Të gjitha lajmet

5 PËR VIKEND

5 ndeshje që vendosin

Graph. O. Kraja

5 ndeshje që vendosin

Shkruan: LUAN MORINA

14 April, 2018 @7:49

Pesë duele, njëra më interesante se tjetra. Nga të gjitha ligat kryesore europiane, duele që mund të vendosin, ose pritet të vendosin për ekipet dhe kampionatet!

Camp Nou stadium

Barcelona – Valencia (e shtunë, ora 4e15)

Pas fitores së mbrëmshme, Betis barazon Valencinë për formën më të mirë aktual në La Liga. Kjo formë e Valencisë mund të marr fund kundër Barcelonës Camp Nou, vetëm një javë pasi kanë kaluar në pozitën e tretë në renditje. Ose, mund të shfrytëzojnë hutinë momentale tek ‘blaugranat’ për të bërë një befasi eventuale për t’i shkaktuar humbjen e parë Barcelonës.

 

Humbja e Barcelonës Romë ishte e çuditshme!

Tottenham – Manchester City (e shtunë, ora 15n9)

Çka janë 500 milion të shpenzuara në transferime për dy vite kur në fund merr titullin e kampionit të ligës më të mirë në botë. Ani pse kjo nuk ndodh në duelin direkt ndaj rivalit të qytetit kur lëshon epërsinë prej 2-0, dhe pastaj eliminohesh nga rivali tjetër në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Duhet më shumë investime dhe mjaftojnë ndeshjet e Phil Fodenit në Kupën e Ligës, dhe talentit të sjellur nga Leverkuseni, i cili nga mesfushori është kthyer në mbrojtës të majtë, rezervë e një konvertimi të ngjashëm të Fabian Delph.

 

Asnjë nga këto nuk të humbin termin e një trajneri gjenial i cili për tri vite në Bayern i ka dhuruar dy gjysmëfinalistëve tjerë të Ligës së Kampionëve, dy nga mesfushorët më të mirë sot, pothuajse falas – Toni Kroos e Emre Can.
Sidoqoftë, fitorja ndaj Tottenhamit të Mauricio Pochettinos do të ishte ngushëllim i mjaftueshëm për kurorëzimin me titull. Apo jo?

Milan – Napoli (e diel, ora 3)

Dyqind e tridhjetë milion euro transferime për të mbetur në pozitën ku ishin vitin e kaluar – të gjashtën! Plani i kinezëve në përvjetorin e parë si pronarë të rinj të Milanit nuk është duke funksionuar aspak – sipas milanistëve nostalgjikë të transferimeve të super-yjeve si Sokratis, Kevin Constantone, e Bakaye Traore. Mos të harrojmë edhe Taye Taiwon e Aly Cissokhon, dhëmbët e të cilit nuk kanë shfaqur problem në asnjërën prej gjashtë ekipeve tjera ku ka vazhduar karrierën pas testit mjekësor të dështuar tek Milani!

Milan vs Napoli

Rossonerët duket të kenë një plan, i cili më së shumti kontestohet nga vet rossonerët dhe mbi të gjitha mediat italiane, të cilat nuk hezitojnë të lavdërojnë punën e Sarrit i cili me njërën nga mesfushat më të mira në Evropë nuk arrin të largoj nga fronin Juventusin as këtë sezon. Fitorja ndaj Chievos ishte mrekulli e çasteve të fundit. Në Milano do të duhej të kryenin punën më herët, sidomos karshi 14 lojtarëve të përdorur nga Gattuso, të cilët janë ‘këputur’ në këtë ekip pa rotacion. Kanë shpenzuar 230 milion euro, por nuk duhet të shpenzojnë më, sepse edhe ashtu Gattuso po luan me vetëm 14 lojtarë!

Nëse loja bëhet bajate në ora 3e30 mund të kaloni në përballjen ndërmjet Schalkes dhe Borussias së Dortmundit.

Galatasaray - Basaksehir (e diel, ora 6)

Me pikët që kanë humbur nga ekipet e fundit, si mysafir, Galatasaray do të dilte nesër në fushë për të festuar titullin. Nuk do e bëjnë këtë. Përkundrazi, Basaksehir mund të marr një fitore vitale drejt titullit të parë në histori, dhe një Ligë e Kampionëve nga e cila këtë vit i kishte eliminuar një shtyllë e Adebayorit do të ishte e mirëseardhur për futbollin turk.

 

Futbollin turk, i cili është mbi 800 milionë euro borxhe të ekipeve, të cilat do e lënë sipas të gjitha gjasave Galatasarayin vitin e ardhshëm jashtë Evropës. Ky është rezultati i ekipeve publike të cilat ndërrojnë kryesinë më së voni në tri vite, dhe secili për të dëshmuar veten vjen me transferime të shtrenjta, kontrata të këqija, dhe lë më pas miliona në borxhe. Titulli në Turqi edhe këtë vit do t’i shkoj Besiktasit.

Istanbul Basaksehir

Lazio – Roma (e diel, ora 15n9)

Të dyja ekipet vijnë nga ndeshje komplet të kundërta në mes-javë. Roma vjen pas një dominimi total në Olimpico ndaj Barcelonës, arenë ku ishin mposhtur fundjavën e kaluar befasisht nga Fiorentina. Lazio vjen pas gafave të Strakoshës i cili nuk mund të fajësohet i vetëm në humbjen nga Salzburgu i Valonit.

