Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

SUPERLIGA TURKE

Kampioni përcaktohet në xhiron e fundit! Matematikat?

Foto: NTVSpor/fb

Kampioni përcaktohet në xhiron e fundit! Matematikat?


Shkruan: DS

12 May, 2021 @9:20

Superliga turke ka hyrë në xhiron e fundit të stinorit, ndërsa kampioni ende nuk është përcaktuar!

Njëri ndër stinorët më interesant në histori të Superligës turke tashmë gjen treshen e madhe të Stambollit me gjasa për titull para ndeshjeve të xhiros 40 (të fundit).

Aktualisht, Besiktasi është lider me 81 pikë, sa ka edhe Galatasaray në vend të dytë, ndërsa Fenerbahçe e treta 79 pikë.

E deri në fund, edhe një xhiro. E aty ndeshen: Goztepe - Besiktas; Galatasaray - Malatya dhe Kayseri - Fenerbahçe.

Nëse pikët nuk përcaktojnë kampionin, atëherë goldallimi do të përcaktojë, por edhe aty jo lehtë:

TABELA AKTUALE
1. Besiktas 81p, 44+
2. Galatasaray 81p, 42+
3. Fenerbahçe 79p, 30+

-

Besiktas e Galatasaray — nëse kryejnë stinorin me pikë të barabarta, kanë bilans të barabartë edhe në ndeshjet mes tyre, pasi që Besiktas ka mposhtur Galatasaray 2-0 e Galata Besiktasin 3-1. Kështu, nëse ekipet kryejnë me pikë të njëjta, atëherë do të shikohet goldallimi i përgjithshëm. Nëse edhe gol dallimi i përgjithshëm bëhet i njëjtë, atëherë shikohet numri i golave të shënuara përgjatë stinorit, ku Besiktas ka 87 të shënuara aktualisht e luanët 77.

Galatasaray e Fenerbahçe — nëse kryejnë stinorin me pikë të barabarta, Galatasaray do të jetë mbi Fenerbahçen dhe do të bëhet kampion, pasi që ka një barazim dhe një fitore ndaj kanarinave këtë sezon.

Besiktas e Fenerbahçe — nëse kryejnë stinorin me pikë të barabarta, atëherë Besiktas ka përpari dhe do të bëhet kampion, pasi që ka bilans më të mirë në duelet e këtij stinori 4-3 dhe 1-1.

-

Nëse të trija gjitha skuadrat kryejnë stinorin me pikë të njëjta. Atëherë rregullorja thotë që formohet tabela e klasifikimit duke llogaritur vetëm ndeshjet ndërmjet këtyre skuadrave, ku aktualisht gjendja është kështu.

Galatasaray 3-1 Besiktas
Besiktas 1-1 Fenerbahçe
Besiktas 2-0 Galatasaray
Fenerbahçe 3-4 Besiktas
Fenerbahçe 0-1 Galatasaray
Galatasaray 0-0 Fenerbahçe

TABELA (nëse skuadrat kryejnë stinorin me pikë të njëjta)

1. Besiktas 7p, 8-7
2. Galatasaray 7p, 4-3
3. Fenerbahçe 2p, 4-6.

Pra siç po shihet, Besiktas përkundër se u mposht në dy ndeshjet e fundit të stinorit, me një fitore në xhiron e fundit duket të jetë - kampion. E të tjerët duhet të shpresojnë në gabimin e radhës së shqiponjave, për të zbatuar matematikat.


SUPERLIGA TURKE

E kishin rastin për kryesim, pozicionohen në vendin e tretë

International

E kishin rastin për kryesim, pozicionohen në vendin e tretë

11/05/21 @ 22:32

SUPERLIGA TURKE

Galatsarayi shfrytëzon gabimet e kundërshtarëve, barazohet me liderin

International

Galatsarayi shfrytëzon gabimet e kundërshtarëve, barazohet me liderin

11/05/21 @ 22:18

SUPERLIGA TURKE

Besiktasi befasohet nga Fatih Karagumruk

International

Besiktasi befasohet nga Fatih Karagumruk

11/05/21 @ 22:12

UNITED - LEICESTER

Leicester fiton në “Old Trafford”, City matematikisht kampion!

Premier League

Leicester fiton në “Old Trafford”, City matematikisht kampion!

11/05/21 @ 20:57

UMAR SADIQ

Bayerni i bashkëngjitet garës për sulmuesin në top-formë

Bundesliga

Bayerni i bashkëngjitet garës për sulmuesin në top-formë

11/05/21 @ 19:14

GARA PËR TALENTIN

Arsenali rivalizon Realin për supertalentin francez

Premier League/Ligue 1/Transfere

Arsenali rivalizon Realin për supertalentin francez

11/05/21 @ 17:37

THOMAS MÜLLER

Thomas Müller gati të rikthehet në kombëtare

Evropiani

Thomas Müller gati të rikthehet në kombëtare

11/05/21 @ 17:10

ZYRTARE

Lokomotiva Zagreb prezanton Arbër Hoxhën

FFK Superliga/International/Sportistë shqiptarë në botë/Transfere

Lokomotiva Zagreb prezanton Arbër Hoxhën

05/07/21 @ 14:36

SUPERLIGA TURKE

Mario Balotelli afër Superligës Turke

International

Mario Balotelli afër Superligës Turke

04/07/21 @ 23:01

COPA AMERICA 2021

Mjeshtria e Messit siguron gjysmëfinalen për Gauchosët

International

Mjeshtria e Messit siguron gjysmëfinalen për Gauchosët

04/07/21 @ 11:57

COPA AMERICA 2021

Ospina shpëton, Kolumbia eliminon Uruguajin

International

Ospina shpëton, Kolumbia eliminon Uruguajin

04/07/21 @ 11:38

DITARI I EUROs

Dita 23. Biletat e fundit për Wembley

Evropiani/International/Analiza

Dita 23. Biletat e fundit për Wembley

03/07/21 @ 11:26

COPA AMERICA 2021

Paqueta hyn, shënon — Brazili me 10 lojtarë në gjysmëfinale

International

Paqueta hyn, shënon — Brazili me 10 lojtarë në gjysmëfinale

03/07/21 @ 09:54

COPA AMERICA 2021

Lapadula shkëlqen, Peru eliminon Paraguajin dhe arrin gj’finalen

International

Lapadula shkëlqen, Peru eliminon Paraguajin dhe arrin gj’finalen

03/07/21 @ 01:55

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Zvicra-Spanja

Evropiani/International

Notat e futbollistëve: Zvicra-Spanja

02/07/21 @ 21:04

ZVICRA - SPANJA 1-1 (1-3pen)

Penalltitë çojnë Spanjën në gjysmëfinale

Evropiani/International

Penalltitë çojnë Spanjën në gjysmëfinale

02/07/21 @ 20:51

SUPERLIGA TURKE

Pereira për herë të dytë te Fenerbahçe

International

Pereira për herë të dytë te Fenerbahçe

02/07/21 @ 19:16


 
Të gjitha lajmet nga International