Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

DITARI NR 3 @ EURO2016

Rënia e Perandorit!

Festa e madhe e kroatëve pas super golit të Luka Modricit dje/ Foto: uefa.com

Rënia e Perandorit!


Shkruan: Luan MORINA

13 June, 2016 @11:43

LUKA

Volkan Sen është dënuar me pesë muaj moslojë në garat ekipore evropiane pasi në ndeshjen e Fenerbahçes (ekip i njohur për manipulime sportive*) s’pati lë askënd pa goditur në ndeshjen kundër Bragës. Nuk e kishte larg as dje të skuqej, ngjashëm si Tosuni.

Atë që nuk e kuptoj nga Fatih Terim është pse këtë të fundit e nis para Yilmazit, e Senin e fut si zëvendësim të parë duke çrregulluar lojën e Turqisë në total në pjesën e dytë. Në fakt, e kuptoj Terimin pasi ka ego ‘perandori’ siç edhe e quajnë – dëshiron të zbuloj gjëra që ti mbeten bëma të tij dhe askujt tjetër. Kjo rezultoi me bumerang dhe ndoshta edhe eliminim nga kjo garë.

mo

Nuk mundesh të krijosh shumëçka kundër mesfushës së Kroacisë e cila megjithatë di të jetë më e kompletuar, më e përkryer. Është mëkat që ky ekip nuk performon në maksimum. Kanë potencial për të bërë shumë më shumë, për të qenë dominues dhe të mposhtin dikë me lojë të turqve me katër-pesë gola epërsi. Megjithatë mbesin vetëm në një, pak edhe për shkak të fatit.

Ego të ngjashme me Terimin ka edhe Turan. Ka pushuar një vit (në pranverë ka qenë veq hije) vetëm e vetëm të jetë pjesë e Barcelonës. Rakitic është ai që po i zë vendin, edhe dje e dëshmoi se meriton të luaj edhe si portier para Turanit.

Kroacia ka potencial për më shumë. Turqia mund të bëj më shumë, ama jo me ego dhe frizura të Ozan Tufanit i cili u ‘fotografua’ për merak nga Luka.

LEWA

Në rast se nuk shënon mund edhe të humbasësh. Francezët dhe Uellsin shpëtuan, por jo anglezët. Polonia dominoi fund e krye. Nejse, nuk është befasi të dominosh kundër Irlandës së Veriut e cila kishte gjashtë mbrojtës në fushë. Nuk është kjo arsye pse Lewandowski nuk arriti të shënoj. Në fakt ai mund të shërbej një karrem i shkëlqyeshëm për kundërshtarët duke i mundësuar hapësirë krahëve të mesfushës, Kapustka ishte i hatashëm, dhe Milikut për të shënuar. Vetëm se këta duhet të shënojnë pasi në këtë kampionat çdo gol është i vlefshëm.

mil

Polonia shfaqi një lojë të bukur, por nuk ishin vrasës, vendimtar dhe kjo mund tu kushtonte. Mund tu kushtoj në ndeshjet e radhës.

MUSTAFI

Ngjashëm edhe gjermanët nuk ishin vendimtar në shënime. Vonë e mbyllën ndeshjen dhe ishin ndoshta me fat pasi kishin një Ukrainë të papërvojë në këso garash. Ideja e Lowit për të luajtur me 9sh fals është ide e plakur dhe e mbetur në dekadën e kaluar. Muller dhe Ozil nuk po shfrytëzohen në maksimum, si dhe Draxler nuk është Reuss. Gomez para Gotzes si sulmues, 1001 herë nga 1000 herë! Edhe Gjermania ishte nën aftësitë e tyre. Pos mbrojtjes. Mustafi dhe Boateng ishin loqkë!

bo

Ukraina ka talente. Më kujtonin në masë të madhe Dinamon e Kievit të vitit 1998të. Më pëlqeu fakti që u angazhuan më të rinjtë për të fituar përvojë, dhe duke pasur parasysh që kanë heq qafe favoritin e grupit me vetëm dy gola, ndeshjet e radhës do të jenë më të lehta dhe me më pak presion psikik. Sidoqoftë, kanë të ardhme të ndritur. Çerekfinalja në Rusi nëse vazhdojnë me këtë ritëm nuk do të ishte befasi.

E HANE

Edhe Spanja, ngjashëm si Gjermania do të shfaq fytyrën e vërtetë në këtë garë pas lemzës ndaj Gjeorgjisë. Besoj që do të jenë si gjermanët edhe pse nuk janë aq të mirë në letër. E as në fushë.