Lazio vs Roma

Të dy ekipet kanë shumë në tavolinë për të luftuar të dielën, dhe kjo vetëm sa pritet të nxeh situatën si në terren ashtu edhe në tribuna.GJILANI-FERONIKELI

Starova vazhdon me barazime

13 April, 2018 @17:08

Barazimi i tretë me radhë i Sulejman Starovës prej se u emërua trajner i Feronikelit dhe i katërti me radhë…

PARA PAK ÇASTESH

Bayern zyrtarizon Kovacin trajner

13 April, 2018 @13:24

Skuadra e Bayern Munchenit, ka zyrtarizuar trajnerin e ri të skuadrës, Niko Kovac, që do t’ia nis detyrës së tij…

SEMIFINAL DRAW

Shorti i gj’finales së Ligës së Kampionëve

Foto: asroma/twitter

13 April, 2018 @12:43

Janë kuptuar çiftet gjysmëfinaliste të edicionit të sivjetëm të Ligës së Kampionëve. SI ARRITËN NË GJYSMËFINALE? Shorti ka…

SHORTI I GJYSMËFINALES

Valon Berisha me ekip, mëson rivalin e gj’finales

Foto: uel/fb

13 April, 2018 @12:13

U tërhoq shorti para pak çastesh dhe u kuptuan çiftet gjysmëfinale të Europa Ligës për këtë stinor. Arsenal do…

ARANZHOHET MIQËSORJA

Shqipëria ndaj Uellsit

13 April, 2018 @12:09

Skuadra kombëtare e futbollit do të luajë miqësore me Uellsin në datë 20 nëntor në “Elbasan Arena”. Të dy…

PREJ STINORIT TË ARDHSHËM

Niko Kovac trajner i ri i Bayernit

13 April, 2018 @11:56

Mediat gjermane mbrëmë kanë zbuluar emrin e trajnerit të ri të Bayern Munchenit. Ekipi bavarez që ka sjellë në mes…

ME TIFOZËRI NË DERBI

Ballkani në kërkim të kreut, me publik në Istog

12 April, 2018 @16:44

Skuadra e Ballkanit të Suharekës, që po lufton të sigurojë direkt pjesëmarrjen në Superligë për stinorin e ardhshëm, kësaj radhe…

TRAJNERI I RI

Gjilani emëron trajnerin e ri

12 April, 2018 @15:31

Pas largimit të Arbnor Morinës nga posti i trajnerit të klubit, kryesia e klubit kuqebardhë nga Anamorava ka marrë…

GJYSMËFINALISTËT

Pas 8 vitesh, 4 skuadra nga 4 shtete

12 April, 2018 @12:43

Për herë të parë pas 8 vitesh, në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve kanë mbetur katër skuadra nga katër shtete…

NGRITJE KUQEZI

Dy pozita përpjetë

Foto: FSHF

12 April, 2018 @11:12

Përkundër humbjes së pësuar nga Norvegjia në miqësore, shikuar edhe rezultatet tjera të zhvilluara në përballjet e marsit, Shqipëria është…

FIFA RANKING - PRILL 2018

Kosova ngritet për 24 pozita në renditjen e FIFAs

Foto: FFK

12 April, 2018 @10:53

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll ka shënuar ngritjen më të madhe në histori të saj, duke shkuar lart në renditje…

1/4: REAL - JUVENTUS

Juventusi ‘dridh’ Bernabeun, Ronaldo mbyll ndeshjen

11 April, 2018 @22:47

Në një nga ndeshjet më të bukura të viteve të fundit në Champions League, Reali me shumë mund ka arritur…

1/4: BAYERN-SEVILLA

Pa gola në gjysmëfinale

Fotot: ChampionsLeague/fb

11 April, 2018 @22:40

Bayern Munchen ka pasur më shumë raste në ndeshjen e kthimit të zhvilluar në stadiumin e tij sesa Sevilla, por…

TË PAMPOSHTURIT NË VEND

Liria, Drita e Gjilani - një të përbashkët

BOROZANI/ A. P.

11 April, 2018 @14:03

Tre skuadra të Superligës me një të përbashkët, që i bën ata të pamposhtur në ndeshje si vendas. Liria,…

TE GJILANI

Dorëhiqet Arbnor Morina

BOROZANI/ A. P.

10 April, 2018 @22:51

Gjilani aktualisht ka mbetur pa trajner. Kjo, pasi që Arbnor Morina, trajner i deritashëm i ekipit ka dhënë dorëheqje për…

STATISTIKA

Liverpooli më i mirë, ndër vite

10 December, 2018 @14:20

Liverpool pas 16 ndeshjeve të zhvilluara në Premier Ligë, është në vend të parë të klasifikimit për herë të parë…

JOE GOMEZ

3.5 vite tjera me Liverpoolin

Foto: Liverpoolfc.com

10 December, 2018 @11:13

Mbrojtësi i Liverpoolit, Joe Gomez, ka nënshkruar kontratë të re me ekipin e tij, zyrtarisht ka bërë të ditur Liverpool…

PEP GUARDIOLA

Kemi qenë fantastik

Foto: premierleague.com

8 December, 2018 @22:04

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, nuk ka pasur asnjë fjalë jo të mirë për lojtarët e tij pas humbjes…

MAURIZIO SARRI

S’kemi motivim, kur kemi, jemi më të fortit

Foto: premierleague.com

8 December, 2018 @21:57

Trajneri italian i Chelseat, Maurizio Sarri, në deklaratën e tij pas fitores ndaj Manchester Cityt ka thënë se ekipit të…

CHELSEA - MANCHESTER CITY

Chelsea fiton derbin, Liverpool flen në krye

Foto: premierleague.com

8 December, 2018 @20:40

Humbja e parë e Manchester Cityt këtë stinor ka ardhur nga Chelsea dhe kjo ka mjaftuar që ekipi i Pep…

Të gjitha lajmet nga Premier League