Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Top ndeshjet e fundjavës!

Design: Olsen Kraja

Top ndeshjet e fundjavës!

Shkruan: Luan MORINA

23 November, 2018 @12:35

TOP 5 duelet e fundjavës nën llupën e Luan Morinës, që parashikon duelet më interesante për këtë vikend.

1. Fulham - Southampton (e shtunë, ora 4)

Në pesëmbëdhjetë ndeshjet e këtij sezoni në Premier League dhe Carabao Cup, Slavisa Jokanovic ka aktivizuar 29 lojtarë. Në mesin e tyre kanë qenë të tre portierët dhe pesë lojtarë nga ekipi rezervë. Dhe përkundër 100+ milionëve të shpenzuar gjatë verës, nuk ka arritur të rehatojë Fulhamin në stilin e Wolves.

Asnjërën nga pesëmbëdhjetë ndeshjet nuk e ka nisur me të njëjtin formacion, dhe gjithë këto eksperimente pësuan me shkarkimin e tij.

Tash, në Premier League kthehet trajneri që ka bërë mrekulli. Qëllimi është i njëjtë – mbijetesa. Është budallallëk të mendohet në një mrekulli tjetër, por, ia vlen të shohim këtë përballje të drejtpërdrejtë të dy ekipeve që synojnë mbijetesën. Tekefundit duhet të nisim vikendin me diçka!

2. Tottenham – Chelsea (e shtunë, ora 6e30)

Dy super-trajnerë që kanë bërë gjëra të pazakonta në Premier League. Pochettino tenton të rrezikoj titullin duke mos investuar asnjë cent në një sezon, me së paku katërfish më pak investime gjatë krejt kohës së tij në Tottenham në krahasim me trajnerë kampion që për dy sezone kanë kaluar 1 miliardë euro blerjesh.

Ndërkohë pas ‘mrekullisë’ së Contes, i cili e la Chelsean gati aty ku e mori, Sarri provon ta bëj një mrekulli të njëmendtë dhe atë duke ofruar lojë të bukur për sy krahas rezultateve. Duhet të jetë ndeshja më e mirë e vikendit kjo.

3. Atletico – Barcelona (e shtunë, ora 15n9)

Kjo mund të ishte ndeshja më e mirë e vikendit sikurse Diego Simeone të kishte një qasje ndryshe në ndeshjet ku Atletico është ekipi më i dobët. Gjithnjë kundër Barcelonës dhe Realit të Madridit, Atletico aplikon lojë të ashpër fizike duke vrarë kreativitetin e kundërshtarit, por edhe të tyrin, sado i vogël që është.

Këtë vit, Atletico ka gjasa reale të rrezikojë Barcelonën për titull. La Liga është bërë një lëmsh i këndshëm për shikuesit, por të gjithë e dimë që në fund të sezonit këto dy ekipe mund të sfidohen vetëm nga Reali i Madridit. Kjo s’do të thotë që mos ta shijojmë këtë rrugëtim, shpresojmë edhe me futboll të bukur përfshirë në këtë duel.

4. Bournemouth – Arsenal (e diel, ora 2e30)

Dy trajnerë që po shfaqin lojë të bukur vijnë përballë një sfide që mund të jetë nga befasitë më të mira të vikendit. Krejt kjo derisa ata nuk vendosin të tërhiqen një hap mbrapa për të taktizuar kundrejt lojës së bukur.

Arsenali ka sjellë një filozofi dhe qasje të re ndaj lojës, ndërkohë Howe vetëm sa ka përsosur veten gjatë këtyre katër sezoneve në Premier League.

David Brooks është talenti i dytë më i mirë që ka shkelur në Premier League këtë vjeshtë (i pari është James Maddison).Është përshtatur për merak në formacionin stabil të Howe.

Ndërkohë talenti më i mirë i Arsenalit është në Bundesliga! Reiss Nelson po kalon një sezon po aq të mirë sa Jadon Sancho. Në minutat që i jep Julian Nagelsmann, Reiss gjen golin, me driblime të mahnitshme! Është njëri ndër emrat që kanë mbetur padrejtësisht në hije.

Ndërkohë që të dy këto ekipe në gjashtë përballjet e tyre asnjëherë nuk kanë mbyllur ndeshjet me më pak se dy gola në total. Dy nga gjashtë ndeshjet kanë pasur tre gola, me dy tjerat të përfunduara me katër dhe gjashtë gola! Rrebesh golash është rezultat i pritur nga ky duel.

5. Lazio – Milan (e diel, ora 6)

Do të jetë interesante të shohim si do të përballojnë rossonerët muajt e ardhshëm. Bonaventura ka përfunduar sezonin; Biglia – truri i ekipit – kthehet në fund të shkurtit; Romagnoli– kapiteni – mungon deri në festa; Caldara ende nuk ka debutuar siç duhet falë atij lëndimi misterioz, ndërkohë Musacchio u kthehet vetëm pas pushimit dimëror. Mbi krejt këto, Higuain mungon në dy ndeshje, ndërsa Strinic dhe Conti nuk dihet a do të jenë në dispozicion. Shtoja kësaj edhe parehatinë e Calabrias dhe Çalhanoglut, dhe gjithçka mbetet në duart e kapitenit Zapata!

