Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

UKRAINA

Mrekullia e Shevchenkos

Foto: AS Official.

Mrekullia e Shevchenkos


1 July, 2021 @11:40

Ish- lojtari legjendar, aktualisht menaxher i Ukrainës, Andriy Shevchenko,  e ka dërguar Ukrainën nga dështimi në vitin 2016 në atë të suksesit tani me një brez të ri, të nivelit të lartë, që shumë tifozë thonë se ai ka bërë mrekullinë, e gjithë kjo pasiqë ka fituar ndaj kombëtarës së Suedisë, në 1/8 e finales.

Nëse ka një “fajtor” që Ukraina është në çerekfinale të Kampionatit Evropian, ai është trajneri i saj, Andriy Shevchenko. Legjenda e sulmit që fitoi Champions League dhe topin e artë me klubin italian, Milan është rritur në aventurën e tij të parë si trajner. Dhe ai e ka bërë atë as më shumë e as më pak sesa me ekipin kombëtar, një sfidë e madhe që vetëm dikush si ai mund të përballet.

Sheva kishte marrë drejtimin e ekipit kombëtar në 2016, pasi federata vendosi të ndahet nga Mykhaylo Fomenko pas një faze të dobët në grupe në Kampionatin Evropian francez. Pavarësisht nga mosha e tij (ai ishte 39 vjeç në atë kohë), u mendua se ai ishte më i treguari për të ringjallur një brez ukrainas që nuk kishte përfunduar ngritjen. Përveç kësaj, ai e njihte dhomën e zhveshjes sepse ishte trajneri i dytë me Fomenkon.

Ajo që askush nuk mund ta imagjinonte është se “evolucioni” do të ishte kaq i shpejtë. Ai ishte gati të kualifikohej me Ukrainën për kupën e botës në Rusi dhe më pas nuk dështoi në rrugën drejt Euro-2020. Pastaj ai në ligën e kombeve arriti të ngjitet në Ligën A dhe në EUROnuk ka arritur as më shumë e as më pak se çerekfinalet, që është arritje historike për vendin.


EDITORIAL

A do të ketë EURO-ja fitues të ri?

Evropiani/International

A do të ketë EURO-ja fitues të ri?

02/07/21 @ 10:57

EURO2020

Dita 22, dy çerekfinalet e para

Evropiani

Dita 22, dy çerekfinalet e para

02/07/21 @ 09:00

GJILANI

Gjilani në Maqedoni për fazën përgatitore

FFK Superliga

Gjilani në Maqedoni për fazën përgatitore

01/07/21 @ 21:51

PSG

Mbappe drejt largimit?

Ligue 1

Mbappe drejt largimit?

01/07/21 @ 20:31

MEMO

Danimarka, kampionja “e ftuar” e EURO’92

Evropiani/Analiza

Danimarka, kampionja “e ftuar” e EURO’92

01/07/21 @ 19:42

ZYRTARE

Godet Vllaznia, transferon Liridon Latifin

FSHF Kategoria Superiore/Transfere

Godet Vllaznia, transferon Liridon Latifin

01/07/21 @ 18:21

LIGA e PARË

Flamurtari zyrtarizon trajnerin e ri

FFK Liga e parë

Flamurtari zyrtarizon trajnerin e ri

01/07/21 @ 14:13

LIGA e PARË

Të hënën nis përgatitjet skuadra A&N

FFK Liga e parë

Të hënën nis përgatitjet skuadra A&N

01/07/21 @ 13:24

EDITORIAL

A do të ketë EURO-ja fitues të ri?

Evropiani/International

A do të ketë EURO-ja fitues të ri?

02/07/21 @ 10:57

EURO2020

Dita 22, dy çerekfinalet e para

Evropiani

Dita 22, dy çerekfinalet e para

02/07/21 @ 09:00

MEMO

Danimarka, kampionja “e ftuar” e EURO’92

Evropiani/Analiza

Danimarka, kampionja “e ftuar” e EURO’92

01/07/21 @ 19:42

EURO 2020

2 përfaqësuese për herë të parë në çerekfinale

Evropiani

2 përfaqësuese për herë të parë në çerekfinale

30/06/21 @ 10:56

EURO 2020

Kompletohen çiftet e çerekfinaleve në EURO 2020

Evropiani

Kompletohen çiftet e çerekfinaleve në EURO 2020

30/06/21 @ 00:09

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Suedia - Ukraina

Evropiani

Notat e futbollistëve: Suedia - Ukraina

30/06/21 @ 00:03

SUEDIA - UKRAINA

Ukraina historike, për herë të parë në çerekfinale

Evropiani

Ukraina historike, për herë të parë në çerekfinale

29/06/21 @ 23:43

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Anglia - Gjermania

Evropiani

Notat e futbollistëve: Anglia - Gjermania

29/06/21 @ 20:29

11-SHET

Formacionet zyrtare: Suedia - Ukraina

Evropiani

Formacionet zyrtare: Suedia - Ukraina

29/06/21 @ 19:57

1/8: ANGLIA - GJERMANIA

Sterling e Kane për fitore, Anglia eliminon Gjermaninë!

Evropiani

Sterling e Kane për fitore, Anglia eliminon Gjermaninë!

29/06/21 @ 19:57


 
Të gjitha lajmet nga Evropiani