Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Betejat e dhimbshme

Foto: FFK

Betejat e dhimbshme

Shkruan: LUAN MORINA

15 October, 2018 @14:46

Në disa beteja mposhtesh, e disa tjera i humb. Këto të fundit janë më të dhimbshmet, më të neveritshmet! E tillë ishte ajo e të dielës kundër Ishujve Faroe!

Mund ta fajësojmë golin e hershëm, por mendoj se edhe ashtu kishim një qasje më të lehtë ndaj Ishujve Faro në këtë ndeshje. Ndoshta për faktin që i kishim mposhtur muajin e kaluar, ndoshta inspiruar nga fitorja me Maltën. Por, një qasje e tillë në një lojë të vlefshme është e papranueshme!

ZENELI?

Lodhja, si nga loja si nga udhëtimi, mund të jetë e qartë, por përsëri nuk është arsyetim. Arsyetim për humbjen e dy pikëve të dielën nuk ka! Faktorë pse humbëm, janë të shumtë, dhe mund t’i rendojmë duke nisur nga pozita e trajnerit.

Nuk e kuptoj vendimin e Challandes për të mos nisur ndeshjen me Zenelin. Tashti, janë dy lider në fushë për Kosovën kryesisht. I pari është Hekuran Kryeziu, i dyti është Arbër Zeneli. Derisa Kryeziu merr topat nga mbrojtja dhe distribuon drejt vijës së gjysmë-sulmit, aty është Zeneli i cili lëvizën më së shumti nga katërshja ofensive drejt mesfushës në kërkim të topit. Kryeziu mungoi për shkak të kartonëve (ai kundër Maltës ishte i panevojshëm), por mungesa e Zenelit duket e paarsyeshme!

RASHICA E ZHEGROVA

Sigurisht që Rashica shënoi një gol të bukur, e Zhegrova pati driblime, por të dy ishin botë në vete! Dhe futbolli nuk është sport individual! Edonin mund ta arsyetojmë se është ende i ri, por Rashica në nëntë ndeshje gjatë kualifikimeve për Rusia 2018 nuk është ‘lodhur’ të vinte drejt mesfushës për të marrë topa!

TABELA AKTUALE

Pastaj kishim Valonin i cili nuk është vetja nga pas lëndimi. Ndoshta edhe nuk po përshtatet me filozofinë e Challandes, por cilësia është aty. Nevojitet vetëm më shumë motivim, por shpresoj që çfarë nevojitet në fakt është përgatitja fizike pas lëndimit e motivimi as nuk vihet në pyetje! Njëjtë edhe për Halimin mund të themi, i cili kishte njërën nga ndeshjet më të dobëta për Kosovën deri tani. Shala ishte më mirë se kundër Azerbajxhanit, por larg aftësisë për të qenë lider në mesfushë, e nga Voca është herët të pritet kjo gjë. Pa Kryeziun jemi pa kokë, fatkeqësisht!

MBROJTJA

Mbrojtja ishte e ç’orientuar për shkak të mungesës së Kolollit. Nuk do të fajësoja individualisht asnjërin, as Rrahmanin për pasimin e gabuar që rezultoi me gol. Goli do të mund të vinte edhe në shumë aksione tjera të cilat fatkeqësisht përfunduan keq për kundërshtarët. Shumë hapësirë e lejuar në zonë, kanale të hapura gjatë kundërsulmeve, mungesë orientimi në fushë! Mbrojtja të kujtonte fillimet e kësaj kombëtareje!

MEGJITHATË, KEMI PËRPARUAR

Lojëra të dobëta do të ketë, oscilime në lojë, ditë të këqija! Të dielën ishte një e tillë. Dhe nga këto ditë mund të mësojmë dhe përmirësohemi edhe më shumë. Vetëm se duhet të pranojmë gabimet, dobësitë, dhe të punojmë në eliminimin e tyre. Disa prej këtyre u mundova t’i përmend këtu. Ka edhe shumë tjera, por as nuk mund të debatohet që nuk jemi duke përparuar si kombëtare pas çdo ndeshjeje. Kjo është një gjeneratë që do të luaj edhe për kualifikimet në Kupën e Botës në vitin 2026! Pak nga pak, hap pas hapi, do të kthehemi në njërën ndër ekipet më të mira në Ballkan! Dhe në këtë rrugë do të ketë edhe ndeshje tjera si kjo e të dielës. Vetëm le të jenë sa më pak!

 

PASIMI I PORTIERIT HEMED

Goli i Izraelit ndaj Shqipërisë, bujë në internet

Foto: IFA/fb

15 October, 2018 @13:16

Goli i parë i Izraelit ka bërë bujë nëpër internet. Pasimi i portierit Ariel Harush, që zuri në gjumë mbrojtjen…

ISHUJT FAROE - KOSOVA

Rashica: I lumtur për golin, fusha jo e përshtatshme

15 October, 2018 @11:44

Përveç përzgjedhësit Challandes, për media foli edhe Milot Rashica, golashënuesi i Kosovës në ndeshjen e mbrëmshme. “Jam i lumtur…

ISHUJT FAROE - KOSOVA

Challandes flet pas ndeshjes

15 October, 2018 @11:37

Pas barazimit me Ishujt Faroe, për media foli Bernard Challandes, përzgjedhësi i Kosovës. “Jam shumë i kënaqur me paraqitjen…

IZRAELI - SHQIPËRIA

Posedim, dominim, por jo rezultat!

Foto: Yoav Kaufman

14 October, 2018 @22:31

Përkundër faktit që kishte mbi 60% të posedimit të topit gjatë gjithë ndeshjes dhe lojës dukshëm më të mirë, Shqipëria…

PLAYER RATINGS

Ishujt Faroe - Kosova, notat e lojtarëve

Foto: FFK

14 October, 2018 @20:22

Ishujt Faroe kanë arritur të ndalin hovin e Kosovës në Grupin 3 të Ligës D të Kombeve, duke barazuar 1-1…

AZERBAJXHANI - MALTA

Azerët s’lejojnë befasi

14 October, 2018 @19:56

Skuadra e Azerbajxhanit, që është ndjekëse e Kosovës në Grupin 3 të Ligës D të Kombeve nuk ka lejuar befasi…

ISHUJT FAROE - KOSOVA

Barazim, që na sjell “me këmbë në tokë”

Foto: FFK

14 October, 2018 @19:54

Pas dy fitoreve radhazi në Ligën e Kombeve, Kosova është ndalur sot në ndeshjen e zhvilluar si mysafire e Ishujve…

FORMACIONET STARTUESE

Izraeli-Shqipëria, 11-shet startuese

Foto: FSHF

14 October, 2018 @19:21

Christian Panucci tashmë ka bërë gati 11-shen që do t’i dalë përballë Izraelit për të kërkuar lidershipin e grupit. …

SUPER GOLI

Super goli i Rashicës, për epërsi

14 October, 2018 @18:53

Milot Rashica me super golin e tij i ka dhënë epërsi Kosovës në përballje ndaj Ishujve Faroe, që para pak…

TREPÇA - DUKAGJINI

Mposhtet, por mbetet lider

14 October, 2018 @17:27

Në takimin e zhvilluar në “Adem Jashari” të Mitrovicës, Dukagjini nga Klina është mposhtur me rezultat 2-1 nga Trepça vendase. …

GRUPI A: ANGLIA - ÇEKIA

Super Sterling për kryesimin e grupit të Kosovës

Foto: UEFA

22 March, 2019 @22:36

Edhe pse jo me formacionin më të mirë në fushë, përfaqësuesja e Anglisë nuk ka hasur probleme në ndeshjen e…

VIDEO

Bastien Toma shënon për Zvicrën U21

22 March, 2019 @19:58

Futbollisti i talentuar nga Kosova, Bastien Toma, po tregon paraqitje të shkëlqyer në ndeshjen miqësore ndërmjet Zvicrës U21 dhe Kroacisë…

BULLGARIA - MALI I ZI

Kundërshtarët e Kosovës barazojnë

Foto: OPTUS SPORT

22 March, 2019 @19:55

Në ndeshjen hapëse të Grupit A kualifikues të EURO2020, grup në të cilin ndodhet edhe Kosova, Bullgaria e Mali…

AMIR RRAHMANI

Rrahmani: Barazimi po na zhgënjen edhe ndaj Danimarkës

21 March, 2019 @21:54

Qendërmbrojtësi kosovar, Amir Rrahmani, pas ndeshjes me Danimarkën tha se pavarësisht forcës së kundërshtarit, mos fitorja po shkakton zhgënjim tek…

HEKURAN KRYEZIU

Kryeziu tregon nëse do të luajë kundër Bullgarisë

21 March, 2019 @21:47

Njëri prej futbollistëve kosovarë që e shikoi ndeshjen jashta fushës së blertë, është Hekuran Kryeziu, i cili është i lënduar…

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja