Të gjitha lajmet

COPA LIBERTADORES FINAL

Në vazhdime, River triumfon te Libertadores

Fotot: mundodeportivo.com

Në vazhdime, River triumfon te Libertadores


9 December, 2018 @23:00

Dy ekipet më të mëdha të Argjentinës, kishin eliminuar dy ekipet e mëdha të Brazilit në gjysmëfinale të Copa Libertadores.

River Plate kishte eliminuar Gremion (River 0-1 Gremio dhe Gremio 1-2 River), ndërsa Boca Juniors eliminoi Palmeirasin (Boca 2-0 Palmeiras dhe Palmeiras - Boca 2-2).

Këto rezultate kishin bërë që finalja më e madhe e Amerikës Latine të luhej mes rivalëve të zjarrtë argjentinas.

Boca Juniors

Ndeshja e parë e luajtur në stadium të Bocas përfundoi 2-2 (Abila 34’, Benedetto 45’ - Pratto 35’, Izquierdoz AG 61’). E ndeshja e kthimit që duheh të luhej në stadium të Riverit, nuk u zhvillua.

Tensione, gaz lotsjellës në autobus të lojtarëve mysafirë dhe shumëçka tjetër çuan në shtyerjen e ndeshjes, së pari për një ditë, pastaj edhe për më shumë - derisa erdh vendimi që kjo ndeshje të zhvillohej në Santiago Bernabeu të Madridit!

E sonte në përballjen e gjigandëve argjentinas në Madrid, nuk kishte fitues pas kohës së rregullt, 1-1 (Pratto 68’ - Benedetto 44’). Goli si mysafir nuk vlen në finale dhe ndeshja shkoi në vazhdime.

River Plate

E posa nisën vazhdimet, Wilmar Barrios i Bocës mori kartonin e dytë të verdhë dhe la ekipin me dhjetë lojtarë (min. 92’).

Këtë e shfrytëzoi mrekullisht River, kur me një goditje mjeshtërore nga 16m kolumbiani i futur në lojë në minutën e 58 të ndeshjes, Juan Quintero, gjeti këndin me shtyllë të portierit të Bocës, Esteban Andrada, për 2-1 (109’).

River Plate Boca Juniors

Në minutat e mbetura Boca u hap tërësisht për të kërkuar golin e barazimit, ndërsa River shkonte me kundërsulme për të vulosur trofeun më të madh të Amerikës Jugore, të cilën e arriti në sekondën e fundit të ndeshjes, kur Gonzalo Martinez (120’) vrapoi tërë stadiumin për të shënuar për 3-1 përfundimtare, pasi që krejt ekipi i Bocas kishte dalë për të shënuar nga korneri i fundit i tyre në ndeshje.

Fitues i Copa Libertadores për vitin 2018, River Plate, me trajner, ish lojtarin e Monacos e PSG-së, Marcelo Gallardo.


VEJLE - BRONDBY

Halimi 45 minuta në fitore me përmbysje

International/Sportistë shqiptarë në botë

Halimi 45 minuta në fitore me përmbysje

09/12/18 @ 21:51

BORUSSIA MONCHENGLADBACH - STUTTGART

Leon Dajaku debuton te Stuttgart në Bundesligë

Bundesliga/Sportistë shqiptarë në botë

Leon Dajaku debuton te Stuttgart në Bundesligë

09/12/18 @ 20:44

AKHISAR - FENERBAHÇE

Edhe një goditje e rëndë për Fenerin

International

Edhe një goditje e rëndë për Fenerin

09/12/18 @ 20:04

DUNDEE - GLASGOW RANGERS

Grezda i plotë në barazim

International/Sportistë shqiptarë në botë

Grezda i plotë në barazim

09/12/18 @ 19:39

BASEL - ZURICH

Ajeti shënon, për të mposhtur ekipin e kosovarëve

International/Sportistë shqiptarë në botë

Ajeti shënon, për të mposhtur ekipin e kosovarëve

09/12/18 @ 19:20

OFI - PANATHINAIKOS

Kaçe shënon, por ekipi humb

International/Sportistë shqiptarë në botë

Kaçe shënon, por ekipi humb

09/12/18 @ 19:07

GRASSHOPERS - LUZERN

Voca e Demhasaj triumfojnë

International/Sportistë shqiptarë në botë

Voca e Demhasaj triumfojnë

09/12/18 @ 18:01

EIBAR - LEVANTE

Bardhi asiston në goleadë

La Liga

Bardhi asiston në goleadë

09/12/18 @ 17:08

KIKA - ISTOGU

Penalltitë vendosën

FFK Liga e parë

Penalltitë vendosën

09/12/18 @ 16:20

TREPÇA 89 - FLAMURTARI

Vazhdimet përcaktojnë çerekfinalistin

FFK Superliga

Vazhdimet përcaktojnë çerekfinalistin

09/12/18 @ 16:00

CONMEBOL

Shtyhen ndeshjet kualifikuese të marsit

International

Shtyhen ndeshjet kualifikuese të marsit

06/03/21 @ 22:04

LEART PAQARADA

Paqarada lë pas lëndimin, kthehet i plotë

International/Sportistë shqiptarë në botë

Paqarada lë pas lëndimin, kthehet i plotë

06/03/21 @ 21:43

MERITAN SHABANI

Shabani titullar në humbjen e thellë ndaj Feyenoord

International/Sportistë shqiptarë në botë

Shabani titullar në humbjen e thellë ndaj Feyenoord

06/03/21 @ 21:31

BESIKTAS 2-1 GAZIANTEP

Besiktas, lider i ri i Superligës turke

International

Besiktas, lider i ri i Superligës turke

06/03/21 @ 19:28

SHQIP në BOTË

Aro Muric starton ndaj Twente

International/Sportistë shqiptarë në botë

Aro Muric starton ndaj Twente

06/03/21 @ 17:29

RUSIA

Bernard Berisha startues ndaj gjigandit CSKA Moska

International/Sportistë shqiptarë në botë

Bernard Berisha startues ndaj gjigandit CSKA Moska

06/03/21 @ 11:47

SUEDIA

Kosova vs. Suedia, në fushë edhe Zlatan?

Evropiani/Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja/International

Kosova vs. Suedia, në fushë edhe Zlatan?

06/03/21 @ 10:58

ARSENAL

“E zgjodha Anglinë, shpresoj që nigerianët të më kuptojnë!”

Premier League/International

“E zgjodha Anglinë, shpresoj që nigerianët të më kuptojnë!”

06/03/21 @ 10:24

ZVICËR

Fabio Grosso shkarkohet nga pozita e trajnerit

International/Transfere

Fabio Grosso shkarkohet nga pozita e trajnerit

05/03/21 @ 23:27

TRAJNERI I MUAJIT SHKURT

Steven Gerrard trajneri i muajit në Skoci

International

Steven Gerrard trajneri i muajit në Skoci

05/03/21 @ 15:37


Të gjitha lajmet nga International