Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Kosova nuk vdes kurrë

Fotot: FFK

Kosova nuk vdes kurrë

Shkruan: LUAN MORINA

11 June, 2019 @20:04

Pasi që nuk jam konsumues dhe rrjedhimisht kurrë nuk kam qenë i dehur apo ‘lartë’, nuk di sa zgjatin këto gjendje shpirtërore. Por mund të ju them që fitorja e parë e Kosovës në kualifikime për Evropiane po zgjatë nja njëzetë orë së paku. Nga frika që mund të vonojë edhe më shumë, është koha të bëjmë analizën e rregullt pas ndeshjes.

TABELAT DREJT EURO2020

Shumica e ekipeve të reja, kombëtareve të reja, marrin kohë deri të adaptohen, të sistemohen si ekip, të fitojmë përvojë njëri me tjetrin. Rrjedhimisht, shumica e tyre rrënohen në momente të rënda psikike dhe humbin ndeshjet në fund. Se sa është rritur Kosova në aspektin psikik, shpirtëror, u pa mbrëmë kur nuk u dorëzuan deri në çastin e fundit të ndeshjes.

Ky mosdorëzim është pompuar në Podgoricë pas një fitoreje të lëshuar nga duart. Kjo nuk ndodhi mbrëmë pasi në momentin kur trysnia mbi Vocën e Halimin nisi të shtohej dhe krahët e sulmit nuk kishin më fuqi të ktheheshin në ndihmë mbrojtjes, maestro Challandes futi Rashkajn për të përforcuar mesfushën për Vocën që pati dy super-ndeshje, Zhegrovën e largoi për heroin përfundimtar Rashanin, e Hadërgjonaj e gjeti ekipin e zemrës duke zëvendësuar me përsosmërinë Vojvodën e lodhur në kthimet mbrapa.

Muriqi Vedat

Po luajmë me eufori dhe po fitojmë, por dobësitë janë të dukshme sidomos në dyshen defensive të mesfushës. Është mirë të përdorim treshe me Celinën ose njërin krahë që duhet të sakrifikohen pas një ore loje nëse kemi rezultat pozitiv. Por, guximi i maestros dhe gatishmëria e lojtarëve për të vdekur e mos humbur, po anulojnë çdo logjikë këto dy ndeshje.

TABELAT DREJT EURO2020

Muriçi ka nevojë për më shumë futboll të rregullt, dhe me transferimin e Steffen tek MCI, ndoshta do të huazohet në një ekip ku do të jetë më i rregullt. Aliti e Rrahmani ende janë stabil. Nëse të gjithë të lënduarit tjerë që i kemi gjejnë formën si Kololli, do të duhet të flemë ‘dath’ në vjeshtë! Voca ka qenë i papërshkrueshëm.

Lumët na që e kemi një mesfushë defensive kaq të pasur. Halimi... s’ka fjalë për të! Krejt tru! Celina ka lidhur për merak repartet, Muriqi u rikthye me një super-paraqitje duke u kthyer edhe tek pesëshja e Muriçit. Rashica! Kur talentit i shton disiplinë gjermane gjen njërin nga krahët më të mirë në Evropë! I jashtëzakonshëm ka qenë. E nga Rashica, i cili para dy viteve nuk ishte në ditët më të mira, mund të mësojë shumë Zhegrova!

Rashica Milot

Rashica është kritikuar së tepërmi në kualifikimet për Botëror. Ka heshtur, ka punuar, dhe ja ku është tani. Zhegrova mund të mësojë shumë, dhe pas dy viteve të kemi një Rashica 2.0. Vetëm se duhet punë, angazhim, dhe mbi të gjitha përulje e respekt ndaj bashkëlojtarëve. Me moshë më madhore vjen edhe pjekuria, por jo medoemos.

Kur jemi tek mosha, ende kemi ekip të përshtatshëm për Olimpiadë, gjersa ne luajmë e bëjmë kërdi me ekipe tjera të para. Këta djelmosha, me këtë ritëm zhvillimi s’kanë të ndalur. Dhe janë ndër të paktit që na bëjnë krenarë që jemi kosovarë, që jemi të këtij vendi. Janë ndër të paktit që na bëjnë të buzëqeshin tërë ditën! Na kënaqën!

TABELAT DREJT EURO2020

Debutimi i Hadërgjonajt ishte fantastik. Më pëlqeu që maestro nuk e futi në krahë të sulmit, por e priti lodhjen e Vojvodas duke rimbushur krahun e djathtë me energji shtesë. Rashkaj e bëri të njëjtën në mesfushë në repartin defensiv, ndërkohë Rashani ishte në çdo pjesë të fushës, sikur me malazezët.

Zhegrova

Këta djem, ky trajner, ky ekip nuk është normal!

FORMACIONET STARTUESE

Ndërrime të mëdha te 11-shja e kuqezinjëve ndaj Molldavisë

Foto: FSHF

11 June, 2019 @19:46

Edy Reja ka dalë me 11-she tjetër ndaj Molldavisë, në krahasim me përballjen debutuese të tij ndaj Islandës, ku Shqipëria…

BERNARD CHALLANDES

Nuk ka qenë fitore fizike, por mentale

TOPSPORTI/ A. P.

11 June, 2019 @14:48

Njeriu që nuk di për humbje me Kosovën si në ndeshje miqësore ashtu edhe në ato zyrtare, Bernard Challandes ka…

KRASIMIR BALAKOV

Gabimet bullgare dhe cilësia e Kosovës

Foto: lap.bg

11 June, 2019 @14:39

Selektori i ri i Bullgarisë, Krasimir Balakov, në deklaratë për media pas humbjes nga Kosova ka numëruar cilësitë e ekipit…

LOJTARI MË I MIRË I KOSOVËS

Arbër Zeneli mbyll vitin 2019

TOPSPORTI/ A. P.

11 June, 2019 @14:16

Mesfushori i krahut dhe lojtari më i mirë i Kosovës në vitin 2018, Arbër Zeneli do të mungojë prej 6…

KOSOVA

Humbja e fundit në 2017!

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

10 June, 2019 @23:49

Seria fenomenale pa humbje e Kosovës, me ndeshjen e sontme u ngrit në 14. EURO 2020 / GRUPET KUALIFIKUESE …

Të gjitha lajmet nga EURO 2020