Të gjitha lajmet

TOP 5 NDESHJET E FUNDJAVËS

Nga Emirates në Bernabeu e Juventus Stadium

Graph.: O. Kraja

Nga Emirates në Bernabeu e Juventus Stadium

Shkruan: LUAN MORINA

22 December, 2017 @13:02

Fundi i vitit 2017 na vjen me ndeshjet më interesante të ligave kryesore europiane, ku në qendër të vëmendjes mbetet El Clasicoja. Lexim të këndshëm!

Arsenal – Liverpool (e premte, ora 15n9)

Ajo çfarë i dallon Arsenalin dhe Liverpoolin nga Manchesterët, sidomos City është qasja e Kloppit dhe Wengerit në mënyrë klasike ndaj formacionit. Të dy bëjnë zëvendësime, rotacione të panevojshme e të çuditshme që u humbin pikë ndaj Southamptonit e WBA-së. Arsenal training, Kolasinac & Xhaka Për këtë arsye që të dyja maksimumin këtë vit e kanë kualifikimin direkt në Ligën e Kampionëve. Do të jetë interesante të shohim se si do të nisin këtë maratonën e fundvitit me katër xhiro të Premier League. Mu në këto dy javë matet aftësia e përdorimit të krejt skuadrës. Rotacioni aq i dashur i Wengerit.

Real Madrid – Barcelona (e shtunë, ora 1)

Herën e fundit, në dy ndeshjet e Superkupës së Spanjë, Reali ka dominuar në tërësi Barcelonën. Mund të themi se ato dy ndeshje kanë përmbushur në total namin që ka kjo përballje në botën e futbollit. Santiago Bernabeu stadium in Madrid Nuk besoj që Reali guxon të luaj aq lirshëm pasi një humbje eventuale do të fundoste shpresat për ndonjë rikthim senzacional. Në anën tjetër kundërsulmet e Barcelonës mund të shfrytëzojnë dobësinë kryesore të Realit, e që pikërisht është mbrojtja nga kundërsulmet.

Napoli – Sampdoria (e shtunë, ora 3)

Sampdoria nuk po kalon ditët më të mira pas startit të furishëm. Katër humbje dhe një barazim në pesë ndeshjet e fundit në Serie A kanë ardhur që nga lëndimi i Karol Linnetyt. Polaku ka qenë pjesë e njërës prej tresheve mesfushore më të mira në Serie A këtë sezon. Angazhimi i Barrettos nuk ka ndihmuar Sampdorinë. Napoli fan shop Edhe Napoli ka vuajtur nga lëndimet. Nuk është asgjë Miliku sa është mungesa e Ghoulamit. Improvizimi me Hysajn në të majtë nuk është zgjidhje për një ekip kampioni sidomos kur kemi parasysh që në anën tjetër është Maggio. Një tjetër fakt bezdisës është mungesa e golave të Mertensit e Callejonit. Asnjëri nuk ka shënuar në Serie A që nga tetori!

Burnley – Tottenham (e shtunë, ora 6e30)

Kur jemi tek Premier League, ekipet me ekipe jo të thella vuajnë në këtë fazë që përcakton në një mënyrë edhe lëvizjen në pranverë. Burnley ka humbur Bradyn dhe Lowtonin së fundmi, por së paku Barnes ka gjetur golin. Burnley vs Tottenham E Tottenhamin vetëm mësyshi ka mundur ta godas nga ndeshjet me Realin. Kanë pasur disa humbje të panevojshme në fund të muajit të kaluar. Kjo tregon që akoma nuk janë të pjekur për titull. Gjithashtu shfaq edhe mizorinë që mund t'i ndodh një ekipi që provon të luaj futboll të hapur ndaj Manchester Cityt dhe të mos shfrytëzoj të gjitha rastet e shënimit.

Juventus – Roma (e shtunë, ora 15n9)

Një tjetër sulmues në krizë në Serie A është Edin Dzeko. Boshnjaku ka shënuar vetëm një herë që nga java e parë e tetorit për Romën. Humbja e pikëve nga Chievo e Genoa nga paaftësia për të konkretizuar rastet mund t'u kushtojë në fund me titull. E udhëtimet në Juventus Stadium gjithnjë kanë qenë të zorshme për Romën nën Spallettin. Juventus vs Roma Do të jetë interesante të shohim se si do të përballet Eusebio Di Francesco me Allegrin. Në anën tjetër Juventusi është stabilizuar pas humbjeve nga Sampdoria dhe Lazio.

ALAVES-MALAGA

Me 4 ndeshje i nxjerr nga zona e rrezikshme

Foto: mundodeportivo.com

21 December, 2017 @23:18

Trajneri i ri i Deportivo Alavesit, Abelardo, me katër ndeshje të zhvilluara me ekipin e tij të ri, ka arritur…

LAS PALMAS

Jemez për të ngritur të fundosurit

21 December, 2017 @22:03

Pas largimit të Pako Ayestaranit nga detyra, ekipi i fundit në renditjen aktuale të La Ligas, Las Palmas, ka emëruar…

KINGSLEY COMAN

Vazhdon edhe Coman

Foto: bayern.de

21 December, 2017 @21:55

Bayern pas zyrtarizimit të sulmuesit Sandro Wagner sot, ka bërë të ditur gjithashtu se ka vazhduar kontratën edhe me francezin…

FATIH TERIM

Rikthehet Terim!

BOROZANI/ Erdis Driza

21 December, 2017 @21:44

Para pak çastesh, skuadra e Galatasarayit ka zyrtarizuar trajnerin e ri të saj, Fatih Terim. Terim është rikthyer te ekipi…

FIFA RANKINGS

Shqipëria nuk lëviz, mbi Rusinë e Slloveninë

21 December, 2017 @10:35

Në renditjen e publikuar sot nga shtëpia botërore e futbollit, FIFA, shihet që Shqipëria nuk ka rënë e as nuk…

FIFA RANKINGS

Kosova pëson rënie në renditjen e FIFA-së

21 December, 2017 @10:27

10 ditë para përfundimit të vitit kalendarik 2017, FIFA ka publikuar renditjen e përditësuar të përfaqësueseve. Vitin 2017 si përfaqësuesja…

BAYERN ZYRTARIZON SULMUESIN

Wagner i Bayernit

21 December, 2017 @10:13

Bayern Munchen para pak çastesh ka zyrtarizuar marrëveshjen me sulmuesin e reprezentacionit të Gjermanisë, Sandro Wagner. "Bayern do të nënshkruajë…

TE HUDDERSFIELD TOWN

Me dhurata për tifozët që udhëtojnë

21 December, 2017 @9:29

Mbrojtësi danez i Huddersfield Town, Mathias Jorgensen, i ka ofruar nga një pije për Kërshëndella, të gjithë tifozëve të ekipit…

1/2

Kupa e Ligës, përcaktohen çiftet gjysmëfinaliste

20 December, 2017 @23:30

Pas ndeshjeve të luajtura sonte, janë përcaktuar çiftet gjysmëfinaliste të Kupës së Ligës. Chelsea vs. Arsenal dhe Manchester City vs.…

DFB POKAL: BAYERN-DORTMUND

Bayern eliminon Dortmundin

20 December, 2017 @23:06

Bayern Munchen ka arritur të fitojë rivalin e përbetuar Borussia Dortmund në kuadër të Kupës gjermane sonte, duke i mposhtur…

LEAGUE CUP 1/4: BRISTOL CITY - MUFC

Befason Bristol, eliminohet United

20 December, 2017 @23:00

Fituesi i Kupës së Ligës sezonin e kaluar, Manchester United, është eliminuar befasisht nga skuadra e Bristol Cityt. Bristol City…

COPPA ITALIA 1/8: JUVENTUS-GENOA

Dyshja argjentinase, çon Juven përpara

Foto: juventus.it

20 December, 2017 @22:49

Juventus ka shënuar fitore komode ndaj Genoas sonte në kuadër të Kupës italiane, duke e mposhtur rivalin 2-0. Dyshja argjentinase…

LEAGUE CUP 1/4: CHELSEA - BOURNEMOUTH

Morata shpëton Chelsean

Foto: Chelsea Official/ tw

20 December, 2017 @22:35

Edhepse gjatë pjesës më të madhe të ndeshjes Chelsea kishte epërsinë dhe ishte pranë sigurimit të gjysmëfinales 1 minutë para…

SWANSEA CITY

Të fundosurit shkarkojnë trajnerin

20 December, 2017 @21:44

Skuadra e fundit në renditjen tabelare të Premier Ligës, Swansea, para pak çastesh ka shkarkuar trajnerin e skuadrës, Paul Clement.…

COPPA ITALIA 1/8: ROMA-TORINO

Torino befason Romën dhe e eliminon

Foto: FCTorino/tw

20 December, 2017 @19:27

Skuadra e Torinos ka arritur të bëj befasinë e ditës në Kupën e Italisë, duke e eliminuar favoritin në këtë…

COPPA ITALIA 1/8: ATALANTA-SASSUOLO

Atalanta e Berishës kalon Sassuolon

20 December, 2017 @19:20

Me dy gola të shënuara brenda 33 minutave të para të ndeshjes, Atalanta e Bergamos ka arritur që të sigurojë…

INTERNATIONAL

Edhe Rosicky mbyll karrierën

20 December, 2017 @14:27

Ashtu si për shumë yje të tjerë të futbollit botëror, edhe për Tomas Rosickyn viti 2017 do të jetë viti…

NË MAQEDONI

Hasani, më i miri në elitën maqedonase

Foto: KFShkendija Official

20 December, 2017 @12:05

Mesfushori i Shkëndijës së Tetovës dhe reprezentuesi i Maqedonisë, Ferhan Hasani, ka marrë çmimin e lojtari më të mirë të…

BESART BERISHA

Berisha vazhdon me Victory

20 December, 2017 @9:07

Sulmuesi i Kosovës, Besart Berisha, ka vazhduar kontratën me ekipin e tij aktual, Melbourne Victory, edhe për një stinor. Njoftimin…

EDON HASANI

Shkodrani në Iran

20 December, 2017 @8:33

Mesfushori i dalluar shkodran, Edon Hasani, ka lënë ekipin e tij, Vllaznia, për t'u bërë pjesë e ekipit iranian, Sepahan.…

H'FIELD - L'POOL

Shaqiri asist, Salah për fitore

20 October, 2018 @20:20

Liverpool ka vazhduar serinë e rezultateve të mira dhe bashkë me Manchester Cityn dhe Chelsean, duke qenë ekipet e vetme…

WEST HAM-TOTTENHAM

Tottenham fiton derbin e Londrës

20 October, 2018 @17:57

Një gol i vetëm i shënuar nga Erik Lamela ka mjaftuar të sjellë fitoren minimale të Spurs në udhëtim ndaj…

CHELSEA-MANUTD

Nuk mjafton Martial Show në Stamford Bridge

20 October, 2018 @15:04

Anthony Martial shënoi dy gola për t’i afruar ‘djajtë e kuq’ tek fitorja e parë në Stamford Bridge që nga…

KOLUMNE

5 PËR FUNDJAVË!

BOROZANI / ARKIV

19 October, 2018 @16:00

Një fundjavë e mbushur me super ndeshje! 5 të për mos u humbur: 1. Chelsea – Manchester Utd (e shtunë,…

LIVERPOOL

Mane është operuar!

18 October, 2018 @15:11

Sulmuesi i Liverpoolit, Sadio Mane, ka operuar dorën, pas lëndimit që e kishte me kombëtaren e tij. Futbollisti 26…

Të gjitha lajmet nga Premier League