Të gjitha lajmet

UEFA

Ndërrime të rregullave në Ligë të Kampionëve

Ndërrime të rregullave në Ligë të Kampionëve

27 March, 2018 @16:50

UEFA-ja sot ka zyrtarizuar ndërrimet në Ligë të Kampionëve. Sipas njoftimit të botuar sot, lojtarët do të mund të luajnë për dy klube të ndryshme në të njejtin stinor, pas ndërrimit të rregullave nga shtëpia evropiane e futbollit.

Aktualisht, futbollistët që ndërrojnë ambient në afatin kalimtar të janarit, nuk mund të luajnë për ekipin e ri, nëse kanë luajtur për ekipin e vjetër gjatë të njejtit stinor, që tash e tutje nuk do të vlejë.

Chelsea substitution

Rregulli tjetër i ndërruar në të mirë të ekipeve është që do të lejohet edhe zëvendësimi i katërt në ndeshjet ku luhen vazhdimet gjatë fazës eliminatore.

Gjithashtu, ekipet do të kenë të drejtën që të marrin nga 12 lojtarë rezervë për ndeshjet finale.

ÇKA KA NDËRRUAR?

Pas fazave grupore, ekipet do të mund të regjistrojnë tre lojtarë të ri në ekip, pa larguar të tjerët siç ka ndodhur deri më tani.

Për shembull, Philippe Coutinho nuk mund të luajë për Barcelonën tash në Ligë të Kampionëve, pasi që gjatë vjeshtës ka qenë pjesë e Liverpoolit. Në stinorin tjetër, një gjë e tillë është e mundshme.

Coutinho

Ndeshjet prej TOP16 e tutje (pra prej të tetës së finales e tutje) të Ligës së Kampionëve do të fillojnë në ora 21:00.

Ndërsa në fazën grupore të Ligës së Kampionëve, dy ndeshje të së martës dhe dy të së mërkurës do të nisin në ora 18:55.

Ndeshjet e fazës grupore deri në çerekfinale të Europa Ligës do të nisin prej orës 18:55 dhe 21:00. Nga çerekfinalja e deri në finale, ndeshjet do të nisin në ora 21:00.

ZËVENDËSIMET:

Zëvendësimi i katërt do të jetë në dispozicion për të gjitha ekipet që shkojnë në vazhdime gjatë fazës eliminatore të garave.

Ekipet që arrijnë finalen e Ligës së Kampionëve, Europa Ligës dhe Superkupën e Evropës do të mund të marrin 23 lojtarë për ndeshje (11 startues + 12 rezervë), e jo 18 (11 startues + 7 rezervë) siç ka qenë zakonisht dhe që vlen deri në fund të këtij stinori.

DITË E REPREZENTACIONEVE

Sot 3 ndeshje të Kosovës

Foto: FFK

27 March, 2018 @15:54

Festë futbollistike për adhuruesit e reprezentacionit të Kosovës sot, ndërsa përveç seniorëve që zhvillojnë miqësore me Burkina Fason në Francoville…

MEDIA

Më shumë se dyfishi i rrogës

Foto: premierleague.com

26 March, 2018 @23:13

Pas performancave të jashtëzakonshme të treguara këtë stinor, Mohamed Salah, si duket ka marrë ofertën për renovim kontrate te Liverpooli.…

PORUGALIA-HOLANDA

Kampioni Evropian, pëson pas një viti

Foto: uefanationsleague

26 March, 2018 @22:40

Është dashur që të kalojë një vit kalendarik, që Portugalia të pësojë. Pas disfatës së pësuar në mars të vitit…

SHQIPËRIA - NORVEGJIA

Shqipëria mposhtet minimalisht nga Norvegjia

26 March, 2018 @20:55

Në miqësoren e zhvilluar sonte në Elbasan ndaj Norvegjisë, Shqipëria është mposhtur me rezultat minimal 0-1. Pjesa e parë u…

KUQEZINJTË QË FILLOJNË

Formacionet zyrtare: Shqipëria - Norvegjia

Foto: FSHF

26 March, 2018 @18:43

Janë publikuar 11shet startuese të Shqipërisë dhe të Norvegjisë:  SHQIPËRIA: Thomas Strakosha; Elseid Hysaj, Naser Aliji, Mërgim Mavraj, Ylber…

LIGA E PARË

Prizreni përforcon pozitën e parë

BOROZANI/ Arian Paçarizi

26 March, 2018 @0:49

Në duelin e dy skuadrave me pikë të barabarta në krye të tabelës, skuadra e Prizrenit, arriti ta mposht Fida…

SAMIR UJKANI

Fusha ishte shumë e vështirë

25 March, 2018 @21:23

Kapiteni i reprezentacionit të Kosovës, Samir Ujkani, në një deklaratë të tij pas ndeshjes që Kosova e fitoi ndaj Madagaskarit,…

HEKURAN KRYEZIU

Duhet edhe shumë punë

24 March, 2018 @22:04

Mesfushori i dalluar i Kosovës, Hekuran Kryeziu, në deklaratën e tij pas ndeshjes Kosova 1-0 Madagaskari ka thënë se duhet…

EDON ZHEGROVA

Kujt ia dedikoi golin Zhegrova?

24 March, 2018 @21:44

Futbollisti i ri i përfaqësueses së Kosovës, Edon Zhegrova, që debutoi me gol sot në përfaqëusese, pas ndeshjes ka bërë…

PAS NDESHJES KOSOVA - MADAGASKARI

Challandes: Kemi punuar në mbrojtje, i kënaqur me fitoren

24 March, 2018 @21:02

Pas fitores në debutimin e tij me Kosovën, per Supersport foli Bernard Challandes, përzgjedhësi i Kosovës. “Jam shumë i…

1/8: LYON - BARCELONA

Pa gola edhe në Francë

19 February, 2019 @22:55

Sikurse në Angli mes Liverpoolit e Bayernit, edhe në takimin e luajtur në Francë mes Lyonit e Barcelonës nuk pati…

1/8: LIVERPOOL - BAYERN

Gjithçka e hapur në ‘Allianz Arena’

19 February, 2019 @22:52

Pa gola është mbyllur dueli i sontëm në ‘Anfield Road’ mes Liverpoolit dhe Bayernit. Mes skuadrave në fjalë u zhvillua…

DIEGO SIMEONE

Simeone vendos të ardhmen

14 February, 2019 @19:04

Trajneri i Atletico Madridit Diego Simeone i është përgjigjur thashethemeve lidhur me të ardhmen e tij. Ai sot ka…

1/8: AJAX - REAL MADRID

Kampioni s’lejon befasi në Amsterdam

13 February, 2019 @22:59

Në duelin e parë të 1/8 së finales mes dy gjigandëve të futbollit evropian, Ajaxit e Real Madridit, fituese doli…

1/8: TOTTENHAM - PSG

Super Spurs, deklasojnë Dortmundin në ‘Wembley’

13 February, 2019 @22:57

Përkundër mungesës së lojtarit kryesor të skuadrës, sulmuesit Harry Kane, skuadra e Tottenham Hotspur arriti rezultat tejet pozitv në duelin…

Të gjitha lajmet nga Champions League