Të gjitha lajmet

ANALIZË

Afati i prillit

Afati i prillit

Shkruan: LUAN MORINA

5 March, 2018 @23:21

Kur të ikë afati i janarit, e pret afatin e prillit. Nëse ka.

Janë tashmë disa sezone ku lufta për titull në Premier League mbaron qysh para festave të fundvitit. Dhe derisa më 2016 pritej një rënie në formën e Leicester Cityt, e vitin e kaluar skadim i magjisë së Contes, këtë vit deri në tetor është pritur një përsëritje e sezonit të parë të Manchester Cityt, por që nga nëntori puna e kampionit veçse ka qenë e mbyllur.

Guardiola ka trashur ekipin këtë vit duke mos i lënë hapësirë as lojtarëve rezervë të padenjë për një ekip kampioni. Dhe trashja e ekipit nuk ka ndaluar as në janar me ardhjen e Laportes dhe gatitjen e Fredit për t’i dhënë një ndihmë Fernandinhos në mesfushë.

KU PO GABON UNITED?

Gabimin e Guardiolas vitin e kaluar po e bënë Manchester United. Me krahë mbrojtjeje të adaptuar dhe të plakur si krahë sulmi, me qendërmbrojtës të denjë për Sunderlandin, po dëshmohen aftësitë e shkëlqyeshme të De Geas pa të cilin tri nga katër sezonet e fundit të Manchester Unitedit do të ishin të turpshme. Kanë përgatitur një sulm dhe mesfushë të shkëlqyeshme, por pa mbrojtje titulli në Premier League nuk vjen. Jo në këtë kohë kur të gjashtat kanë marrë seriozisht investimet në çdo pozitë.

HIJA E FIRMINOS

Liverpooli bën njërën ndër lojërat më atraktive në ligë. Por, konsistenca është armiku kryesor. Dhe mbrojtja. Ky repart është përmirësuar dukshëm këtë vit me ngritjen e Arnoldit dhe Robertsonit në krahë, dhe ardhjen e Van Dijk në qendër, të cilit do ti nevojitet kohë për tu adaptuar. Mesfusha është e përkryer, ngjashëm si krahët e sulmit. Më mbresëlënësi krahas Salah i cili po kalon një formë të denjë për t’u përfshirë në tre lojtarët më të mirë në botë këtë sezon, ka qenë Firmino. Një sulmues larg 9-shit klasik, falë dinamikës së tij ka arritur të kontribuoj në hije si në gola ashtu edhe në asistime.

S’KA ROTACION

Në sezonin kur ekipi do të duhej të ngjitej në një nivel të pjekur, Delle Alli vendos ta marr pushim! Talenti nuk mungon tek ky djalë sa mungon përgatitja psikike. Pos Alderweireld kanë qenë të kursyer nga lëndimet, por pa nevojë i kanë nxjerr vetes punë duke lënë repriza kundër ekipit që gjendet në kategorinë e katërt angleze, dhe ekipit që do të bie në kategorinë e katërt angleze këtë vit. Luajnë bukur, po nuk janë të mirë me rotacion.

KUSH E LËNDOI CHELSEAN?

Chelsean e kanë lënduar më së shumti muhabetet për të ardhmen e Contes, rënie nga forma e Moratës, dhe Evropa. Arsenali është ekip pa shpirt, dhe nëse mund të mësojnë diçka nga kundërshtarët e tyre të radhës në Evropë, është që ndërrimi i trajnerit kthen shpirtin.

Ndërrimi i trajnerit ka kryer punë në Premier League këtë sezon. Carvahal ka ringjallur Swansea Cityn, Hodgson të njëjtën ka bërë me Crystal Palace, e Allan Pardew s’do të mund të mbaj në ligë WBA-në.

LUFTËRAT KRYESORE

Lufta për mbijetesë edhe këtë vit është e çmendur, ngjashëm si pozita e shtatë që do të duhej të dërgonte dikë në Evropë, pasi zor se mund ta fitoj ndokush jashtë gjashtëshes Kupën FA. E edhe Burnley që është në pozitën e shtatë nuk do ta llogarisja që kanë siguruar mbijetesën kur janë ekipi i vetëm në Premier League krahas WBA-së e Crystal Palace që nuk ka shënuar fitore në pesë ndeshjet e fundit.

