Të gjitha lajmet

MEDIA TALK

Para takimit, UEFA planifikon mini-turne për fituesin e Champions dhe Europa Ligës

Para takimit, UEFA planifikon mini-turne për fituesin e Champions dhe Europa Ligës

16 March, 2020 @20:45

Një mini-turne pritet të vendos fituesin e Ligës së Kampionëve dhe Europa Ligës, që po shihet si opsion i UEFA-së pas shpërthimit të coronavirusit.

UEFA gjithçka pritet të qartësojë nesër në video-takimin e paralajmëruar nga java e kaluar, ndërsa pritet që çdo ligë kombëtare dhe ndërkombëtare të përfundojë sivjet, kurse EURO 2020 të bëhet EURO2021.

Ndërsa një burim, shkruan BBC Sport, ka bërë të ditur se të gjitha anët duhet të jenë të gatshëm që të sakrifikojnë diçka për të arritur te zgjidhja.

SI DO TË LUHEJ MINI-TURNEU?

Sikurse Premier Liga që ka bërë të ditur të premten që duhet përfunduar disi stinori, edhe UEFA-ja ka kërkuar që Liga e Kampionëve dhe Europa Liga të arrijnë fundin e stinorit për shkak të obligimeve të mëdha kontraktuale me transmetuesit e ndeshjeve.

Në total, Ligës së Kampionëve i duhen rreth 16 ndeshje për të arritur te titulli, e dyfish më shumë Europa Ligës.

Nëse çerekfinalet e gjysmëfinalet luhen me një ndeshje të vetme për çift - kjo dë shkurtonte përgjysmë duelet dhe do të arrihej shpejt te finalja.

E turneu do të mblidhte skuadrat në vendet finaliste, Stamboll dhe Gdansk, për të arritur te trofeu brenda javës.

Shtyerja e EURO 2020 do të lironte kalendarin e ndeshjeve, duke bërë që ligat e ndryshme të kryejnë normalisht stinorin, ndërsa ekipet të kenë kohë edhe për gara evropiane.

Gjithsesi, gjithçka vendoset nesër në video-takimin mes krerëve të UEFA-së, 55 shteteve anëtare dhe Shoqatave të Futbollistëve, etj.

MEDIA TALK

Challandes parashikon muajin e ndeshjes Maqedonia V - Kosova

7 April, 2020 @0:21

Selektori më i suksesshëm i Kosovës në historinë e shkurtër të vendit tonë në gara ndërkombëtare, Bernard Challandes, duke folë…

KREJT VENDIMET E UEFA-së

Vendimet e UEFA-së pas video-konferncës

Foto: uefa.com

1 April, 2020 @18:51

Pas video-konferencës së UEFA-së me 55 anëtarët e saja lidhur me ndikimin e pandemisë coronavirus në futbollin evropian, janë marrë…

E FUNDIT / JOZYRTARE

Maqedonia V - Kosova, shtyhet për shtator

1 April, 2020 @14:48

Video-konferenca e sotme e UEFA-së me sekretarët e përgjithshëm të Federatave anëtare të saj që nisi në mesditë në këto…

ZYRTARISHT

Edhe FFK-ja zyrtarizon datën e ndeshjes Maqedonia-Kosova

20 March, 2020 @15:55

Pas afro dy orësh edhe FFK-ja ka zyrtarizuar datën e ndeshjes mes Maqedonisë Veriore dhe Kosovës, që do të…

NATIONS LEAGUE D PLAYOFF

Maqedona-Kosova më 4 qershor, caktohet edhe data e finales

20 March, 2020 @15:31

Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) është në shëtitje në ligat rajonale të futbollit dhe po fotografohet me…

Të gjitha lajmet nga EURO 2020