Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Mourinho dhe sindroma e vitit të tretë

Foto: manutd/fb

Mourinho dhe sindroma e vitit të tretë

Shkruan: Blerim MYFTIU

3 October, 2018 @16:54

Lindja e të veçantit

“Mos më quani arrogant, por jam kampioni i Evropës dhe mendoj se jam i veçantë”, ka qenë deklarata në konferencën për shtyp e Jose Mourinhos, diku në vitin 2004, pak kohë pasi është shpallur kampion i Evropës (për të parën herë) me Porton, skuadrën modeste krahasuar me gjigantët e tjerë evropianë të kohës së atëhershme dhe të sotme. Ka ndodhur që këtë shumë herë të tjera të përsërit, sidomos kur është grindur me gazetarët. Derisa nofkat u vihen njerëzve zakonisht nga të tjerët, ndoshta ky është prej shembujve të rrallë kur vetë personi vetes ia vë nofkën. Sigurisht se edhe zgjedhja është më e mira e mundshme – speciali apo i veçanti, në rastin e Mourinhos.

Gjatë dekadës së parë të këtij mijëvjeçari Mourihno ka qenë trajneri më i shquar dhe më i respektuar, kulmin e Evropës e ka prekur edhe një herë me Interin në 2010. Para Interit dy herë ka fituar titullin e Anglisë me Chelsean dhe ia ka trasuar rrugën Di Matteos që Chelsean ta bëjë kampion Evrope me 2008, pak pas largimit të Mourinhos. Shumë herë është kritikuar edhe gjatë asaj periudhe, sidomos për taktikën defansive dhe “autobusin” në zonën e 16-metërshit. Por, suksesi i ka mbuluar të gjitha. Prandaj, edhe “arroganca” e tij në komunikim me lojtarët dhe veçmas gazetarët shpesh janë hedhur pas syve dhe pas veshëve.

Mirëpo, mungesa e vazhdimësisë së rezultateve në klubet e kësaj dekade (Real, Chelsea dhe tani Manchester United) dhe mosarritja në fronin e Evropës, i ka bërë drejtuesit e klubeve, tifozët dhe rrethin futbollistik më pak të durueshëm ndaj portugezit dhe u ka hapur rrugë “shkëputjeve të parakohshme” të kontratave. Dita-ditës këtij fati po i afrohet edhe te djajtë e kuq dhe vështirë duket qëndrimi në stol deri në Krishtlindjet (një lloj mes-përfundimi stinori në Angli).

Sindroma e vitit të tretë

Një ditë pas titullit të fituar me Interin (2010) pati deklaruar se “me gjasë kjo ka qenë ndeshja ime e fundit në stol”. Një trajner nuk do të bëhej kurrë një trajner i plotë dhe i dëshmuar pa e udhëhequr ekipin më të suksesshëm evropian, Realin e Madridit. Çarja e tij me lojtarët e kreun e klubit filloi në stinorin e tretë (2012/13). Deklarimi i tij pas eliminimit nga Liga e Kampionëve se “nuk është i lumtur, i dashur në Madrid dhe se ka vende të tjera ku duhet më tepër nga të tjerët” (duke aluduar në Anglinë), mosmarrëveshjet me Sergio Ramosin dhe Iker Casillasin, kritikat e hapura të tij ndaj Cristiano Ronaldos qenë problemet brendafamiljare që me kalimin e kohës u bënë të patejkalueshme. Kur mungon edhe titulli si në Spanjë, ashtu edhe në Evropë, menaxhmenti nuk do ta ketë të vështirë t’ju vë para dere. Prandaj, përkundër zgjatjes paraprake të kontratës, palët do të deklarojnë në fund të stinorit se “shkurorëzohen”.

Ai u kthye në qershor të 2013-s për herë të dytë në Angli, prapë në Chelsea, në vendin ku thoshte se “e di që tifozët dhe mediet më duan”. Këtu, në stinorin e dytë (2014/15) e fitoi titullin e kampionit dhe u shpall menaxheri më i mirë i stinorit. Viti i tretë (në atë që do të shndërrohet në sindromë) nisi me vetëm 11 pikë në 12 ndeshje për Chelsean, sa që Krishtlindjet blutë i pritën me 9 humbje nga 16 ndeshje – arsye e mjaftueshme që më 17 dhjetor 2015, pas drekës 10-minutëshe, drejtuesit e Chelseat të deklarojnë se “klubi dëshiron të qartësojë se Jose largohet në mirëkuptim dhe do të mbetet figurë e dashur, e respektuar dhe domethënëse në klubin Chelsea” – dhe ta shkarkojnë.

Kur do të shkarkohet nga Manchester United?

