Të gjitha lajmet

5 PËR VIKEND

TOP 5-shja e fundjavës

Graf.: O. Kraja

TOP 5-shja e fundjavës

Shkruan: Luan MORINA

5 October, 2018 @16:53

TOP 5 duelet e fundjavës në ligat e forta evropiane të futbollit.

Leiceser City – Everton (e shtunë, ora 4)

Në gjysmë shekullin e fundit, këto dy ekipe të cilat janë më seriozet në misionin e tyre për të konkurruar Top6-shin anglez, vetëm dy herë kanë luajtur pa gola. Pak më të shpeshta janë rastet kur vetëm një gol përcakton fituesin e kësaj përballjeje, e cila rrallë mbetet nën katër gola të shënuar. Pos golave, dy arsye pse duhet të shihni këtë ndeshje janë Gylfi Sigurdson dhe sidomos James Maddison. Për këtë të fundit zor që keni dëgjuar para fillimit të këtij sezoni. Të dy janë nominuar për lojtarët më të mirë të muajit shtator, dhe atë me plotë mëritë.

Bayern – Monchengladbach (e shtunë, ora 6e30)

E shtuna para orarit të kombëtareve zakonisht është më pak e populluar me ekipe të mëdha si pasojë e mes-javës evropiane. Ky rregull i pashkruar nuk vlen në Bundesligë. Bayerni më shumë ka arsye të shkarkojë Kovacin sivjet se sa që kishte të shkarkonte Ancelottin vitin e kaluar. Ndonëse të dyja ekipet të prekura nga lëndimet, Bayerni ka më shumë alternativa të mbulojë mungesat. Në anën tjetër, BMG me Dieter Hecking po arrijnë të sistemojnë të ardhurit e kësaj vere, sidomos Alassane Plea. E edhe Thorgan Hazard po kalon ndoshta sezonin më të mirë në karrierë. Ka arsye për të besuar që mysafirët mund të nxjerrin pikë të vlefshme në ‘Allianz-Arena’.

Liverpool – Manchester City (e diel, ora 5e30)

Forma e Liverpoolit të kujton sezonin e parafundit të Cityt. Ekipi i Guardiolës ka të gjitha kushtet për të fituar këtë ndeshje, sidomos formën jo të mirë të Salahut. Edhe pse janë dy nga favoritët (e vetëm) që mund të vendosin kampionin e ri anglez, është herët të veçohet si ndeshja që mund të përcaktojë sezonin. Por, kjo mund të ndodhë nëse City ikën me tri pikë nga Anfield. Cili ekip tjetër mund të konkurrojë për titull? Chelsea i Sarrit?

Benfica-Porto (e diel, ora 6e30)

Në kundërshtim me ndeshjen e parë të kësaj liste, derbi portugez mezi që kalon shifrën prej dy golave total në ndeshje. Hera e fundit që njëra nga këto dy ekipe ka shënuar tre gola në këtë përballje në ligë ka qenë para shtatë viteve. Të dyja ekipet kanë talente, por jo nga vitet e arta kur arrinin në finalet e kupave evropiane. Në krahasim me ndeshjet tjera në këtë orar të dielën, del të jetë më e mira. Së paku pjesa e dytë pas përfundimit të derbit anglez.

PSG – Lyon (e diel, ora 9)

Gjashtëshja ndaj Zvezdës më shumë tregon dobësinë e serbëve se sa superioritetin e francezëve. Por, një gjë që tregon një PSG krejt ndryshe nga vitet ‘katareske’ është harmonia që ka sjellë në ekip Thomas Teuchel. Gjermani ka inkorporuar shumicën e lojtarëve të rinj të cilët po përshtaten me yjet e fazës së sulmit. Mbi të gjitha, ‘pajtueshmëria’ e vet yjeve në ekip për momentin është recetë e suksesit të PSG. Ndërkohë Lyon po imiton Monacon e viteve të fundit, dhe vetveten e para një dekade. Kanë një ekip të mbushur me talente, të cilat nuk kanë frikë të shfaqin më të mirën edhe ndaj PSG. Derbi francez para dy jave pushim nga garat ekipore.

