Të gjitha lajmet

SPECIALE

Pesëshe

Pesëshe

Shkruan: Luan Morina

18 November, 2018 @11:02

Rreth 4880km ose sipas disa llogaritjeve 6 orë e pesë minuta fluturim është Rejkjaviku nga Prishtina.

Edhe në Rejkjavik, edhe në Valletta sonte, këngët për Kosovën nuk ndalojnë.

Dhe për dardanët që përcjellin këta djem në çdo kënd të Evropës që kanë shëtitur deri tani, është kjo pesëshe. Për të gjithë neve që nuk marrim frymë në aksionet e kombëtares tonë, të cilat aksione sonte përfunduan me pesë gola, e mund të përfundonin edhe me ndoshta pesë tjerë.

Vedat Muriqi

Kjo pesëshe pati nja 15 minuta plogështi në fillimin e pjesës së dytë. Pastaj veproi mësuesi Bernard, dhe pasoi rezultat. Besoj që edhe ajo tërheqje ishte e bërë me kërkesën e Challandes, dhe na mësoi edhe për strategjinë që duhet të ndjekim kundër Azerbajxhanit – të mos tërhiqemi!

Nuk guxojmë të luajmë shumë pa top, pasi kjo po mundon psiqikisht lojtarët tonë me ndjenjën e mungesës së kontrollit. Dhe ajo thënia klasike ‘sa ta kesh topin, kundërshtari s’mund të shënojë’ vlen më së miri për neve. Gjatë atyre pesëmbëdhjetë minutave patëm momente dobësie, përfshirë edhe një nga rrezikimet më të mëdha të Ujkanit.

Gjatë tërë ndeshjes katërshja e mesfushës së Maltës shtypte Shalën dhe Kryeziun, të cilët mbeten në hije, derisa me zhvendosjen e Valonit në krah të Muriqit, hapësira ndërmjet dy mureve të Maltës përdorej mirë nga krahët e sulmit. Të njëjtën bëmë edhe ne duke ndarë mesfushën defensive dhe vijën e mbrojtjes në pjesën e dytë. Kjo u përmirësua me futjen e Halimit i cili niste topa të gjatë tek Muriqi.

Vedat Muriqi & Amir Rrahmani

Vedati, lojtari më i mirë i ndeshjes, befasoi për të mirë sidomos në depërtimet dhe asistimet e tija. Avdijaj reagoi si gjysmësulmues në mënyrë të përkryer. Nuk ishte nata më e mirë për Zenelin dhe Rashicën. Të dytë patën një pjesë të parë të mirë, por mbetën në hije me angazhimin e Valonit më shumë në aspektin ofensiv.

Njëjtë mund të themi edhe për Shalën dhe Kryeziun, të cilët ishin mirë të mbuluar, por edhe të drejtuar më shumë kah Valoni. E ky, pati disa raste të humbura, të cilat do të na kushtonin në çdo ndeshje tjetër.

Krahët e mbrojtjes ishin fantastik në ofensivë. Nuk patën shumë angazhim në defensivë, e këtu ishin të shkëlqyeshëm edhe Rrahmani edhe Aliti. Halimi e Avdijaj përcaktuan lojën, ndërkohë angazhimi i Demhasajt është një hap i vogël, i parë, për të ardhmen tonë të ndritur. E kjo e ardhme mund të marrë një hap gjigant para të hënën, kur nuk duhet të mbrojmë rezultat, por të ofrojmë një spektakël sikur ky i pesëshes!

 

PLAYER RATINGS

Malta-Kosova, notat e futbollistëve

17 November, 2018 @20:06

Pas fitores tepër të rëndësishme të Kosovës ndaj Maltës si mysafir, që ishte fitorja e parë e vendit jashtë…

MALTA - KOSOVA

5hkëlqim, për kualifikim në Prishtinë

17 November, 2018 @19:46

Kosova ka shënuar fitore shumë më lehtë sesa që është pritur ndaj Maltës sot si mysafir. Ekipi i drejtuar…

FORMACIONET STARTUESE

Shqipëria-Skocia, 11-shet zyrtare

Foto: FSHF

17 November, 2018 @19:30

Ndeshja e fundit për Shqipërinë në Grupin 1 të Ligës C të Kombeve është ndaj Skocisë dhe nis pas një…

NGA UEFA

Challandes përgjigjet: Pse vendosa për Kosovën?

Foto: uefa.com

17 November, 2018 @17:03

Selektori i Kosovës Bernard Challandes në një deklaratë të tij për uefa.com ka bërë të ditur edhe arsyen pse ka…

DALIN FORMACIONET

Malta-Kosova, 11-shet zyrtare

Foto: FFK

17 November, 2018 @16:38

Një orë e gjysmë para ndeshjes me rëndësi tepër të madhe për Kosovën, selektorët e ekipeve përkatëse Maltës dhe Kosovës…

ONIX - BASHKIMI

Onixi ngritet me fitore

17 November, 2018 @15:27

Tri gola të shënuara për të marrë tri pikë. Onix ka kaluar lehtë pengesën e quajtur Bashkimi nga Koretini, të…

RAMIZ SADIKU - VUSHTRRIA

Eugen Rafuna bën Vushtrrinë lidere

17 November, 2018 @15:19

Ka mjaftuar një gol për të marrë lidershipin në Ligë të Parë. Eugen Rafuna ka shënuar golin e vetëm dhe…

KUSH PRITET TË NIS NDESHJEN?

Dilema në portë dhe krah, 11-shja potenciale e Kosovës

Foto: FFK

17 November, 2018 @12:00

Kur kanë mbetur edhe pak orë para fillimit të ndeshjes, që mund të dalë të jetë vendimtare për Kosovën, një…

HEKURAN KRYEZIU

Të dëshmohemi për të marrë maksimumin

17 November, 2018 @11:52

Njëri ndër shtyllat e mesfushës së Kosovës, Hekuran Kryeziu, në konferencë për shtyp para ndeshjes së sotme ndaj Maltës ka…

UEFA NATIONS LEAGUE

Liga e Kombeve, në shitje biletat e finaleve

30 January, 2019 @14:46

Kanë dalë në shitje biletat për fazën finale të Ligës së Kombeve. Faza finale e më të mirëve të Ligës…

PËRMBLEDHJE

Kosova në 2018!

1 January, 2019 @18:15

Si zakonisht, TopSporti.com edhe këtë herë ka përmbledhur ngjarjet më të rëndësishme sportive të vitit. KOSOVA NË 2016

MEDIA TALK

De Biasi synim i ekipit që u mposht nga Kosova

TOPSPORTI/ Arkiv

10 December, 2018 @14:44

Ish trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, pas aventurës jo të lavdishme te Alaves aktualisht është i pa punë.…

FIFA RANKING

Shqipëria nuk lëviz!

29 November, 2018 @12:46

Kombëtarja e Shqipërisë në renditjen e FIFAs për muajin nëntor nuk ka lëvizur nga pozita e saj. Shqipëria aktualisht gjendet…

FIFA RANKING

Pas fitoreve, Kosova ngritet në FIFA renditje

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

29 November, 2018 @10:17

Pas rezultateve pozitive, përfaqësuesja e Kosovës ka bërë ngritje për gjashtë pozita në renditjen e FIFAs për muajin nëntor. …

Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve