Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

ANALIZË

Bernard!

Bernard!


Shkruan: Luan MORINA

21 November, 2018 @15:07

Asgjë më shumë se një udhëheqës gjakftohtë nuk kryen punë tek një popull gjaknxehtë!

Bernard Challandes mori një grup djemsh të rinj, pa shumë përvojë ndërkombëtare, të cilët po sulmoheshin në të gjitha drejtimet për një akt patriotik të cilin po bënin. Nuk ishin asgjë armiqtë e jashtëm që i mposhtën dy vite më parë sa ishin të brendshmit, fatkeqësisht!

Po të hedhim një trajektore me ndeshjen e parë garuese kundër Finlandës dhe shkatërrimin nga Kroacia një muaj më pas, me dy ndeshjet e fundit kundër Maltës dhe Azerbajxhanit ku shënuam nëntë gola pa pësuar asnjë; do të na nevojiteshin fleta shtesë për të pasqyruar rritjen e Kosovës në grafik.

GJENDJA TABELARE

Në qendër-mbrojtje e akullt, dy krahë mbrojtjeje që nuk ndalojnë vrapin për 90 minuta, dy mesfushorë qendror vizioni i të cilëve të çmend arkitekturën, dy krahë sulmi që prenë për merak drejt qendrës për goditje e diagonale, një qendërsulmues që të habit të gjithë me angazhimin e tij kreativ, dhe një gjysmësulmues i cili nga një lëndim vjen në një pozitë krejt të re për të, duke ofruar maksimumin.

Një bankë rezervë, gjithmonë e gatshme për të ofruar dyfishin e asaj që po ofrohet në fushë. Një lider, gjakftohtë i cili i mban të gjithë këta në tokë pasi u jep hovin për të arritur lartësitë e pabesueshme dy vite më parë.

Kjo është Kosova!

Ky është futbolli për të cilin si popull kemi marrë frymë, të cilën e kemi ndalur në momente historike. Momente si ky i të martës së 20 nëntorit.

Këta janë djemtë tanë, të cilët nuk u dorëzuar asnjë çast në rrugën e tyre. Janë djemtë që kanë dal nga një popull i cili me qindra mijëra u kthyen në vendin e gërmadhave ende pa bërë një javë nga fundi i luftës. Populli i cili kurrë nuk u dorëzua në rrugën drejt dashurisë ndaj sportit, ndaj futbollit, ndaj vendit të tyre.

Kosovo 11

Janë djemtë prindërve të së cilëve dy policë pushtues ua ndërprisnin edhe turnetë e futbollit të vogël; i detyronin të pastroheshin në lumenjtë për skaj arave të improvizura në fusha futbolli, ua shqyenin fanellat, e edhe ua shpërthenin topat! Për ta, ata sot shënojnë hat-trick, luajnë me zemër për 90 minuta!

Janë djemtë, të cilët ky popull i ndoqi me kilometra larg, i përkrahi fillim e fund edhe në ndeshjet më të vështira kur po zhvilloheshim. Popull i cili nuk hesht së kënduari e duartrokiti, përkrahjeje në diell e në shi. Popull i cili futbollin e ka armën më paqësore në përfaqësimin e virtyteve të cilat njollosen çdo ditë në sfera tjera.

Sot, jemi krenar me këta djem, me këtë trajner dhe stafin e tij, me të gjithë ata që kontribuuan për këtë sukses të parë për 27 vitet e kaluara. Të gjithë këta dolën nga ky popull që nuk diti të dorëzohet. Ky është suksesi i parë, dhe rruga përpara është edhe më e vështirë. Do të kemi ngecje, kthime mbrapa, por edhe kalime pengesash. Një gjë s’do ta kemi kurrë – dorëzimin!

 


MAKINERIA E GOLAVE

Kosova rekordere e fazës grupore të Ligës së Kombeve

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Kosova rekordere e fazës grupore të Ligës së Kombeve

21/11/18 @ 00:36

TË HOLLAT

Sa para i fiton FFK-ja nga suksesi i Kosovës?

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Sa para i fiton FFK-ja nga suksesi i Kosovës?

20/11/18 @ 23:34

PLAYOFF PËR EURO2020

Kur luhet playoffi Maqedonia-Kosova?

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Kur luhet playoffi Maqedonia-Kosova?

20/11/18 @ 22:52

KOSOVA - AZERBAJXHANI

Kosova vs. Azerbajxhani, notat e lojtarëve

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Kosova vs. Azerbajxhani, notat e lojtarëve

20/11/18 @ 22:44

KOSOVA - AZERBAJXHANI

Kosova fantastike, në Ligën C dhe Play Off për EURO 2020!

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Kosova fantastike, në Ligën C dhe Play Off për EURO 2020!

20/11/18 @ 22:36

SHQIPËRIA - UELLSI

Bale s’kalon, Balaj për fitore kuqezi

Kombëtarja/International

Bale s’kalon, Balaj për fitore kuqezi

20/11/18 @ 21:58

REFERËT E KOSOVËS

Nuza katër kartona në miqësore

International

Nuza katër kartona në miqësore

20/11/18 @ 21:48

SHQIPËRIA - UELLSI

Formacioni startues i Shqipërisë

Kombëtarja/International

Formacioni startues i Shqipërisë

20/11/18 @ 19:55

KOSOVA - AZERBAJXHANI

11-shja startuese e Kosovës

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

11-shja startuese e Kosovës

20/11/18 @ 19:21

KOSOVA

Maqedoninë apo Gjeorgjinë, kë e dëshirojnë fansat?

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Maqedoninë apo Gjeorgjinë, kë e dëshirojnë fansat?

20/11/18 @ 18:18

KOSOVA - AZERBAJXHANI

Formacioni i mundshëm i Kosovës

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Formacioni i mundshëm i Kosovës

20/11/18 @ 14:35

GJERMANIA - HOLANDA

VanDijk maestral, Holanda arrin Final Fourin

Liga e Kombeve/International

VanDijk maestral, Holanda arrin Final Fourin

20/11/18 @ 00:36

LIGA C - SHPËTOJNË KUQEZINJTË

Norvegjia shpëtoi Shqipërinë në Ligën C

Liga e Kombeve/Kombëtarja

Norvegjia shpëtoi Shqipërinë në Ligën C

19/11/18 @ 23:28

MAQEDONIA - GJIBRALTARI

Bardhi hap rrugën e maqedonëve, Kosova mëson rivalët

Liga e Kombeve

Bardhi hap rrugën e maqedonëve, Kosova mëson rivalët

19/11/18 @ 22:54

GJEORGJIA - KAZAKISTANI

Gjeorgjia më e forta e Ligës D

Liga e Kombeve/International

Gjeorgjia më e forta e Ligës D

19/11/18 @ 21:03

UEFA

EURO2020 - UEFA vendos për numrin e zëvendësimeve të lejuara

Evropiani/Liga e Kombeve/International

EURO2020 - UEFA vendos për numrin e zëvendësimeve të lejuara

31/03/21 @ 16:06

GJEORGJIA

Ish-futbollisti i Bayernit, drejton rivalin e Kosovës

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja/International/Transfere

Ish-futbollisti i Bayernit, drejton rivalin e Kosovës

15/02/21 @ 23:26

NDËRKOMBËTARE

Pas eliminimit nga Kosova, Molldavia emëron selektorin e ri

Liga e Kombeve/Transfere

Pas eliminimit nga Kosova, Molldavia emëron selektorin e ri

12/02/21 @ 23:43

CRISTIANO RONALDO

Synimi i radhës, historik

Evropiani/Liga e Kombeve/Serie A/International

Synimi i radhës, historik

31/12/20 @ 02:48

E FUNDIT

Gjermania merr vendim për Löwin

Evropiani/Liga e Kombeve/International

Gjermania merr vendim për Löwin

30/11/20 @ 17:49

KOMISIONI DISIPLINOR I UEFA-së

UEFA i jep fitoren Zvicrës në tavolinë dhe mbijetesën në Ligën A!

Liga e Kombeve

UEFA i jep fitoren Zvicrës në tavolinë dhe mbijetesën në Ligën A!

27/11/20 @ 00:43

QUALIFICATION MATHs

Si shkohet nga Liga e Kombeve në Kampionatin Botëror “Katari 2022” dhe direkt?

Liga e Kombeve

Si shkohet nga Liga e Kombeve në Kampionatin Botëror “Katari 2022” dhe direkt?

20/11/20 @ 04:10

NATIONS LEAGUE FINALS 20/21

Kur zhvillohet Final Four i Ligës së Kombeve?

Liga e Kombeve

Kur zhvillohet Final Four i Ligës së Kombeve?

20/11/20 @ 03:13

ANALIZA PAS NDESHJES

Pas çdo mundimi, vjen lehtësimi

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja/Analiza

Pas çdo mundimi, vjen lehtësimi

19/11/20 @ 18:22

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Kosova-Moldavia

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Notat e futbollistëve: Kosova-Moldavia

18/11/20 @ 22:43


 
Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve