Të gjitha lajmet

ANALIZË

Bernard!

Bernard!

Shkruan: Luan MORINA

21 November, 2018 @15:07

Asgjë më shumë se një udhëheqës gjakftohtë nuk kryen punë tek një popull gjaknxehtë!

Bernard Challandes mori një grup djemsh të rinj, pa shumë përvojë ndërkombëtare, të cilët po sulmoheshin në të gjitha drejtimet për një akt patriotik të cilin po bënin. Nuk ishin asgjë armiqtë e jashtëm që i mposhtën dy vite më parë sa ishin të brendshmit, fatkeqësisht!

Po të hedhim një trajektore me ndeshjen e parë garuese kundër Finlandës dhe shkatërrimin nga Kroacia një muaj më pas, me dy ndeshjet e fundit kundër Maltës dhe Azerbajxhanit ku shënuam nëntë gola pa pësuar asnjë; do të na nevojiteshin fleta shtesë për të pasqyruar rritjen e Kosovës në grafik.

GJENDJA TABELARE

Në qendër-mbrojtje e akullt, dy krahë mbrojtjeje që nuk ndalojnë vrapin për 90 minuta, dy mesfushorë qendror vizioni i të cilëve të çmend arkitekturën, dy krahë sulmi që prenë për merak drejt qendrës për goditje e diagonale, një qendërsulmues që të habit të gjithë me angazhimin e tij kreativ, dhe një gjysmësulmues i cili nga një lëndim vjen në një pozitë krejt të re për të, duke ofruar maksimumin.

Një bankë rezervë, gjithmonë e gatshme për të ofruar dyfishin e asaj që po ofrohet në fushë. Një lider, gjakftohtë i cili i mban të gjithë këta në tokë pasi u jep hovin për të arritur lartësitë e pabesueshme dy vite më parë.

Kjo është Kosova!

Ky është futbolli për të cilin si popull kemi marrë frymë, të cilën e kemi ndalur në momente historike. Momente si ky i të martës së 20 nëntorit.

Këta janë djemtë tanë, të cilët nuk u dorëzuar asnjë çast në rrugën e tyre. Janë djemtë që kanë dal nga një popull i cili me qindra mijëra u kthyen në vendin e gërmadhave ende pa bërë një javë nga fundi i luftës. Populli i cili kurrë nuk u dorëzua në rrugën drejt dashurisë ndaj sportit, ndaj futbollit, ndaj vendit të tyre.

Kosovo 11

Janë djemtë prindërve të së cilëve dy policë pushtues ua ndërprisnin edhe turnetë e futbollit të vogël; i detyronin të pastroheshin në lumenjtë për skaj arave të improvizura në fusha futbolli, ua shqyenin fanellat, e edhe ua shpërthenin topat! Për ta, ata sot shënojnë hat-trick, luajnë me zemër për 90 minuta!

Janë djemtë, të cilët ky popull i ndoqi me kilometra larg, i përkrahi fillim e fund edhe në ndeshjet më të vështira kur po zhvilloheshim. Popull i cili nuk hesht së kënduari e duartrokiti, përkrahjeje në diell e në shi. Popull i cili futbollin e ka armën më paqësore në përfaqësimin e virtyteve të cilat njollosen çdo ditë në sfera tjera.

Sot, jemi krenar me këta djem, me këtë trajner dhe stafin e tij, me të gjithë ata që kontribuuan për këtë sukses të parë për 27 vitet e kaluara. Të gjithë këta dolën nga ky popull që nuk diti të dorëzohet. Ky është suksesi i parë, dhe rruga përpara është edhe më e vështirë. Do të kemi ngecje, kthime mbrapa, por edhe kalime pengesash. Një gjë s’do ta kemi kurrë – dorëzimin!

 

MAKINERIA E GOLAVE

Kosova rekordere e fazës grupore të Ligës së Kombeve

Foto: FFK

21 November, 2018 @0:36

Përfaqësuesja e Kosovës është rekordere e Ligës së Kombeve, pas fazës së parë grupore në histori të kësaj gare. …

TË HOLLAT

Sa para i fiton FFK-ja nga suksesi i Kosovës?

Foto: FCPrishtina/fb

20 November, 2018 @23:34

Kosova ka marrë siguruar maksimumin e mjeteve financiare që dhuron UEFA-ja për Ligën D të Kombeve. UEFA-ja i ka…

PLAYOFF PËR EURO2020

Kur luhet playoffi Maqedonia-Kosova?

20 November, 2018 @22:52

Sipas rregullave të UEFA-së fituesit e grupeve të Ligës D, të cilët do të luajnë në playoff të Ligës së…

KOSOVA - AZERBAJXHANI

Kosova vs. Azerbajxhani, notat e lojtarëve

20 November, 2018 @22:44

Pas fitores së madhe të shënuar nga Kosova në ndeshjen ndaj Azerbajxhanit në “Fadil Vokrri” të Prishtinës, TopSporti.com ka…

KOSOVA - AZERBAJXHANI

Kosova fantastike, në Ligën C dhe Play Off për EURO 2020!