ANALIZË

Afati i prillit

5 March, 2018 @23:10

Duhet të jetë viti i ringjalljes së futbollit italian ky, viti ku ndalet Juventusi, italianët në Evropë i afrohen Gjermanisë…

PALACE-UNITED

Përmbysje, për kthim në vend të dytë

Fotot: premierleague

5 March, 2018 @23:00

Super paraqitje e Manchester Unitedit në 35 minutëshin e fundit të ndeshjes. Atëherë kur Crystal Palace kishte epërsinë 2-0 në…

KOLUMNE

Paga e Challandes

Foto: FFK

5 March, 2018 @22:49

Më në fund Kosova ka selektori e ri të kombëtares. Dhe më në fund, ashtu siç kishin dashur shumica, ai…

TRABZON-BESIKTAS

Babel-Negredo, Besiktas mban hapin

5 March, 2018 @22:45

Holandezi Ryan Babel dhe spanjolli Alvaro Negredo, në 20 minutat e fundit të ndeshjes, janë përkujdesur që me kombinimet e…

KUPA E KOSOVËS / ÇEREKFINALET

Terminet e Kupës së Kosovës

5 March, 2018 @16:40

Janë caktuar terminet dhe gjyqtarët e ndeshjeve çerekfinale të Kupës së Kosovës në futboll. Të martën do të zhvillohet dueli…

JAVA XXII

Caktohen terminet për xhiron e XXII

BOROZANI / Arkiv

5 March, 2018 @16:15

Janë publikuar terminet për ndeshjet e xhiros së XXII në Superligën e Kosovës në futboll. TABELA AKTUALE / SUPERLIGA …

VLLAZNIA-BESA

Trepikësh shprese

5 March, 2018 @14:57

Mensur Livoreka, sulmues i Vllaznisë së Pozharanit, ka shënuar gol për skuadrën e tij pesë minuta para se të përfundojë…

ARBNOR MORINA

Golat nga ndërprerja, problemi që po përsëritet

4 March, 2018 @20:36

Trajneri i Gjilanit, Arbnor Morina, në deklaratën e tij pas ndeshjes ndaj Drenicës sot, të cilën Gjilani e humbi 1-0,…

FENERBAHÇE-AKHISAR

Fenerbahçe gabon! Shtohet dallimi në krye

Foto: Fanatik

4 March, 2018 @19:11

Fenerbahçe që para kësaj xhiroje ka qenë vetëm tre pikë larg kreut të tabelës, tash do ta sheh vetëm në…

CITY-CHELSEA

Bernardo Silva vendos! City s’ndalet

Fotot: premierleague.com

4 March, 2018 @18:59

Futbollisti portugez i Manchester Cityt, Bernardo Silva, me golin e tij të shënuar në fillim të pjesës së dytë të…

FA CUP: CHELSEA - UNITED

United eliminon Chelsean, kuptohen çiftet çerekfinale

Foto: Manchester United

18 February, 2019 @22:41

Me një paraqitje fantastike ekipore, United ka arritur të shënojë fitore 0-2 në ‘Stamford Bridge’, për ta eliminuar kështu Chelsean…

FA CUP: SWANSEA - BRENTFORD

Celina magjik, gol + asist, kualifikon Swansean

17 February, 2019 @19:05

Futbollisti i reprezentacionit të Kosovës, Bersant Celina, ka shkëlqyer në ndeshjen e ekipit të tij sot në përballje ndaj Brentfordit.…

AARON RAMSEY TE JUVENTUS

Britaniku më i paguar në histori

Fotot: Juventus.com & Arsenal.com

11 February, 2019 @22:49

Mesfushori i Arsenalit, uellsiani Aaron Ramsey do të bëhet lojtari më i paguar nga ishulli në histori. Tashmë është…

NË LIGË TË KATËRT

Trajneri Scholes

Foto: Oldham Official

11 February, 2019 @13:45

Prej sot edhe zyrtarisht mesfushori legjendar i Manchester Unitedit, Paul Scholes, është trajner. Ai është emëruar në detyrën e…

CITY - CHELSEA

Turpëron Chelsean, rimerr kreun

10 February, 2019 @18:51

Ajo që duhej të ishte ndeshja më e mirë e javës në Angli, doli të ishte më jo-interesantja. Skuadra e…

Të gjitha lajmet nga Premier League