Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Parashikimi për La Liga 2018/19

Parashikimi për La Liga 2018/19

Shkruan: LUAN MORINA

18 August, 2018 @16:25

Largimi i Cristianos vetëm sa do të përmirësoj ligën spanjolle. Do të duhej të kemi një Real më ekipor, me yje të cilat kërkojnë të mbushin hapësirën e lënë nga njëri prej lojtarëve më të mirë që ka luajtur në gadishullin Iberik.

ÇKA DUHET TË BËJ REAL MADRIDI?

S’do të jetë lehtë për Realin, ashtu siç mund të shohim nga finalja e Superkupës së Evropës. Edhe pas ardhjes së Cristianos kanë pasur nevojë për kohë për të ndaluar dominimin e Barcelonës, së paku në nivel kontinental. E më shumë se largimi i Cristianos, Realin do të lëndoj largimi i Zidane. Dhe që të
dy bënë vendimin më të mençur në karrierën e tyre për t’u larguar nga Reali. Klubi mbretëror ka nevojë për kohë dhe këndellje, dhe kushdo që transferohet deri në fund të gushtit, zor që mund të mbajë ritmin e trofeve pranverën e ardhshme në kryeqendrën spanjolle.

PUSHTIMI KATALANAS

Për Realin këtë sezon nevojitet zhvillim i brendshëm, eksperimentim, pjekje, dhe mbi të gjitha durim i tifozëve, diçka që gjithnjë u ka munguar. Për të shfrytëzuar hapësirë kohore të lënë bosh, Barcelona ka bërë nja dy prurje të mira në mesfushë. Për Vidalin të gjithë e dimë se çfarë lojtari është, e për Arthurin na mbetet të shohim.

Asnjëri nga ta nuk mund të zëvendësojë i vetëm Iniestan. As Malcolm s’mundet të zëvendësojë Neymarin, por konkurrenca me Dembelen, mund të ketë anën pozitive. Kanë nxjerrë rreth 65 milionë nga lojtarë që kurrë s’do të arrinin kualitetin e një startuesi të Barcelonës duke shitur Digne, Mina, e Deulofeu tek Evertoni e Watfordi.

Barcelona mbeten ekipi për t’u mposhtur, dhe jo vetëm në La Liga këtë sezon.

ATLETICO E VENDOSUR

Atletico ka bërë gjëra të mira në këtë afat duke siguruar krahë sulmi; një mesfushor të kalibrit që tashmë kanë me Rodrin; krahë të mbrojtjes, ndonëse kanë huazuar Jonnyn tek Wolves menjëherë; portier rezervë me përvojë me Adan; dhe rezervë jo aq të dobët për Diego Costan. Gjëja më pozitive në Superkupën e Evropës ishte gatishmëria e ‘colchoneros’ të mbajnë topin dhe të sulmojnë.

Zakonisht qëndrojnë në defensivë kundër Realit, e sidomos Barcelonës, dhe kjo ka dëmtuar më së shumti në aspektin psikik ata. Këtë vit mund të bëjnë gjëra të mëdha!

KUSH MUND TË PRISH PUNË?

Më e mira që mund të ndodh në La Liga këtë vit është rrezikimi i treshes së parë. Favoriti i parë për të rrezikuar këtë treshe mund të duket Valencia, por me një sezon stabil në pozitën e trajnerit edhe Sevilla mund të bëj të njëjtën gjë. Villarreal e Real Betis do të duhej të ishin ekipet tjera që do të duhej të konkurronin për Evropë.

Bilbao, Sociedad, e Celta do të mbeten të kënaqura me Top10 me gjasë. Alaves, Girona, e si zakonisht sezoneve të fundit Eibar, kanë qenë ekipe që kanë befasuar për të mirë. Hiç më keq nuk kanë mbetur Levante e Getafe.

MBIJETESA

Pozitive do të ishte edhe sikur të kishte një luftë më të hapur për mbijetesë në krahasim me sezonet paraprake kur gati njëzet javë para fundit vetëm mund të shohim pozicionimin e tri ekipeve që largohen. La Liga këtë vit do të jetë ndryshe. Ndryshe për të mirë shpresojmë.

MESFUSHORI SHKODRAN NË GJILAN

Drita zyrtarizoi edhe Vuçajn

Foto nga arkivi, derisa Erjon Vuçaj ka qenë pjesë e KF Laçit.

18 August, 2018 @16:09

Njëri ndër mesfushorët më të dalluar të Superiores shqiptare, Erjon Vuçaj, është lojtar i ri i kampionit të Kosovës, Drita.…

SHPËTIM IDRIZI

Superliga nis pa kapitenin e madh

BOROZANI/ E. D.

18 August, 2018 @15:25

Njëri ndër lojtarët më stabil të Superligës dhe ndër të paktit që ka arritur të fitojë të gjitha trofetë në…

NIS SUPERLIGA 2018/19

Bejtullahu kryesor, në duelin e ish-kampionëve

BOROZANI/Arkiv

18 August, 2018 @15:12

Dy kampionët e fundit të Superligës, Feronikeli dhe Trepça’89 do të hapin stinorin e ri të Superligës së Kosovës në…

PAS DËNIMIT DRASTIK

Drita reagon ndaj dënimit prej 10 mijë eurove

BOROZANI/ Arkiv

18 August, 2018 @14:47

Skuadra e Dritës ka reaguar pas shqiptimit të dënimit të paparë në futbollin kosovar nga FFK-ja. FFK-ja gjobiti Dritën…

KOMISIONI I GARAVE

Drita në disiplinore pas Superkupës

Foto: FFK

17 August, 2018 @13:09

Komisioni i Garave (KG) i FFK-së ka inicuar procedurë disiplinore për ekipin fitues të Superkupës së Kosovës, Drita. Kjo…

FERHAN ASANI

Pritja i pagohet, Hasani milioner

Foto: KFShkendija/fb

17 August, 2018 @12:55

Lojtarit më të mirë dhe kapitenit të Shkëndijës nga stinori i kaluar, Ferhan Hasani, i është paguar pritja e gjatë…

EUROPEAN SUPERCUP

Triumfi i Atleticos dhe ‘jeta’ pa Ronaldon e Zidanin për Realin

Foto: UefaChampionsLeague/fb

16 August, 2018 @13:23

Real Madrid ka nisur një periudhë të re jetese në futboll, pa Cristiano Ronaldon dhe trajnerin Zinedine Zidane. Kjo…

LIRIA

Liridon Fetahaj rikthehet në fole

FOTO/ BOROZANI

15 August, 2018 @22:17

Sulmuesi prizrenas Liridon Fetahaj, është ritkhyer përsëri në fole te Liria. Fetahaj, së fundi ishte pjesë e Prishtinës, derisa stinorin…

ZYRTARE

Prishtina me përforcim nga Shqipëria

Foto: prishtinafc.com

15 August, 2018 @16:15

Marjo Morina është përforcimi më i fundit i skuadrës së Prishtinës. Nënkampioni në fuqi i Kosovës ka zyrtarizuar sot sulmuesin…

TRANSFER

I pesti brazilian te Vëllaznimi

15 August, 2018 @11:05

Vazhdojnë përforcimet braziliane te Vëllaznimi! Adelino Da Silva është transferi më i ri i skuadrës gjakovare, lojtar ky që do…

REAL MADRID

Emri i trajnerit të ri, do ta zyrtarizojë largimin

8 March, 2019 @23:14

Real Madrid ka vendosur. Argjentinasi Santiago Solari do të largohet nga detyra e trajnerit të klubit, por kjo do të…

EL CLASICO

Rakitic vendos El Clasicon, hap i madh për titull

2 March, 2019 @22:39

Për të dytën herë brenda pak ditëve, Barcelona e ka mposhtur edhe sonte Real Madridin në Bernabeu. Ditë më parë…

VIRTUAL REALITY

Camp Nou me VR, stadiumi i parë me 5G

Fotot: FCBarcelona Official

1 March, 2019 @11:21

Klubi i futbollit të Barcelonës ka njoftuar zyrtarisht se Camp Nou do të bëhet stadiumi i parë në Evropë me…

COPA DEL REY: VALENCIA - REAL BETIS

Prishet ëndrra, Valencia në finale

Foto: ValenciaCF/fb

28 February, 2019 @23:09

Valencia ka arritur të sigurojë biletën për në finale të Kupës së Spanjës (Copa del Rey), duke e mposhtur Real…

COPA DEL REY

Fitore e thellë në Bernabeu, Barcelona në finale

27 February, 2019 @22:58

Barcelona është finalistja e parë e Copa Del Rey! Skuadra katalunase shënoi fitore bindëse 0-3 në ‘Bernabeu’ sonte, për ta…

Të gjitha lajmet nga La Liga