Tabela gënjen për Milanin. Pozita e katërt, rezultate pozitive mund të shihen në letër, por loja e Milanit në fushë ka qenë nën nivelin e një ekipi që meriton Ligën e Kampionëve. Dihet që ekipet që fitojnë ndeshjet ku nuk luajnë mirë fitojnë tituj (në këtë rast pozitën e katërt), por kjo nuk është tek Milani.

Ngjashëm edhe Lazio, lufton për pozitën e katërt. Por, janë ekip më serioz se Milani. Acerbi nuk ka munguar asnjë minutë duke u kthyer në shtyllën e mbrojtjes; Immobile ka shënuar nëntë gola e pesë asistime duke u aktivizuar në çdo ndeshje, e Parolo ka munguar në vetëm një ndeshje duke shënuar pesë gola deri tani. Si rrjedhojë, Milinkovic-Savic e Luis Alberto kanë mbetur në plan të dytë. Ky i fundit me ardhjen e Correas. Berisha ende nuk ka gjetur formën e duhur, por ka nisur të përshtatet gradualisht në ekipin e kryeqytetit pas lëndimit të tij.

JAVA XV

Liga e Parë, orari i ndeshjeve të xhiros XV

22 November, 2018 @20:27

Fundjavën që vjen zhvillohen ndeshjet e xhiros së XV të Ligës së Parë të Kosovës në futboll. Pesë takime…

JAVA XVI

Superliga, orari i ndeshjeve të xhiros XVI

BOROZANI / ARKIV

22 November, 2018 @20:18

Është bërë i ditur orari i ndeshjeve të xhiros së XVI të Superligës së Kosovës në futboll. Dy ndeshje luhen…

ANALIZË

Bernard!

21 November, 2018 @15:07

Asgjë më shumë se një udhëheqës gjakftohtë nuk kryen punë tek një popull gjaknxehtë! Bernard Challandes mori një grup djemsh…

MAKINERIA E GOLAVE

Kosova rekordere e fazës grupore të Ligës së Kombeve

Foto: FFK

21 November, 2018 @0:36

Përfaqësuesja e Kosovës është rekordere e Ligës së Kombeve, pas fazës së parë grupore në histori të kësaj gare. …

TË HOLLAT

Sa para i fiton FFK-ja nga suksesi i Kosovës?

Foto: FCPrishtina/fb

20 November, 2018 @23:34

Kosova ka marrë siguruar maksimumin e mjeteve financiare që dhuron UEFA-ja për Ligën D të Kombeve. UEFA-ja i ka…

PLAYOFF PËR EURO2020

Kur luhet playoffi Maqedonia-Kosova?

20 November, 2018 @22:52

Sipas rregullave të UEFA-së fituesit e grupeve të Ligës D, të cilët do të luajnë në playoff të Ligës së…

KOSOVA - AZERBAJXHANI

Kosova vs. Azerbajxhani, notat e lojtarëve

20 November, 2018 @22:44

Pas fitores së madhe të shënuar nga Kosova në ndeshjen ndaj Azerbajxhanit në “Fadil Vokrri” të Prishtinës, TopSporti.com ka…

KOSOVA - AZERBAJXHANI

Kosova fantastike, në Ligën C dhe Play Off për EURO 2020!

20 November, 2018 @22:36

Çfarë Kosove! Me fitore të thellë 4-0 e ka mbyllur ndeshjen e fundit të fazës grupore përfaqësuesja e Kosovës e…

SHQIPËRIA - UELLSI

Bale s’kalon, Balaj për fitore kuqezi

20 November, 2018 @21:58

Një frymëmarrje e lehtë për Christian Panuccin dhe ndoshta shpresë për t’i dhënë rast në kualifikime për EURO 2020. …

REFERËT E KOSOVËS

Nuza katër kartona në miqësore

Foto: Fanatik/fb

20 November, 2018 @21:48

Referi ndërkombëtar i Kosovës, Genc Nuza, ka gjykuar ndeshjen Turqia-Ukraina sot në Antalya, që ka përfunduar baraz pa gola,

LIVERPOOL - CHELSEA

Mane-Salah për lidership

Foto: premierleague.com

14 April, 2019 @19:22

Dy gola të shpejt në fillim të pjesës së dytë (Sadio Mane me kokë dhe maestrale nga Mohamed Salah) kanë…

CRYSTAL PALACE - MANCHESTER CITY

Fiton në “Selhurst Park”, pret ‘favor’ nga Chelsea

Foto: Opta

14 April, 2019 @17:13

Vazhdon lufta tejet e fortë për titullin e kampionit në Premier League! Skuadra e Manchester Cityt ka shënuar fitore 1-3…

CORRIERE DELLO SPORT

Vera 2019 mund ta çojë në Milano

12 April, 2019 @15:44

Mesfsushori 26 vjeçar i Arsenalit, Granit Xhaka, mund të përfundojë në Serie A këtë verë. Sipas Coriere dello Sportit,…

CHELSEA - WEST HAM

Hazard superior, Chelsea i treti

Foto: premierleague.com

8 April, 2019 @23:36

Thjesht dhe i vetëm, me brilancën e një dhjetësheje klasike, mesfushori belg i Chelseat, Eden Hazard ka fituar ndeshjen për…

SWANSEA - MIDDLESBROUGH

Celina me dy asistime në fitore

Fotot: SwanseaCity.com

6 April, 2019 @18:03

Mesfushori i reprezentacionit të Kosovës, Bersant Celina, ka shkëlqyer në duelin e sotëm të ekipit të tij Swansea, që mposhti…

Të gjitha lajmet nga Premier League