Mourinho vë në pah shkurtpamësinë e adhuruesve të sportit kur bëhet fjalë për rezultatet. Mund të keni fituar gjithçka që keni mundur një stinor më herët, por nëse në stinorin aktual humbisni pikë pa dhembje dhe rezultatet ngecin, historia nuk ka peshë. Pas barazimit të fundit në Ligën e Kampionëve kundër Valencias, në fushë të vetë, Mourinho përmendi se stinorin e kaluar ka qenë nënkampion, e ka fituar Ligën e Kupës së Anglisë dhe trofeun evropian të Ligës së Evropës. Ai është i vetëdijshëm se këto kupa duhet të fitohen përvit nëse je trajner i United, Cityt, Chelseat apo Liverpoolit, por e blen kohën në pritje në 1-2 fitoreje që do t’ia zgjaste sadopak qëndrimin në Manchester. Së paku, për nga natyra nuk është se dorëzohet, por duhet të shkarkohet me një gjuhë diplomatike nga kryesia.

11-SHET

Formacionet zyrtare: Drita - Trepça ‘89

FOTO/ Arkiv

3 October, 2018 @15:29

Janë publikuar formacionet zyrtare të Dritës dhe të Trepçës ‘89’.. DRITA: Bakaj, Kaja, Gërbeshi, Limani, Shala, Shaqiri, B.Shabani, Vucaj, Krasniqi,…

11-SHET

Formacionet zyrtare: Liria - Prishtina

FOTO/ prishtinafc,com

3 October, 2018 @15:22

Janë publikuar formacionet zyrtare të Lirisë dhe të Prishtinës. LIRIA: Gashi, Thaqi, Bytyqi, Walidjo, Gjeraj, Mustafa, Kryeziu, Susuri, Binishi, Gashi,…

11-SHET

Formacionet zyrtare: Llapi - Feronikeli

FOTO/ Arkiv

3 October, 2018 @15:01

Janë publikuar formacionet zyrtare të Llapit dhe të Feronikelit. LLAPI: Haxho, Jashari, Sinani, Emini, Idrizi, Namani, Shabani, Maliqi, Blakçori, Alidema,…

CHAMPIONS LEAGUE

Vëmendja në Londër e Napoli

3 October, 2018 @12:40

Pas ndeshjeve të luajtura mbrëmë, sonte zhvillohen edhe 8 të tjera në kuadër të xhiros së dytë të grupeve…

KOMBËTARJA

Ftesat e Panuccit, injorohet kapiteni

3 October, 2018 @12:06

Në prag të dy ndeshjeve të muajit tetor, Christian Panucci ka publikuar listën e të ftuarve te kombëtarja e Shqipërisë…

BARCELONA

Barcelona financiarisht në histori

3 October, 2018 @11:17

Kampionja aktuale e La Ligas, Barcelona, u bë skuadra e parë në histori të futbollit, ku të ardhurat e klubit…

CHELSEA

Mutu në telashe

3 October, 2018 @11:00

Ish-sulmuesi rumun i Chelseat Adrian Mutu, është në telashe me klubin londinez. Për shkak të shkëputjes jo të rregullt të…

CHAMPIONS LEAGUE

‘Lëkundja’ e fundit për Josen?

Foto: Unitedreds

2 October, 2018 @23:06

Zhgënjim pas zhgënjimi! Manchester United ka dështuar të fitojë edhe në ndeshjen e luajtur sonte në kuadër të Ligës së…

ZYRTARE

Vllaznia me trajner të ri

2 October, 2018 @17:33

Pas startit tejet të dobët të sezonit në Ligën e Parë, Vllaznia ka vendosur të emërojë një trajner të ri. …

FERIZAJ - DRENICA

Ndalet ‘agjërimi’ i golave, vjen fitorja

2 October, 2018 @17:23

Në takimin hapës të xhiros së tetë, Ferizaji ka arritur të shënojë fitore me rezultat 2-0 ndaj skuadrës së Drenicës…

CARDIFF - LIVERPOOL

Fitore e madhe, ‘shpresat’ te United

21 April, 2019 @18:48

Një fitore e madhe për Liverpoolin ndaj Cardiffit sot! “Të Kuqtë” e Kloppit nuk ranë pre e presionit dhe arritën…

EVERTON - UNITED

Turpërohet në “Goodison Park”, shuan gjasat për top4?

21 April, 2019 @16:20

Pas humbjes nga Barcelona në Champions League, Manchester United ka reaguar tejet dobët në ndeshjen e xhiros ndaj Evertonit në…

CITY - TOTTENHAM

Minimalisht, por me rëndësi të madhe

20 April, 2019 @15:31

Për herë të dytë brenda pak ditëve, skuadra e Manchester Cityt ka arritur ta mposhtë Tottenhamin në “Etihad”. Nëse fitorja…

LIVERPOOL - CHELSEA

Mane-Salah për lidership

Foto: premierleague.com

14 April, 2019 @19:22

Dy gola të shpejt në fillim të pjesës së dytë (Sadio Mane me kokë dhe maestrale nga Mohamed Salah) kanë…

CRYSTAL PALACE - MANCHESTER CITY

Fiton në “Selhurst Park”, pret ‘favor’ nga Chelsea

Foto: Opta

14 April, 2019 @17:13

Vazhdon lufta tejet e fortë për titullin e kampionit në Premier League! Skuadra e Manchester Cityt ka shënuar fitore 1-3…

Të gjitha lajmet nga Premier League