SUSPENDIMI

Hendikep te Feronikeli

Foto: KFFeronikeli//Arkiv

5 October, 2018 @15:37

Suspendimi i njërit ndër sulmuesve kryesor të skuadrës për dy ndeshje moslojë, pritet të jetë hendikep për Feronikelin. Kjo,…

KOSOVA - MALTA

Kosova vs. Malta, info për biletat

5 October, 2018 @15:14

Pak ditë para ndeshjes, janë publikuar informacione në lidhje me biletat e ndeshjes Kosovë - Maltë, ndeshje e cila luhet…

NGA KOMISIONI DISIPLINOR

Drita, Gjilani e Prishtina me gjoba katërshifrore

Foto: KFGjilani/fb

5 October, 2018 @15:08

Tre skuadra të Superligës kanë marrë dënime katërshifrore nga KD e FFK-së, bën të ditur raporti i fundit i botuar.…

JAVA E TETË

Liga e Parë, orari i xhiros së tetë

5 October, 2018 @13:43

Java e tetë e Ligës së Parë të Kosovës në futboll ndeshjet i zhvillon në tri ditët e ardhshme, të…

JAVA E NËNTË

Hapet në Suharekë, mbyllet në Gjilan e Mitrovicë

TOPSPORTI / ARKIV

5 October, 2018 @13:34

Pas ndeshjeve të xhiros së tetë në mesjavë, Superliga vazhdon me ndeshjet e xhiros së nëntë në fundjavë. Xhiroja hapet…

KOSOVA - MALTA

Kundërshtari i Kosovës publikon të ftuarit

5 October, 2018 @13:10

Pak ditë para ndeshjes mes Kosovës dhe Maltës, ndeshje që zhvillohet në kuadër të Ligës së Kombeve, përfaqësuesja e Maltës…

LISTA E KOSOVËS U21

22-shja e fundit për këto kualifikime

4 October, 2018 @21:07

Përzgjedhësi i Kosovës U21, Rafet Prekazi, ka përpiluar emëroren e futbollistëve, të cilët do t’i ketë në dispozicion për ndeshjen…

UMIT KARAN TE SHKUPI

Ish sulmuesi i Turqisë, trajner i Shkupit

4 October, 2018 @20:39

Skuadra e Shkupit që luan në elitë të Maqedonisë, ka emëruar trajner të ekipit sulmuesin e dikurshëm të reprezentacionit të…

FLAMURTARI - GJILANI

Pa fitues mes ‘të kuqeve’

4 October, 2018 @19:48

Në duelin e fundit të xhiros së tetë të Superligës së Kosovës në futboll, fitues nuk pati. Flamurtari e Gjilani…

LLAPI - FERONIKELI

Fazliu për distancë në krye

3 October, 2018 @23:52

Derbi i kryesuesve të Superligës zhvilluar sot në Zahir Pajaziti të Podujevës i takoi Feronikelit. Ish sulmuesi i shumë…

CHELSEA - WEST HAM

Hazard superior, Chelsea i treti

Foto: premierleague.com

8 April, 2019 @23:36

Thjesht dhe i vetëm, me brilancën e një dhjetësheje klasike, mesfushori belg i Chelseat, Eden Hazard ka fituar ndeshjen për…

SWANSEA - MIDDLESBROUGH

Celina me dy asistime në fitore

Fotot: SwanseaCity.com

6 April, 2019 @18:03

Mesfushori i reprezentacionit të Kosovës, Bersant Celina, ka shkëlqyer në duelin e sotëm të ekipit të tij Swansea, që mposhti…

SOUTHAMPTON - LIVERPOOL

Nën ethe, por kthehet kreu

Foto: premierleague.com

5 April, 2019 @22:57

Liverpool është përsëri lider i Premier Ligës. Fitore ndaj Southamptonit e pritur në ethe, pasi që deri në ndërrimet e…

MAN CITY - CARDIFF CITY

Kampioni pa probleme, bëhet lider

Foto: premierleague.com

3 April, 2019 @23:42

Me dy gola të shënuar në pjesë të parë Manchester City nuk ka pasur shumë telashe të arrijë fitoren ndaj…

WATFORD - FULHAM

Me €120 mln. investime, nuk mbijetuan

Foto: premierleague.com

3 April, 2019 @0:52

Watford ka shënuar fitore 4-1 ndaj Fulhamit në shtëpi, për të rrëzuar kundërshtarin nga Premier Liga menjëherë pas rikthimit aty.…

Të gjitha lajmet nga Premier League