Të gjitha lajmet

HAT-TRICK HEROES

Hat-trick në Superligë: I pari dhe i shpejti

Hat-trick në Superligë: I pari dhe i shpejti

8 June, 2020 @14:04

Në Kosovë nuk është lehtë të shënosh tre gola në një ndeshje. Tre-golëshi nga foleja e futbollit ka marrë emrin hat-trick.

E hat-trick në Kosovë deri tash kanë shënuar vetëm dy futbollistë. I pari që ka shënuar hat-trick këtë stinor është futbollisti i Gjilanit, që e bëri këtë arritje në nëntor të vitit të kaluar, në xhiron XIII.

Fiton Hajdari ka qenë i vetmi me hattrick në Superligë deri dje, kur sulmuesi i Prishtinës Meriton Korenica ia shënoi treshen Ferizajit, pas dhjetë xhirosh (XXIII) e shtatë muaj më vonë.

Vetëm këta dy futbollistë kanë shënuar hat-trick në Superligë këtë stinor.

Pas tre-golëshit të shënuar nga Meriton Korenica dje në fitoren e Prishtinës ndaj Ferizajit, ai është bërë vetëm lojtari i dytë i këtij stinori që ka arritur të shënojë hattrick në Superligën 2019/20.

I vetmi lojtar që ka arritur të shënojë deri tash hattrick në një ndeshje të Superligës këtë stinor ka qenë Fiton Hajdari i Gjilanit.

Fitoni kishte shënuar tre golësh në fitoren e Gjilanit ndaj Ferizajit të zhvilluar më 3 nëntor 2019, kur gjilanasit fituan 4-0 këtë përballje.

E Meritoni e ka arritur këtë tregolësh ndaj kundërshtarit të njëjtë, por në kushte më të lehta, pasi që Ferizaji luante me gjysmë ekipi në këtë përballje, kur dihet se i munguan 5 lojtarë standard për shkak të kartonave të verdhë.

Sidoqoftë, kjo nuk ia humb aspak arritjen e Korenicës së Prishtinës, pasi ai e ka arritur hattrickun më të shpejtë të stinorit, duke e kompletuar atë për 58 minuta lojë.

E Hajdari hattrickun e tij e kishte kompletuar për 87 minuta lojë.

Dyshja në fjalë për momentin janë në TOP 10 të golashënuesve të Superligës këtë stinor, ku Hajdari ka nëntë të shënuara, ndërsa Korenica shtatë.

PRISHTINA 8-1 FERIZAJI

Hat-trick i Korenicës, Prishtina i afrohet kreut me goleadë

Foto: Prishtina/fb

7 June, 2020 @19:53

Prishtina pas pauzës së stinorit për shkak të pandemisë po rikthehet furishëm drejt kreut. Fitorja në Kupë me 3…

GJILANI 1-1 TREPÇA'89

Arb Manaj shpëton ‘89-shin, Gjilani ndalet

Fiton Hajdari i Gjilanit, duke i shënuar ish-ekipit të tij/ Foto: SCGjilani/fb

7 June, 2020 @18:04

Arb Manaj përsëri është treguar jetik për Trepçën’89. Sulmuesi klinas ka shënuar golin e barazimit dhe ka pasur rast ideal…

BALLKANI 0-0 DRENICA

Ballkani humb kreun, Drenicës i anulohet goli

Foto nga arkivi/ KFBallkani/fb

7 June, 2020 @18:01

Skuadra e Ballkanit përkundër se ka pasur më shumë se loja në përballje ndaj Drenicës sot në Suharekë, në fund…

PRISHTINA - FERIZAJI, 11s

Prishtina-Ferizaji, 11-shet startuese

7 June, 2020 @17:30

Futbollistët e Prishtinës dalin në fushë për të kërkuar tre pikëshin që t’i mbajë gjallë në garat për titull kampioni,…

BALLKANI - DRENICA, 11s

Ballkani - Drenica, 11-shet startuese

Foto: KFBallkani/fb

7 June, 2020 @15:31

Ballkani i Ismet Munishit në kërkim të rikthimit të kreut të tabelës, ndërsa Drenica në kërkim të shpëtimit të stinorit.…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga