Të gjitha lajmet

KUPA E KOMBEVE 2019

Nigeria në fund, e Senegali falë Gueyes - arrijnë gj’finalen

Nigeria në fund, e Senegali falë Gueyes - arrijnë gj’finalen

10 July, 2019 @23:25

Nigeria dhe Senegali kanë kaluar çerekfinalet e Kupës së Kombeve të Afrikës.

Derisa Senegali ka mposhtur Beninin befasues deri tash, Nigeria është dashur të pres momentet e fundit të ndeshjes për të dalë në skenë William Ekong, ashtu që të përcaktohet fituesi i duelit ndaj Afrikës Jugore.

Senegali mposhti Beninin 1-0, kur Idrissa Gueye (69’) shënoi pas pasimit të Sadio Manes, e beninasit në 10 minutat e fundit luajtën me 10 lojtarë, pas skuqejes së Olivier Verdonit dhe më nuk kishin fuqi për më tepër.

Për Senegalin kjo është gjysmëfinalja e parë e arritur pas 13 vitesh.

E te Nigeria vendimtar është treguar William Troost-Ekong që shënoi një minutë para fundit të ndeshjes (89’) për përcaktuesen 2-1, pasi që Bongani Zungu kishte barazuar (71’, 1-1) pas avantazhit të fituar të nigerianëve me Samuel Chukwuezen (27’, 1-0).

Super-shqiponjat kanë qenë ekip më i mirë përgjatë ndeshjes, derisa John Obi Mikel qëndroi në bankë pas lëndimit që e kishte pësuar.

Nigeria do të ndeshet me Algjerinë ose Bregun e Fildishtë në gjysmëfinale të Kupës së Kombeve. Ndërsa Senegali në gjysmëfinale pret fituesin e duelit Madagaskar - Tunis.

 

 

KALJU - SHKËNDIJA

Shkëndija fiton në Estoni, pranë kualifikimit

Foto: KF Shkëndija

9 July, 2019 @19:46

Në ndeshjen e parë ndaj skuadrës estoneze Kalju, ndeshje e vlefshme për rrethin e parë kualifikues të Ligës së Kampionëve,…

FAZA E PARË E SHITJES SË BILETAVE

UEFA: Rekord kërkesë për biletat e EURO2020

9 July, 2019 @15:13

Në fazën një mujore të shitjes së biletave për ndeshjet e EURO 2020, UEFA-ja ka raportuar rekord-kërkesë nga tifozët rreth…

94

Lidhja e Vedatit me 94-shen

Foto: ntv.com,tr/fb

9 July, 2019 @10:20

Sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi, ka përzgjedhur numrin 94 në fanellën e tij te ekipi i tij i ri Fenerbahçe.…

AZDREN LLULLAKU

Sulmuesi kuqezi zyrtarizohet te Shahteri

8 July, 2019 @21:59

Reprezentuesi i Shqipërisë, Azdren Llullaku, është zyrtarizuar te skuadra e tij e re sot, Shahter Soligorsk. Ekipi bellorus ka…

BILETAT ONLINE

Fillon shitja e biletave për Feronikeli-Milan

Foto: feronikelifc.com

8 July, 2019 @21:42

Miqësorja ndërmjet kampionit të Kosovës, Feronikeli dhe ekipit të famshëm italian Milan që do të luhet më 10 gusht 2019…

Të gjitha lajmet nga International