Të gjitha lajmet

CUP OF NATIONS

Egjipti organizon Kupën e Kombeve

Egjipti organizon Kupën e Kombeve

8 January, 2019 @23:50

Kupa e Kombeve të Afrikës për vitin 2019 do të organizohet në Egjipt, ka bërë të ditur sot Konfederata Afrikane e Futbollit (CAF).

Egjipti mposhti Afrikën e Jugut, kundërkandidatin e vetëm për të marrë organizimin e garës më të madhe të shteteve afrikane me 16 vota më shumë.

Në fakt, organizimi i Kupës së Kombeve i ishte deleguar më parë Kamerunit, por pasi që në muajin nëntor të vitit 2018 u vërtetua se punimet në organizim po shkonin shumë ngadalë, u vendos për shtet të ri organizator.

Egjipti tash ka gjashtë muaj për tu përgatitur plotësisht për Kupën e Kombeve që për herë të parë do të ketë në gji të vetë 24 skuadra pjesëmarrëse dhe fillon në qershor të këtij viti.

Kjo është hera e pestë që Egjipti fiton organizimin e turneut të Kupës së Kombeve, ndërsa hera e fundit ka qenë në vitin 2006.

Kupa e Kombeve të Afrikës nis më 15 qershor 2019 dhe përfundon më 13 korrik 2019. Kjo është hera e parë që kjo garë zhvillohet në verë, pasi që zakonisht është mbajtur në janar-shkurt dhe kjo ka ndodhur për shkak të futbollistëve afrikanë që luajnë në ekipe të forta evropiane dhe nuk marrin pjesë aty.

Të kualifikuar për Kupën e Kombeve janë: Madagaskari (debutim), Senegali, Maroku, Mali, Algjeria, Nigeria, Kenia, Gana, Guinea, Bregu i Fildishtë, Mauritania (debutim), Tunisi, Egjipti dhe Uganda deri tash. Skuadrat tjera kuptohen në mars 2019, pas së cilës hidhet edhe shorti i AFCON 2019.

GRUPI B: KOLUMBIA - ARGJENTINA 2-0

Martinez e Zapata mposhtin Argjentinën

Foto: EFE

16 June, 2019 @8:28

Argjentina si zakonisht dhe pritshëm, e nisi me humbje Copa America 2019. Gauchosët u mposhtën në 20 minutat e fundit…

TRANSFER

I katërti shqiptar te Baseli

Foto: FC Basel

15 June, 2019 @11:42

Kemal Ademi që nga sot është zyrtarisht lojtar i Baselit! Sulmuesi me prejardhje nga Kosova, që momentalisht ka nënshtetësi gjermane…

FIFA RANKING TOP TEAMS

TOP 10shja pa Gjermaninë, vetëm Portugalia e Spanja ngriten

14 June, 2019 @11:55

Në TOP 10 të renditjes mujore të FIFAs të publikuar sot, katërshja kryesuese nuk ka ndërruar. Belgjika mbetet lidere…

KOSOVA

Ngritje e radhës në renditjen e FIFAs

14 June, 2019 @11:33

Reprezentacioni i Kosovës që ndodhet një seri të jashtëzakonshme prej 14 ndeshjeve pa humbje, është ngjitur për 6 pozita në…

BRAZILIANI I BRUGGE

Rekord transfer i Aston Villës

13 June, 2019 @22:44

Ekipi i rikthyer në Premier Ligë për stinorin 2019/20, Aston Villa, dëshiron të kthehet fuqishëm në elitë. Sot, ekipi…

Të gjitha lajmet nga International