Të gjitha lajmet

MONEY MONEY MONEY

Milionerët brazilian dhe ndjekësit

Foto: FIFA/fb

Milionerët brazilian dhe ndjekësit

11 June, 2018 @15:40

Brazilianët paguhen më së miri. Ndoshta këtu ndikojnë Neymar dhe Philippe Coutinho. Por, nuk mund të lihen anash as lojtarët tjerë.

Mesatarja e pagave të futbollistëve sipas reprezentacioneve është një statistikë e re e botuar, ndërsa 23-shja braziliane në Botëror ka mesatren prej 6.55 milionë euro për sezon.

ORARI DHE GRUPET / RUSIA 2018

Pas brazilianëve më të paguarit janë spanjollët. Mesatarja e 23-shes spanjolle që marrin nga ekipet ku luajnë ata është 6.18 milionë euro për sezon.

Pasojnë Belgjika, Franca, Argjentina dhe Gjermania, derisa Anglia është e shtata, para Portugalisë, që me Cristiano Ronaldon ka ngritur mesataren.

Janë 10 përfaqësuese në Botëror që kanë mesatare nën 1 milionë euro për stinor, ndërsa më së pagu të paguar janë debutuesit e Panamsë, që mesataren e rrogës vjetore e kanë 170 mijë euro.Pagat mesatare të futbollistëve sipas kombëtareve:

Brazili 6.55 milionë
Spanja 6.18 milionë
Belgjika 5.90 milionë
Franca 5.89 milionë
Argjentina 5.70 milionë
Gjermania 5.50 milionë
Anglia 4.73 milionë
Portugalia 4.16 milionë
Kroacia 2.92 milionë
Uruguaji 2.79 milionë
Kolumbia 2.14 milionë
Polonia 1.91 milionë
Senegali 1.89 milionë
Serbia 1.83 milionë
Zvicra 1.81 milionë
Meksika 1.77 milionë
Rusia 1.58 milionë
Nigeria 1.56 milionë
Suedia 1.44 milionë
Danimarka 1.38 milionë
Maroko 1.25 milionë
Japonia 1.16 milionë
Egjipti 960 mijë
Islanda 840 mijë
Arabia Saudite 760 mijë
Australia 730 mijë
Korea Jugore 720 mijë
Kosta Rika 710 mijë
Peru 630 mijë
Tunizia 500 mijë
Irani 410 mijë
Panama 170 mijë


DUO E RE?

Messi kërkon Griezmannin në skuadër

Foto: REUTERS

11 June, 2018 @15:12

Super ylli argjentinas, Lionel Messi, është duke kërkuar titullin në Botërorin e sivjetëm që do të mbahet në Rusi. Messi…

ZYRTARE

Vieira trajner në elitën franceze

11 June, 2018 @14:35

Mesfushori i dikurshëm i Arsenalit, Patrick Vieira, që së fundi kryente detyrën e trajnerit në MLS të SHBA-ve për ekipin…

NË DURRËS

Teuta në përgatitje, synon dy lojtarë të Lirisë

BOROZANI/ D. S.

11 June, 2018 @14:30

Me kalimin e trajnerit të Lirisë nga stinori i kaluar, Bledi Shkëmbi, në drejtim të Teutës së Durrësit, duket se…

ETRIT BERISHA

Edhe një Berishë te Samp?

BOROZANI/ L. D.

11 June, 2018 @14:20

Pas përfoljes për kalim të mesfushorit të Kosovës, Valon Berisha, në drejtim të Sampdorias në Serie A, duket se edhe…

ANDRE VILLAS-BOAS

Portugezi në Real Madrid?!

11 June, 2018 @13:33

E përditshmja sportive madrilene, Marca, ka dalë me një shkrim sot ku pohon se trajneri i dikurshëm i Tottenham Hotspurit,…

CARIOCA

Prej përkundjes te telefonata

10 June, 2018 @19:23

Dikur Brazili festonte golat në Kampionat Botëror duke përkundur fëmijën e mesfushorit Bebeto, që me Romarion shënonin në “SHBA 1994”.…

NË POZHARAN

Vllaznia konfirmon trajnerin pas rënies

Foto: KFVllaznia/ fb/ VideoArberi

11 June, 2018 @12:21

Pas stinorit historik të kaluar në Superligë të Kosovës, Vllaznia e Pozharanit i është kthyer Ligë së Parë të futbollit,…

EKSKLUZIVE

Ilir Syla, përfundimisht i Vëllaznimit

Foto: Ilir Syla (Facebook)

10 June, 2018 @16:54

Edhe pse ditë më parë u prezantua zyrtarisht te skuadra e Llapit, transferimi i Ilir Sylës te Llapi nuk…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018