20 November, 2018 @22:36

Çfarë Kosove! Me fitore të thellë 4-0 e ka mbyllur ndeshjen e fundit të fazës grupore përfaqësuesja e Kosovës e…

SHQIPËRIA - UELLSI

Bale s’kalon, Balaj për fitore kuqezi

20 November, 2018 @21:58

Një frymëmarrje e lehtë për Christian Panuccin dhe ndoshta shpresë për t’i dhënë rast në kualifikime për EURO 2020. …

REFERËT E KOSOVËS

Nuza katër kartona në miqësore

Foto: Fanatik/fb

20 November, 2018 @21:48

Referi ndërkombëtar i Kosovës, Genc Nuza, ka gjykuar ndeshjen Turqia-Ukraina sot në Antalya, që ka përfunduar baraz pa gola,

SHQIPËRIA - UELLSI

Formacioni startues i Shqipërisë

20 November, 2018 @19:55

Me fillim nga ora 20:00, sonte Shqipëria luan ndeshje miqësore ndaj përfaqësueses së Uellsit. Formacioni startues i Shqipërisë është…

KOSOVA - AZERBAJXHANI

11-shja startuese e Kosovës

20 November, 2018 @19:21

Është bërë e ditur 11-shja startuese zyrtare e Kosovës për ndeshjen e sontme ndaj Azerbajxhanit. Bernard Challandes ka vendosur…

KOSOVA

Maqedoninë apo Gjeorgjinë, kë e dëshirojnë fansat?

20 November, 2018 @18:18

Kur jemi shumë pranë ndeshjes së Kosovës ndaj Azerbajxhanit në Ligën e Kombeve, le të shohim se çfarë preferenca kanë…

KOSOVA - AZERBAJXHANI

Formacioni i mundshëm i Kosovës

20 November, 2018 @14:35

Kur jemi pak orë para ndeshjes mes Kosovës dhe Azerbajxhanit, le ta shohim formacionin e mundshëm të Kosovës për sonte.…

GJERMANIA - HOLANDA

VanDijk maestral, Holanda arrin Final Fourin

20 November, 2018 @0:36

Me Holandën, sonte janë kompletuar ekipet pjesëmarrëse në Final Four të parë të Ligës së Kombeve. Tulipanët përkundër se…

LIGA C - SHPËTOJNË KUQEZINJTË

Norvegjia shpëtoi Shqipërinë në Ligën C

19 November, 2018 @23:28

Përfaqësuesja e Norvegjisë ka mposhtur sot Qipron si mysafire 0-2 dhe me këtë fitore përveç që i ka siguruar…

MAQEDONIA - GJIBRALTARI

Bardhi hap rrugën e maqedonëve, Kosova mëson rivalët

19 November, 2018 @22:54

Enis Bardhi i ka hapur rrugë Maqedonisë me super golin e tij në fillim të ndeshjes për fitore të thellë…

GJEORGJIA - KAZAKISTANI

Gjeorgjia më e forta e Ligës D

Foto: GFF/fb

19 November, 2018 @21:03

Gjeorgjia sonte është konfirmuar si ekipi më i fortë i Ligës D, duke tubuar 16 pikë nga 6 ndeshjet e…

UEFA NATIONS LEAGUE

Liga e Kombeve, në shitje biletat e finaleve

30 January, 2019 @14:46

Kanë dalë në shitje biletat për fazën finale të Ligës së Kombeve. Faza finale e më të mirëve të Ligës…

PËRMBLEDHJE

Kosova në 2018!

1 January, 2019 @18:15

Si zakonisht, TopSporti.com edhe këtë herë ka përmbledhur ngjarjet më të rëndësishme sportive të vitit. KOSOVA NË 2016

MEDIA TALK

De Biasi synim i ekipit që u mposht nga Kosova

TOPSPORTI/ Arkiv

10 December, 2018 @14:44

Ish trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, pas aventurës jo të lavdishme te Alaves aktualisht është i pa punë.…

FIFA RANKING

Shqipëria nuk lëviz!

29 November, 2018 @12:46

Kombëtarja e Shqipërisë në renditjen e FIFAs për muajin nëntor nuk ka lëvizur nga pozita e saj. Shqipëria aktualisht gjendet…

FIFA RANKING

Pas fitoreve, Kosova ngritet në FIFA renditje

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

29 November, 2018 @10:17

Pas rezultateve pozitive, përfaqësuesja e Kosovës ka bërë ngritje për gjashtë pozita në renditjen e FIFAs për muajin nëntor. …

Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve