhet të më 14 tetor, për…

GRUPI F

Sllovenia shuan shpresën skoceze, Sllovakia e dyta

8 October, 2017 @19:59

Edhe pse e kishte mundësinë ‘në dorën e saj’, Skocia ka barazuar në takimin ndaj Sllovenisë dhe kështu e ka…

GRUPI E

Polonia siguron Botërorin, Danimarka e dyta

8 October, 2017 @19:55

Ashtu siç edhe pritej, ashtu edhe ndodhi. Me fitoren e sotnme ndaj Malit të Zi, Polonia e ka siguruar plasmanin…

VUSHTRRIA - FUSHË KOSOVA

Vushtrria gabon, humb mundësinë për ngjitje

Foto: KF Vushtrria

8 October, 2017 @17:31

Pas humbjes së Ballkanit dje, mundësinë për t’u ngjitur në vendin e dytë nuk e ka shfrytëzuar skuadra e Vushtrrisë. …

DUKAGJINI-KEK

Visar Sahiti vendos, KEK-u ngrit epërsinë

8 October, 2017 @17:25

Në një xhiro kur të tre ndjekësit kanë humbur pikë, nuk kanë shënuar fitore, KEK-u ka dalë fitues i shumëfishtë…

NGA KONFERENCA E CHRISTIAN PANUCCIT

Panucci: Së pari loja, pastaj rezultati

8 October, 2017 @17:15

Përzgjedhësi i kombëtares shqiptare, Christian Panucci, ka mbajtur sot konferencën për shtyp para ndeshjes së nesërme ndaj Italisë. Ai…

MAIN ROUND

Liburni kupton kundërshtarët për ‘Main Round’

8 October, 2017 @16:21

Pas suksesit në fazën e parë të UEFA Futsal Cup, klubi i Liburnit gjatë muajit tetor do të udhëtojë në…

LORIK CANA

Lamtumira e Canës, nesër në Loro Boriçi

BOROZANI/LisDorambari/Arkiv

8 October, 2017 @12:31

Dueli i fundit kualifikues për Shqipërinë në kampanjën drejt Botërorit “Rusia 2018” do të jetë dita kur Lorik Cana, ish-kapiteni…

JAVA IX

Liga e Parë vazhdon sot me 6 ndeshje

8 October, 2017 @12:25

Pas 2 ndeshjeve të luajtura dje, Liga e Parë e Kosovës në futboll vazhdon sot me 6 ndeshjet e tjera…

EUROPEAN QUALIFIERS

Xhiroja e fundit e grupeve nis sonte

8 October, 2017 @12:10

Pas ndeshjeve të mbrëmshme që e mbyllën xhiron e parafundit të grupeve kualifikuese drejt Rusisë, sonte zhvillohen 9 takimet e…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018