Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

KOLUMNE

Betejat e dhimbshme

Foto: FFK

Betejat e dhimbshme


Shkruan: LUAN MORINA

15 October, 2018 @14:46

Në disa beteja mposhtesh, e disa tjera i humb. Këto të fundit janë më të dhimbshmet, më të neveritshmet! E tillë ishte ajo e të dielës kundër Ishujve Faroe!

Mund ta fajësojmë golin e hershëm, por mendoj se edhe ashtu kishim një qasje më të lehtë ndaj Ishujve Faro në këtë ndeshje. Ndoshta për faktin që i kishim mposhtur muajin e kaluar, ndoshta inspiruar nga fitorja me Maltën. Por, një qasje e tillë në një lojë të vlefshme është e papranueshme!

ZENELI?

Lodhja, si nga loja si nga udhëtimi, mund të jetë e qartë, por përsëri nuk është arsyetim. Arsyetim për humbjen e dy pikëve të dielën nuk ka! Faktorë pse humbëm, janë të shumtë, dhe mund t’i rendojmë duke nisur nga pozita e trajnerit.

Nuk e kuptoj vendimin e Challandes për të mos nisur ndeshjen me Zenelin. Tashti, janë dy lider në fushë për Kosovën kryesisht. I pari është Hekuran Kryeziu, i dyti është Arbër Zeneli. Derisa Kryeziu merr topat nga mbrojtja dhe distribuon drejt vijës së gjysmë-sulmit, aty është Zeneli i cili lëvizën më së shumti nga katërshja ofensive drejt mesfushës në kërkim të topit. Kryeziu mungoi për shkak të kartonëve (ai kundër Maltës ishte i panevojshëm), por mungesa e Zenelit duket e paarsyeshme!

RASHICA E ZHEGROVA

Sigurisht që Rashica shënoi një gol të bukur, e Zhegrova pati driblime, por të dy ishin botë në vete! Dhe futbolli nuk është sport individual! Edonin mund ta arsyetojmë se është ende i ri, por Rashica në nëntë ndeshje gjatë kualifikimeve për Rusia 2018 nuk është ‘lodhur’ të vinte drejt mesfushës për të marrë topa!

TABELA AKTUALE

Pastaj kishim Valonin i cili nuk është vetja nga pas lëndimi. Ndoshta edhe nuk po përshtatet me filozofinë e Challandes, por cilësia është aty. Nevojitet vetëm më shumë motivim, por shpresoj që çfarë nevojitet në fakt është përgatitja fizike pas lëndimit e motivimi as nuk vihet në pyetje! Njëjtë edhe për Halimin mund të themi, i cili kishte njërën nga ndeshjet më të dobëta për Kosovën deri tani. Shala ishte më mirë se kundër Azerbajxhanit, por larg aftësisë për të qenë lider në mesfushë, e nga Voca është herët të pritet kjo gjë. Pa Kryeziun jemi pa kokë, fatkeqësisht!

MBROJTJA

Mbrojtja ishte e ç’orientuar për shkak të mungesës së Kolollit. Nuk do të fajësoja individualisht asnjërin, as Rrahmanin për pasimin e gabuar që rezultoi me gol. Goli do të mund të vinte edhe në shumë aksione tjera të cilat fatkeqësisht përfunduan keq për kundërshtarët. Shumë hapësirë e lejuar në zonë, kanale të hapura gjatë kundërsulmeve, mungesë orientimi në fushë! Mbrojtja të kujtonte fillimet e kësaj kombëtareje!

MEGJITHATË, KEMI PËRPARUAR

Lojëra të dobëta do të ketë, oscilime në lojë, ditë të këqija! Të dielën ishte një e tillë. Dhe nga këto ditë mund të mësojmë dhe përmirësohemi edhe më shumë. Vetëm se duhet të pranojmë gabimet, dobësitë, dhe të punojmë në eliminimin e tyre. Disa prej këtyre u mundova t’i përmend këtu. Ka edhe shumë tjera, por as nuk mund të debatohet që nuk jemi duke përparuar si kombëtare pas çdo ndeshjeje. Kjo është një gjeneratë që do të luaj edhe për kualifikimet në Kupën e Botës në vitin 2026! Pak nga pak, hap pas hapi, do të kthehemi në njërën ndër ekipet më të mira në Ballkan! Dhe në këtë rrugë do të ketë edhe ndeshje tjera si kjo e të dielës. Vetëm le të jenë sa më pak!

