Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FORBES

TOP 10 sportistët më të paguar

TOP 10 sportistët më të paguar


13 June, 2019 @13:41

Sulmuesi argjentinas i Barcelonës, Lionel Messi, është sportisti më i paguar në botë në 12 muajt e fundit, ka bërë të ditur Forbes, revistë e specializuar për këto çështje.

TOP 5

Futbollisti i Barcelonës merr 127 milionë dollarë në vjet, prej të cilave 92 nga futbolli e 35 të tjera nga marketingu shtesë.

Pas tij renditet sulmuesi portugez i Juventusit, Cristiano Ronaldo, që ka marrë 109 milionë dollarë në 12 muajt e fundit, prej të cilave 65 nga futbolli e 44 milionë tjera nga reklamat.

Edhe i treti në listën botërore është një futbollist. Braziliani i Paris St Germainit, Neymar, merr 105 milionë dollarë (75 nga futbolli + 30 milionë nga marketingu).

I katërti në renditje është boksieri Canelo Alvarez me 94 milionë dollarë. Alvarez merr vetëm 2 milionë dollarë nga marketingu, të tjerat nga sporti i tij.

I pesti në listë është legjenda e gjallë e tenisit, Roger Federer, me total 93.4 milionë dollarë, prej të cilave 86 milionë dollarë nga marketingu!

Prej 6 deri në 10

Vijojnë Russell Wilson me ragbi, 89.5 milionë dollarë (80.5 + 9). Aaron Rodgers, ragbi 80.3 mln dollarë (80.3 + 9). LeBron James, basketboll 89 milionë dollarë (36 + 53). Steph Curry, basketboll 79.8 milionë dollarë (37.8 + 42) dhe TOP 10-shja kompletohet me Kevin Durantin e GSW që fitoi 65.4 milionë dollarë në 12 muajt e fundit (30.4 + 35).

Nga rajoni

Nga TOP 100 sportistët më të paguar, të dalë nga rajoni ballkanik në listë janë: tenisti Novak Djokovic i 17-ti me 50.6 milionë dollarë të ardhura vjetore (20.6 + 30) dhe basketbollisti Nikola Jokic me 26.2 milionë dollarë të ardhura vjetore (i 89-ti në renditje) (25.5 + 0.75).

98, 99 dhe 100

Tre të fundit në listën e TOP 100 sportistëve më të paguar në 12 muajt e fundit janë: basketbollisti Marc Gasol me 25.1 milionë dollarë, futbollisti Mohamed Salah me 25.1 milionë dollarë dhe kriketisti Virat Kohli me 25 milionë dollarë.

 


ANDREA STRAMACCIONI

Ish trajneri i Interit, gjen ekip larg vendit

Serie A/International/Transfere

Ish trajneri i Interit, gjen ekip larg vendit

13/06/19 @ 11:53

TE EKIPI I QYTETIT TË TIJ

Kastriot Selmani kontratë 3 vjeçare me Llapin

FFK Superliga/Transfere

Kastriot Selmani kontratë 3 vjeçare me Llapin

12/06/19 @ 14:28

SHQIPËRIA - MOLLDAVIA

Cikalleshi dhe Ramadani për fitoren e parë të Rejas

Evropiani/Kombëtarja

Cikalleshi dhe Ramadani për fitoren e parë të Rejas

11/06/19 @ 22:38

KOSOVA U21 - TURQIA U21

Çfarë ekipi! Kosova U21 lidere e Grupit

Përfaqësuesja

Çfarë ekipi! Kosova U21 lidere e Grupit

11/06/19 @ 21:46

PËRFORCIMI I RADHËS

Feronikeli zyrtarizon Malajn

FFK Superliga/FSHF Kategoria Superiore/Transfere

Feronikeli zyrtarizon Malajn

11/06/19 @ 21:01

KOLUMNE

Kosova nuk vdes kurrë

Evropiani/Përfaqësuesja/Analiza

Kosova nuk vdes kurrë

11/06/19 @ 20:04

STARTUESIT

Prekazi nuk e ndërron ekipin fitues

Përfaqësuesja/International

Prekazi nuk e ndërron ekipin fitues

11/06/19 @ 19:54

FORMACIONET STARTUESE

Ndërrime të mëdha te 11-shja e kuqezinjëve ndaj Molldavisë

Evropiani/Kombëtarja

Ndërrime të mëdha te 11-shja e kuqezinjëve ndaj Molldavisë

11/06/19 @ 19:46

WERDER BREMEN

Milot Rashica zgjedhet lojtari i sezonit 2018/19 te Werder Bremeni

Bundesliga/Sportistë shqiptarë në botë

Milot Rashica zgjedhet lojtari i sezonit 2018/19 te Werder Bremeni

11/06/19 @ 19:34

BERNARD CHALLANDES

Nuk ka qenë fitore fizike, por mentale

Evropiani/Përfaqësuesja

Nuk ka qenë fitore fizike, por mentale

11/06/19 @ 14:48

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina kryen detyrën, tash e pret  Ferencvarosi

FFK Superliga/Champions League

Prishtina kryen detyrën, tash e pret Ferencvarosi

25/06/21 @ 21:53

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina në avantazh pas 45 minutave

FFK Superliga/Champions League

Prishtina në avantazh pas 45 minutave

25/06/21 @ 20:50

11-SHET

Formacionet zyrtare: Prishtina - Inter d’Escaldes

Champions League

Formacionet zyrtare: Prishtina - Inter d’Escaldes

25/06/21 @ 19:20

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina sonte për raundin e parë kualifikues në Champions League

FFK Superliga/Champions League

Prishtina sonte për raundin e parë kualifikues në Champions League

25/06/21 @ 10:29

UEFA

UEFA largon avantazhin e golit si mysafir

Champions League

UEFA largon avantazhin e golit si mysafir

24/06/21 @ 16:53

ZEKIRIJA RAMADANI

Ramadani e sheh pozitive fitoren me rezultat të ngushtë

Champions League

Ramadani e sheh pozitive fitoren me rezultat të ngushtë

23/06/21 @ 14:03

CHAMPIONS LEAGUE

Ish-kundërshtari i Dritës, në finale me Prishtinën

Champions League

Ish-kundërshtari i Dritës, në finale me Prishtinën

22/06/21 @ 22:24

FOLGORE - PRISHTINA

Prishtina në finale të raundit preliminar të Champions League

Champions League

Prishtina në finale të raundit preliminar të Champions League

22/06/21 @ 21:55

FORMACIONET ZYRTARE

Formacionet zyrtare: Folgore - Prishtina

Champions League

Formacionet zyrtare: Folgore - Prishtina

22/06/21 @ 19:12

PARAKUALIFIKIMET

Prishtina gati për Ligën e Kampionëve

FFK Superliga/Champions League

Prishtina gati për Ligën e Kampionëve

21/06/21 @ 23:40


 
Të gjitha lajmet nga Champions League