Irlanda dhe Suedia do të jetë lojë e hapur pa shumë kalkulime. Ndoshta, pasi që kualifikimi i të tretave po i bën ekipet më të ngurrëta të rrezikojnë me lojë të hapur dhe golaverazh të thellë negativ.

Ndërkohë Belgjika, kampionët e këtij edicioni sipas mendimit tim, do të ketë sfidën e parë të madhe. Këtu do të tregojnë se a janë për kampionë apo vetëm për aventurë!

be


E HËNE

Buletini 4: Mustafi shënon, FSHF me Facebook

UEFA Euro 2016/Bulletin

Buletini 4: Mustafi shënon, FSHF me Facebook

13/06/16 @ 11:16

SAMPAOLI

Arrin te Sevilla

La Liga/Transfere

Arrin te Sevilla

13/06/16 @ 10:23

BIANCONERI

Pjanic para se të zyrtarizohet

Serie A/Transfere

Pjanic para se të zyrtarizohet

13/06/16 @ 09:52

GRUPI B

Brazili eliminohet në fazën grupore

Copa America

Brazili eliminohet në fazën grupore

13/06/16 @ 08:22

SELFIE SHOW

Mor e priti Modricin për selfie

UEFA Euro 2016

Mor e priti Modricin për selfie

12/06/16 @ 23:12

GRUPI C

Shkodrani sjell fitoren gjermane

UEFA Euro 2016/Sportistë shqiptarë në botë

Shkodrani sjell fitoren gjermane

12/06/16 @ 22:45

SHQIPËRIA

Stërvitja e parë para Francës

Kombëtarja/UEFA Euro 2016

Stërvitja e parë para Francës

12/06/16 @ 20:45

GRUPI C

Formacionet zyrtare: Gjermania-Ukraina

UEFA Euro 2016

Formacionet zyrtare: Gjermania-Ukraina

12/06/16 @ 20:07

GRUPI C

Dominojnë, por vetëm 1-0

UEFA Euro 2016

Dominojnë, por vetëm 1-0

12/06/16 @ 19:44

SEVILLA

Emery dorëhiqet

Europa League/La Liga/Transfere

Emery dorëhiqet

12/06/16 @ 19:10

TRANSFER

Tuchel do të takohet me sulmuesin e tij të preferuar

Premier League/La Liga/UEFA Euro 2016/Transfere

Tuchel do të takohet me sulmuesin e tij të preferuar

22/02/21 @ 18:10

ISH TRAJNERI KUQEZI

De Biasi ngushëllon Shqipërinë

FSHF Kategoria Superiore/Kombëtarja/UEFA Euro 2016

De Biasi ngushëllon Shqipërinë

26/11/19 @ 17:09

EURO 2024

Gjermania dhe Turqia, në fazën e fundit

UEFA Euro 2016

Gjermania dhe Turqia, në fazën e fundit

27/07/18 @ 10:00

SHQIPËRIA NË EURO2016

1 vit nga nata historike!

Kombëtarja/UEFA Euro 2016

1 vit nga nata historike!

11/10/16 @ 16:31

EURO2016

Griezmann, më i miri i kampionatit

International/UEFA Euro 2016

Griezmann, më i miri i kampionatit

08/10/16 @ 12:26

UEFA NJOFTON

Përfitime për klubet që dërguan lojtarë në EURO2016

UEFA Euro 2016

Përfitime për klubet që dërguan lojtarë në EURO2016

10/09/16 @ 13:20

TOP 10 PLAYERS

10 lojtarë në garë për të mirin e UEFA-së

Champions League/Europa League/UEFA Euro 2016

10 lojtarë në garë për të mirin e UEFA-së

18/07/16 @ 15:01

SHEVA

Shevchenko përballë Kosovës

Russia 2018/Përfaqësuesja/International/UEFA Euro 2016/Transfere

Shevchenko përballë Kosovës

15/07/16 @ 16:00

BELGJIKË

Shkarkohet Wilmots

Russia 2018/International/UEFA Euro 2016/Transfere

Shkarkohet Wilmots

15/07/16 @ 15:38

EURO2016

Gera mposht Shaqirin për golin më të bukur

UEFA Euro 2016

Gera mposht Shaqirin për golin më të bukur

13/07/16 @ 16:08


 
Të gjitha lajmet nga UEFA Euro 2016