 


PASIMI I PORTIERIT HEMED

Goli i Izraelit ndaj Shqipërisë, bujë në internet

Liga e Kombeve

Goli i Izraelit ndaj Shqipërisë, bujë në internet

15/10/18 @ 13:16

ISHUJT FAROE - KOSOVA

Rashica: I lumtur për golin, fusha jo e përshtatshme

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Rashica: I lumtur për golin, fusha jo e përshtatshme

15/10/18 @ 11:44

ISHUJT FAROE - KOSOVA

Challandes flet pas ndeshjes

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Challandes flet pas ndeshjes

15/10/18 @ 11:37

IZRAELI - SHQIPËRIA

Posedim, dominim, por jo rezultat!

Liga e Kombeve/Kombëtarja

Posedim, dominim, por jo rezultat!

14/10/18 @ 22:31

PLAYER RATINGS

Ishujt Faroe - Kosova, notat e lojtarëve

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Ishujt Faroe - Kosova, notat e lojtarëve

14/10/18 @ 20:22

AZERBAJXHANI - MALTA

Azerët s’lejojnë befasi

Liga e Kombeve

Azerët s’lejojnë befasi

14/10/18 @ 19:56

ISHUJT FAROE - KOSOVA

Barazim, që na sjell “me këmbë në tokë”

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Barazim, që na sjell “me këmbë në tokë”

14/10/18 @ 19:54

FORMACIONET STARTUESE

Izraeli-Shqipëria, 11-shet startuese

Kombëtarja

Izraeli-Shqipëria, 11-shet startuese

14/10/18 @ 19:21

SUPER GOLI

Super goli i Rashicës, për epërsi

Përfaqësuesja

Super goli i Rashicës, për epërsi

14/10/18 @ 18:53

TREPÇA - DUKAGJINI

Mposhtet, por mbetet lider

FFK Liga e parë

Mposhtet, por mbetet lider

14/10/18 @ 17:27

“E urrej futbollin modern”

Evropiani/Përfaqësuesja/Premier League

“E urrej futbollin modern”

19/06/21 @ 12:30

KOSOVA U19

Lista e Kosovës U19, për miqësoret e qershorit

Përfaqësuesja

Lista e Kosovës U19, për miqësoret e qershorit

15/06/21 @ 15:44

KOSOVA

Dion Ajvazi i thotë “PO” Kosovës

Përfaqësuesja

Dion Ajvazi i thotë “PO” Kosovës

14/06/21 @ 12:28

KOSOVA - GAMBIA

Supergoli i Arbër Hoxhës, Kosova fiton miqësoren e fundit

Përfaqësuesja

Supergoli i Arbër Hoxhës, Kosova fiton miqësoren e fundit

11/06/21 @ 20:49

KOSOVA - GAMBIA

Mbyllet pjesa e parë, ky është rezultati i ndeshjes Kosova - Gambia

Përfaqësuesja

Mbyllet pjesa e parë, ky është rezultati i ndeshjes Kosova - Gambia

11/06/21 @ 19:41

FORMACIONET ZYRTARE

Formacionet zyrtare: Kosova - Gambia

Përfaqësuesja

Formacionet zyrtare: Kosova - Gambia

11/06/21 @ 17:55

MIQËSORE

Kosova sot zhvillon miqësoren e fundit

Përfaqësuesja

Kosova sot zhvillon miqësoren e fundit

11/06/21 @ 13:43

KOSOVA U21

Zëvendësuesit vendosin, Kosova U21 mposhtë Andorrën U21

Përfaqësuesja

Zëvendësuesit vendosin, Kosova U21 mposhtë Andorrën U21

08/06/21 @ 23:38

GUINEA - KOSOVA

Kosova me rezultat zhgënjyes përballë Guinesë

Përfaqësuesja

Kosova me rezultat zhgënjyes përballë Guinesë

08/06/21 @ 18:02

FORMACIONET ZYRTARE

Formacionet zyrtare: Kosova - Guinea

Përfaqësuesja

Formacionet zyrtare: Kosova - Guinea

08/06/21 @ 15:38


 
Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja