Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FINALJA E EUROPA LEAGUE

Penalltitë e portierëve vendosin, Villarreal fiton Europa League

Foto: UEL

Penalltitë e portierëve vendosin, Villarreal fiton Europa League


26 May, 2021 @23:58

Villarreal i drejtuar nga Unai Emery ka fituar trofeun e parë evropian në histori të klubit, duke fituar në finale të Europa League Manchester Unitedin, pas ekzekutimit të penalltive.

Bile, edhe penalltitë kanë shkuar deri në shterrje, pasi që vetëm seria e 11 e tyre ka vendosur për fituesin, pasi që më parë, 10 herë shënuan lojtarët e ekipit spanjoll dhe 10 herë lojtarët e ekipit anglez, për të ardhur te triumfuesi vetëm kur portieri i Villarealit Rulli shënoi për 11-10, ndërsa David de Gea i Unitedit, pa shutin e tij të mbrojtur nga Rulli.

Villarreal përkundër se u tregua i matur në lojë dhe kishte një rast konkret, atë e shndërroi në gol. Në anën tjetër sulmet e Manchester Unitedit ishin dukshëm më të shumta si dhe dominimi, por vetëm një herë arritën për të shënuar. Kjo bëri që pas 90-minutave lojë dhe rezultatit 1-1 [Moreno 29 - Cavani 55] ndeshja të shkonte në vazhdime.

Në vazhdime, s’kishte gola, edhe pse në një rast futbollisti i Manchester Unitedit Fred preku topin me dorë në zonë, por pas rishikimit në VAR, nuk u akordua penallti. E kur fituesi nuk u gjet as pas 120-minutave lojë, në shprehje erdhën penalltitë.

Rulli

Të gjithë shënuan radhazi derisa erdhi radha te portierët, ku ai i Villarrealit doli më i mirë se De Gea, për t’ia sjellë skuadrës së tij trofeun e parë të Europa League në histori, ndërsa për trajnerin Emery, të katërtin. Me këtë, Ole Gunnar Solskajer, trajner i Djajve të Kuq, vazhdon të mbetet pa trofe me ekipin e tij, përkundër se yjet dhe investimet nuk po mungojnë.

 

europa league


TEUTA FESTON

Fitore për titullin e dytë në histori

FSHF Kategoria Superiore

Fitore për titullin e dytë në histori

26/05/21 @ 22:11

A&N

Ndahen rrugët me trajnerin Megzon Visoka

FFK Liga e parë

Ndahen rrugët me trajnerin Megzon Visoka

26/05/21 @ 18:20

KOSOVA

Talenti i Bayernit i thotë “Po” Kosovës

Përfaqësuesja/Bundesliga/International/Sportistë shqiptarë në botë/Transfere

Talenti i Bayernit i thotë “Po” Kosovës

26/05/21 @ 16:58

MEDIA TALK

Kampioni i Spanjës pranë argjentinasit

Serie A/La Liga/Transfere

Kampioni i Spanjës pranë argjentinasit

26/05/21 @ 16:53

NË TURQI

Trabzoni zyrtarizon Gervinhon

Serie A/International/Transfere

Trabzoni zyrtarizon Gervinhon

26/05/21 @ 16:47

NGA KONFERENCA

Reja: Nedim Bajrami? ... zgjidhet për pak ditë.

Kombëtarja/International

Reja: Nedim Bajrami? ... zgjidhet për pak ditë.

26/05/21 @ 16:18

CONFERENCE LEAGUE

Shorti i plotë i edicionit të parë të Conference League

FFK Superliga/FSHF Kategoria Superiore/Europa League/International

Shorti i plotë i edicionit të parë të Conference League

15/06/21 @ 15:05

CONFERENCE LEAGUE

Drita ndaj Deçiçit të Tuzit

FFK Superliga/Europa League/International

Drita ndaj Deçiçit të Tuzit

15/06/21 @ 13:50

CONFERENCE LEAGUE

Llapi debuton në Evropë ndaj Shkupit

Europa League

Llapi debuton në Evropë ndaj Shkupit

15/06/21 @ 13:42

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Villarreal - Man Utd

Europa League/Premier League/La Liga

Notat e futbollistëve: Villarreal - Man Utd

27/05/21 @ 00:37

PARA FINALES

Ole kërkon trofeun e parë ndaj specialistit të UEL, Emery

Europa League/Premier League/La Liga/International

Ole kërkon trofeun e parë ndaj specialistit të UEL, Emery

26/05/21 @ 12:14

MEDIA TALK

Bruno para dyfishit të pagës dhe kontratës së re

Europa League/Premier League/Transfere

Bruno para dyfishit të pagës dhe kontratës së re

09/05/21 @ 13:37

SUPERLIGA EVROPIANE

Barça, Juve e Real me dënime më të ashpra, të tjerët arrijnë akord me UEFA-në

Champions League/Europa League

Barça, Juve e Real me dënime më të ashpra, të tjerët arrijnë akord me UEFA-në

07/05/21 @ 20:51

ARSENAL - VILLARREAL

Barazim në Londër, Villarreali në finale!

Europa League

Barazim në Londër, Villarreali në finale!

06/05/21 @ 23:14

ROMA - MANCHESTER UNITED

Fitore e Romës në Itali, në finale shkon United

Europa League

Fitore e Romës në Itali, në finale shkon United

06/05/21 @ 22:59

ARSENAL

Aubameyang ka humbur katër kilogram

Europa League/Premier League

Aubameyang ka humbur katër kilogram

06/05/21 @ 15:03


 
Të gjitha lajmet nga Europa League