Të gjitha lajmet

MALTA - KOSOVA

5hkëlqim, për kualifikim në Prishtinë

5hkëlqim, për kualifikim në Prishtinë

17 November, 2018 @19:46

Malta
Kosova
Malta 0 : 5 Kosova
Vedat MURIQI 15', Benjamin KOLOLLI 70', Donis AVDIJAJ 78', 80', Milot RASHICA 86'

Stadiumi Kombëtar i Maltës, Ta'Qali. Maltë.

Kosova ka shënuar fitore shumë më lehtë sesa që është pritur ndaj Maltës sot si mysafir.

Ekipi i drejtuar nga Bernard Challandes është rehatuar shpejt me golin e Vedat Muriqit (15’) në fillim të ndeshjes, ndërsa në pjesë të dytë shkëlqyen tërësisht.

Malta vs Kosovo

Goli i Benjamin Kolollit (70’) pas gabimit të mbrojtjes malteze hapi rrugët drejt fitores së thellë, që më pastaj me dy gola të Donis Avdijajt (78’ dhe 80’) (asistime nga Vedat Muriqi dhe Milot Rashica) u bë 4-0, e Milot Rashica pastaj me shut nga 17m shënoi për 5-0 (86’).

TABELA AKTUALE dhe ORARI I NDESHJEVE

Kosova me tre pikë të fituara nga kjo ndeshje dhe e para në udhëtim ka arritur në kuotën e 11 pikëve në Grupin 3 të Ligës D, ndërsa Azerbajxhani që gjithashtu ka shënuar fitore sonte (2-0 ndaj Ishujve Faroe) ka 9 pikë.

Malta Kosova

Në ndeshjen e radhës, të martën, Kosova - Azerbajxhani djelmoshave tanë i duhet minimalisht barazimi për të siguruar kualifikimin në Ligën C dhe për të fituar mundësinë shtesë për në EURO 2020.

Njëjtë, kjo është fitorja më e thellë e Kosovës në histori të saj në ndeshje zyrtare, shto këtu edhe atë që ishim në cilësi të mysafirit.

FORMACIONET STARTUESE

Shqipëria-Skocia, 11-shet zyrtare

Foto: FSHF

17 November, 2018 @19:30

Ndeshja e fundit për Shqipërinë në Grupin 1 të Ligës C të Kombeve është ndaj Skocisë dhe nis pas një…

NGA UEFA

Challandes përgjigjet: Pse vendosa për Kosovën?

Foto: uefa.com

17 November, 2018 @17:03

Selektori i Kosovës Bernard Challandes në një deklaratë të tij për uefa.com ka bërë të ditur edhe arsyen pse ka…

DALIN FORMACIONET

Malta-Kosova, 11-shet zyrtare

Foto: FFK

17 November, 2018 @16:38

Një orë e gjysmë para ndeshjes me rëndësi tepër të madhe për Kosovën, selektorët e ekipeve përkatëse Maltës dhe Kosovës…

ONIX - BASHKIMI

Onixi ngritet me fitore

17 November, 2018 @15:27

Tri gola të shënuara për të marrë tri pikë. Onix ka kaluar lehtë pengesën e quajtur Bashkimi nga Koretini, të…

RAMIZ SADIKU - VUSHTRRIA

Eugen Rafuna bën Vushtrrinë lidere

17 November, 2018 @15:19

Ka mjaftuar një gol për të marrë lidershipin në Ligë të Parë. Eugen Rafuna ka shënuar golin e vetëm dhe…

KUSH PRITET TË NIS NDESHJEN?

Dilema në portë dhe krah, 11-shja potenciale e Kosovës

Foto: FFK

17 November, 2018 @12:00

Kur kanë mbetur edhe pak orë para fillimit të ndeshjes, që mund të dalë të jetë vendimtare për Kosovën, një…

HEKURAN KRYEZIU

Të dëshmohemi për të marrë maksimumin

17 November, 2018 @11:52

Njëri ndër shtyllat e mesfushës së Kosovës, Hekuran Kryeziu, në konferencë për shtyp para ndeshjes së sotme ndaj Maltës ka…

BERNARD CHALLANDES

Duhet angazhim i madh për fitore

17 November, 2018 @11:38

Selektori i Kosovës, Bernard Challandes, në prag të ndeshjes ndaj Maltës sonte, ka folur në konferencë për shtyp dhe ka…

SHQIP NGA RAJONI

Bardhi me super-gol në fitore

17 November, 2018 @11:04

Mesfushori i talentuar shkupjan, që vesh fanellën e Maqedonisë dhe luan për Levanten në LaLiga të Spanjës, Enis Bardhi, ka…

NATIONS LEAGUE

Liga D: Maqedonia afër kualifikimit

16 November, 2018 @23:58

Në ndeshjet e sontme të grupit D4, Maqedonia me fitoren ndaj Lihteshtajnit me rezultat 0-2, është pranë kualifikimit në Ligën…

RAJON

Sejdini premton shpërblime për futbollistët

Foto: SportMedia.mk

25 March, 2019 @12:15

Kryetari i ri i Federatës së Maqedonisë, Muamed Sejdini, pas rezultateve të mira të reprezentacionit në dy përballjet e para…

MINUTAT E KOSOVËS NË STATISTIKA

Të pazëvendësueshmit e Challandesit

TOPSPORTI/ A. P.

18 March, 2019 @23:44

Selektori zviceran i Kosovës, Bernard Challandes, në ndeshjet zyrtare të Kosovës në kuadër të Ligës së Kombeve maksimalisht ka shfrytëzuar…

UEFA NATIONS LEAGUE

Liga e Kombeve, në shitje biletat e finaleve

30 January, 2019 @14:46

Kanë dalë në shitje biletat për fazën finale të Ligës së Kombeve. Faza finale e më të mirëve të Ligës…

PËRMBLEDHJE

Kosova në 2018!

1 January, 2019 @18:15

Si zakonisht, TopSporti.com edhe këtë herë ka përmbledhur ngjarjet më të rëndësishme sportive të vitit. KOSOVA NË 2016

MEDIA TALK

De Biasi synim i ekipit që u mposht nga Kosova

TOPSPORTI/ Arkiv

10 December, 2018 @14:44

Ish trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, pas aventurës jo të lavdishme te Alaves aktualisht është i pa punë.…

Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve