Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

SPECIALE

Pesëshe

Pesëshe


Shkruan: Luan Morina

18 November, 2018 @11:02

Rreth 4880km ose sipas disa llogaritjeve 6 orë e pesë minuta fluturim është Rejkjaviku nga Prishtina.

Edhe në Rejkjavik, edhe në Valletta sonte, këngët për Kosovën nuk ndalojnë.

Dhe për dardanët që përcjellin këta djem në çdo kënd të Evropës që kanë shëtitur deri tani, është kjo pesëshe. Për të gjithë neve që nuk marrim frymë në aksionet e kombëtares tonë, të cilat aksione sonte përfunduan me pesë gola, e mund të përfundonin edhe me ndoshta pesë tjerë.

Vedat Muriqi

Kjo pesëshe pati nja 15 minuta plogështi në fillimin e pjesës së dytë. Pastaj veproi mësuesi Bernard, dhe pasoi rezultat. Besoj që edhe ajo tërheqje ishte e bërë me kërkesën e Challandes, dhe na mësoi edhe për strategjinë që duhet të ndjekim kundër Azerbajxhanit – të mos tërhiqemi!

Nuk guxojmë të luajmë shumë pa top, pasi kjo po mundon psiqikisht lojtarët tonë me ndjenjën e mungesës së kontrollit. Dhe ajo thënia klasike ‘sa ta kesh topin, kundërshtari s’mund të shënojë’ vlen më së miri për neve. Gjatë atyre pesëmbëdhjetë minutave patëm momente dobësie, përfshirë edhe një nga rrezikimet më të mëdha të Ujkanit.

Gjatë tërë ndeshjes katërshja e mesfushës së Maltës shtypte Shalën dhe Kryeziun, të cilët mbeten në hije, derisa me zhvendosjen e Valonit në krah të Muriqit, hapësira ndërmjet dy mureve të Maltës përdorej mirë nga krahët e sulmit. Të njëjtën bëmë edhe ne duke ndarë mesfushën defensive dhe vijën e mbrojtjes në pjesën e dytë. Kjo u përmirësua me futjen e Halimit i cili niste topa të gjatë tek Muriqi.

Vedat Muriqi & Amir Rrahmani

Vedati, lojtari më i mirë i ndeshjes, befasoi për të mirë sidomos në depërtimet dhe asistimet e tija. Avdijaj reagoi si gjysmësulmues në mënyrë të përkryer. Nuk ishte nata më e mirë për Zenelin dhe Rashicën. Të dytë patën një pjesë të parë të mirë, por mbetën në hije me angazhimin e Valonit më shumë në aspektin ofensiv.

Njëjtë mund të themi edhe për Shalën dhe Kryeziun, të cilët ishin mirë të mbuluar, por edhe të drejtuar më shumë kah Valoni. E ky, pati disa raste të humbura, të cilat do të na kushtonin në çdo ndeshje tjetër.

Krahët e mbrojtjes ishin fantastik në ofensivë. Nuk patën shumë angazhim në defensivë, e këtu ishin të shkëlqyeshëm edhe Rrahmani edhe Aliti. Halimi e Avdijaj përcaktuan lojën, ndërkohë angazhimi i Demhasajt është një hap i vogël, i parë, për të ardhmen tonë të ndritur. E kjo e ardhme mund të marrë një hap gjigant para të hënën, kur nuk duhet të mbrojmë rezultat, por të ofrojmë një spektakël sikur ky i pesëshes!

 


PLAYER RATINGS

Malta-Kosova, notat e futbollistëve

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Malta-Kosova, notat e futbollistëve

17/11/18 @ 20:06

MALTA - KOSOVA

5hkëlqim, për kualifikim në Prishtinë

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

5hkëlqim, për kualifikim në Prishtinë

17/11/18 @ 19:46

FORMACIONET STARTUESE

Shqipëria-Skocia, 11-shet zyrtare

Liga e Kombeve/Kombëtarja

Shqipëria-Skocia, 11-shet zyrtare

17/11/18 @ 19:30

NGA UEFA

Challandes përgjigjet: Pse vendosa për Kosovën?

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Challandes përgjigjet: Pse vendosa për Kosovën?

17/11/18 @ 17:03

DALIN FORMACIONET

Malta-Kosova, 11-shet zyrtare

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Malta-Kosova, 11-shet zyrtare

17/11/18 @ 16:38

ONIX - BASHKIMI

Onixi ngritet me fitore

FFK Liga e parë

Onixi ngritet me fitore

17/11/18 @ 15:27

RAMIZ SADIKU - VUSHTRRIA

Eugen Rafuna bën Vushtrrinë lidere

FFK Liga e parë

Eugen Rafuna bën Vushtrrinë lidere

17/11/18 @ 15:19

KUSH PRITET TË NIS NDESHJEN?

Dilema në portë dhe krah, 11-shja potenciale e Kosovës

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Dilema në portë dhe krah, 11-shja potenciale e Kosovës

17/11/18 @ 12:00

HEKURAN KRYEZIU

Të dëshmohemi për të marrë maksimumin

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Të dëshmohemi për të marrë maksimumin

17/11/18 @ 11:52

UEFA

EURO2020 - UEFA vendos për numrin e zëvendësimeve të lejuara

Evropiani/Liga e Kombeve/International

EURO2020 - UEFA vendos për numrin e zëvendësimeve të lejuara

31/03/21 @ 16:06

GJEORGJIA

Ish-futbollisti i Bayernit, drejton rivalin e Kosovës

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja/International/Transfere

Ish-futbollisti i Bayernit, drejton rivalin e Kosovës

15/02/21 @ 23:26

NDËRKOMBËTARE

Pas eliminimit nga Kosova, Molldavia emëron selektorin e ri

Liga e Kombeve/Transfere

Pas eliminimit nga Kosova, Molldavia emëron selektorin e ri

12/02/21 @ 23:43

CRISTIANO RONALDO

Synimi i radhës, historik

Evropiani/Liga e Kombeve/Serie A/International

Synimi i radhës, historik

31/12/20 @ 02:48

E FUNDIT

Gjermania merr vendim për Löwin

Evropiani/Liga e Kombeve/International

Gjermania merr vendim për Löwin

30/11/20 @ 17:49

KOMISIONI DISIPLINOR I UEFA-së

UEFA i jep fitoren Zvicrës në tavolinë dhe mbijetesën në Ligën A!

Liga e Kombeve

UEFA i jep fitoren Zvicrës në tavolinë dhe mbijetesën në Ligën A!

27/11/20 @ 00:43

QUALIFICATION MATHs

Si shkohet nga Liga e Kombeve në Kampionatin Botëror “Katari 2022” dhe direkt?

Liga e Kombeve

Si shkohet nga Liga e Kombeve në Kampionatin Botëror “Katari 2022” dhe direkt?

20/11/20 @ 04:10

NATIONS LEAGUE FINALS 20/21

Kur zhvillohet Final Four i Ligës së Kombeve?

Liga e Kombeve

Kur zhvillohet Final Four i Ligës së Kombeve?

20/11/20 @ 03:13

ANALIZA PAS NDESHJES

Pas çdo mundimi, vjen lehtësimi

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja/Analiza

Pas çdo mundimi, vjen lehtësimi

19/11/20 @ 18:22

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Kosova-Moldavia

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Notat e futbollistëve: Kosova-Moldavia

18/11/20 @ 22:43


 
Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve