Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

ANGLIA - DANIMARKA

Angli historike, finalja e parë e EUROs arrihet në vazhdime

Angli historike, finalja e parë e EUROs arrihet në vazhdime


7 July, 2021 @23:46

Anglia ka arritur të sigurojë finalen e parë dhe historike të vendit, duke eliminuar Danimarkën pas 120-minutave lojë në gjysmëfinale.

Në finale, Anglia do të ndeshet në finale ndaj Italisë më 11 korrik 2021 në Wembley, në një përballje që pritet të jetë qershia mbi tortën e evropianit.

Një ndeshje e matur, me një epërsi daneze të arritur nga gjuajta e lirë dhe që mund të thuhet se anglezët pos disa gjysmërasteve, nuk i dhanë shumë mundësi Danimarkës entuziaste në sulm.

Harry Kane

Në anën tjetër, matematikisht të llogaritur dhe stabil thuajse në secilin repart, anglezët pas barazimit të shpejtë u qetësuan dhe kontrolluan lojën.

Në pjesë të dytë, rastet e anglezëve i mohoi njeriu i ndeshjes Kasper Schmeichel, që ka treguar se është më i aftë se babai i tij në këtë punë, kurse Gareth Southgate me zëvendësimet e vonshme edhe njëherë tregoi se e ka tejet të qartë çka kërkon nga lojtarët e tij.

harry maguire

Pas golit të mrekullueshëm të Mikkel Damsgaard (30) nga gjuajta e lirë - gol i parë që Anglia e pranoi në kampionat dhe barazimit të shpejtë të Anglisë (Simon Kjaer ag. 39) ka qenë një lëvizje mashtruese e Raheem Sterling - që çoi në penallti, ndërsa kapiteni Harry Kane edhe pse në mundësinë e dytë - shënoi për fitore (104) pasi që penalltinë e tij e mbrojti Kasper Schmeichel, derisa sulmuesi i Tottenham topin e rikthyer e shtyu në portë për fitore, 2-1.

RRUGËTIMI drejt FINALES

Minutat e mbetura të ndeshjes treguan fuqinë e Anglisë. Nuk i dhanë rast danezëve, e as topin. Kontrolluan gjithçka në minutat e mbetura, ndërsa edhe mundësitë që do të çonin në gol, u qetësuan nga vetë lojtarët për të mbajtur topin dhe për të përfunduar 120-minutat me fitore.

kasper schmeichel

Anglia fiton. Arrin historinë me fitore 2-1. Ndërsa Gareth Southgate tashmë lirshëm mund të quhet trajneri më i suksesshëm anglez i evropianeve. Anglia arrin për herë të parë finalen e EUROs, ndërsa në finale e pret Italia e Roberto Mancinit. Më 11 korikk, të dielën në Wembley.

 


CHAMPIONS LEAGUE

Teutës i nevojitet “mrekullia” për kualifikim

Champions League

Teutës i nevojitet “mrekullia” për kualifikim

07/07/21 @ 21:05

ZYRTARE

Godet Malisheva, transferon mesfushorin e mirënjohur

FFK Superliga/Transfere

Godet Malisheva, transferon mesfushorin e mirënjohur

07/07/21 @ 19:41

11-SHET

Formacionet zyrtare: Anglia - Danimarka

Evropiani

Formacionet zyrtare: Anglia - Danimarka

07/07/21 @ 19:39

ZYRTARE

Malisheva rrëmben kapitenin e Drenicës

Superkupa e Kosovës

Malisheva rrëmben kapitenin e Drenicës

07/07/21 @ 19:08

UECL

Llapi gati për Shkupin

FFK Superliga/Europa League

Llapi gati për Shkupin

07/07/21 @ 18:29

TEUTA - SHERIFF, LINE UPS

Teuta i del me këtë 11-she përballë Sheriffit

FSHF Kategoria Superiore/Champions League

Teuta i del me këtë 11-she përballë Sheriffit

07/07/21 @ 18:20

PARA NDESHJES

Drita kryen sot përgatitjet e fundit para ndeshjes në UECL

FFK Superliga/Europa League/International

Drita kryen sot përgatitjet e fundit para ndeshjes në UECL

07/07/21 @ 17:14

REAL MADRID

Ancelotti e do në Real Madrid

Premier League/La Liga/Transfere

Ancelotti e do në Real Madrid

07/07/21 @ 17:00

SUPERLIGA TURKE

Zyrtare: Balotelli në Superligën Turke

International/Transfere

Zyrtare: Balotelli në Superligën Turke

07/07/21 @ 16:48

INTER

Inzaghi: Më donin me çdo kusht

Serie A

Inzaghi: Më donin me çdo kusht

07/07/21 @ 16:30

DREJT EURO 2024

EURO 2024: Orari i ndeshjeve të Kosovës në Grupin I

Evropiani/Kosova

EURO 2024: Orari i ndeshjeve të Kosovës në Grupin I

09/10/22 @ 21:18

SHORTI PËR KUALIFIKUESET DREJT EURO 2024

EURO 2024: Shorti dhe rivalët gruporë të Kosovës e Shqipërisë

Evropiani/Kosova

EURO 2024: Shorti dhe rivalët gruporë të Kosovës e Shqipërisë

09/10/22 @ 12:08

TRANSMETIMI

EURO 2024: Shorti direkt

Evropiani/Kosova

EURO 2024: Shorti direkt

09/10/22 @ 12:04

PARA SHORTIT PËR EURO 2024

Shorti kualifikues për EURO 2024: Kur është? Si zgjidhet? Ku mbahet?

Evropiani/Kosova

Shorti kualifikues për EURO 2024: Kur është? Si zgjidhet? Ku mbahet?

07/10/22 @ 23:53

FLET PËRZGJEDHËSI

Alain Giresse: Ritmi dhe efikasiteti na kënaqën!

Evropiani/Liga e Kombeve/Kosova

Alain Giresse: Ritmi dhe efikasiteti na kënaqën!

27/09/22 @ 23:36

VAZOT PËR EURO 2024

Me fitore, Kosova siguroi vazon e katërt për shortin e EURO 2024

Evropiani/Liga e Kombeve/Kosova

Me fitore, Kosova siguroi vazon e katërt për shortin e EURO 2024

27/09/22 @ 23:26

FINALISSIMA: ITALIA-ARGJENTINA

Argjentina merr trofeun e Finalissimas

Evropiani/International/Copa America

Argjentina merr trofeun e Finalissimas

01/06/22 @ 22:53

WEMBLEY

Finalissima: Italia-Argjentina, 11-shet startuese

Evropiani/International/Copa America

Finalissima: Italia-Argjentina, 11-shet startuese

01/06/22 @ 20:15

KANDIDATURA E RE

Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda kanadidojnë për EURO 2028

Evropiani

Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda kanadidojnë për EURO 2028

07/02/22 @ 11:56

EURO 2024

Gjermania prezanton logon e EURO 2024

Evropiani

Gjermania prezanton logon e EURO 2024

05/10/21 @ 20:57


 
Të gjitha lajmet nga Evropiani