Të gjitha lajmet

DITARI RUS (4)

Nipat e Mic Sokolit

Nipat e Mic Sokolit

Shkruan: LUAN MORINA

17 June, 2018 @22:27

KATËR SHQIPTARËT

Ka shumë gojëdhëna në lidhje me historinë e vërtetë të Mic Sokolit. Mund ta quajnë gojëdhënë të ekzagjeruar, ta quajnë mit, e edhe përrallë, dhe nuk kemi fakte të mjaftueshme t’u kundërvihemi. Por, kushdo që sonte provon të mohojë e nënçmoj kontributin e shqiptarëve nën fanellën e Zvicrës, lehtë do i mbyllet goja.

Valon Behrami, miq, njeriu të cilin para disa viteve, një grup i tifozëve kuqezi e fyenin në kor në stadiumin e Lucernit me datë 11 shtator të vitit 2011. Sot, është lojtari i ndeshjes kundër pesë-herë kampionëve të botës, duke mos i lënë të marrë asnjë frymë të lirë lojtarit të tretë më të mirë në botë viteve të fundit.

Zvicra pësoi një gol të papritur, nga jashtë, me Coutinhon të vendosur në një pozitë të mençur sot nga Tite. Por, vështirësitë për të çarë dyshen Behrami-Xhaka ishin të dukshme. Shaqiri mund të jetë dukur sikur pushonte, por pozicionimi i tij thellë në anën e djathtë të fushës mbante të kufizuar Marcelon duke mos i lejuar rehati të lëvizte edhe aq shumë para. E Xhemajli në një pozitë jo edhe aq të pëlqyer për të, bënte një dhjetësh brazilian duke kaluar lojtarët e Brazilit sikur porta sllallomi. Katërshja shqiptare, edhe një herë na e zbardhën fytyrën, për disiplinën e treguar në lojë, për përkushtimin, për maturinë. Krenar që janë shqiptarë.

Sommer pati mbrojtje të mira në disa raste, Akanji e Schar funksionuan për merak, e si zakonisht qendërsulmuesi nuk ishte në nivel detyre. As sonte. E t’i mohohej goli për një ndërhyrje aq të lehtë të Zuberit në shënimin e golit, do të ishte skandali i parë i VAR-it. Tek brazilianët nuk mund të ketë diçka pozitive në një barazim si ky sonte. Padisiplinë në keqpërdorimin e shanseve që kishin. Goditje atraktive dhe të pasakta.

KOSTA RIKA

Krejt ndryshe ishin lojtarët e fqinjëve tanë jo aq të dashur lartë. Shpulla, ndërhyrje, e më së shumti raste të shpërdoruara patën kundër Kosta Rikës, të cilëve u mungoi fati. Me një lojë goxha të bukur kolektive, me sulme përkundër formacionit defensiv, Kosta Rika ishte e pafat të merrte një pikë të merituar nga ndeshja e parë e ditës.

Serbët nuk funksionin aq mirë si ekip. Ljajic për pjesën më të madhe të ndeshjes ishte humbje hapësirë, e Kostic vetëm sa vazhdoi të humbiste rastet. Milinkovic-Savic nuk e gjeti veten, e Mitrovic humbiste rastet.

INJORANCA

Raste të shumta humbën edhe meksikanët. Vetëm një gol në atë që duhej të ishte fitore prej së paku katër sosh kundër një Gjermanie të tmerrshme, e cila me një ndeshje të këtillë edhe do të përshëndetet në grupe nga kjo Kupë e Botës.

Kimmich mbetej në sulm, Ozil humbej në fushë, Muller nuk ishte në pozitën e preferuar, Werner nuk është lojtar për gara të mëdha. Dhjetëra raste për të harkuar nga e djathta, Kimmich, Muller, e Kroos kthenin topin tek Boateng, thuajse ky di të harkoj më mirë. E majta nuk funksiononte në sulm. Vendosja e Mullerit dhe Kimmichut në të njëjtën vijë ku kundërshtari kishte Hirving Lozanon, është injorim i Meksikës. Gabim ishte edhe vendosja e Khediras e Kroosit në pjesën defensive duke lejuar kundërsulme si tren të meksikanëve. E budallallëku më i madh ishte mos-përmirësimi i tyre. Injorancë e Lowit, e cila kësaj radhe s’do t’i shpërblehet. S’do t’i mbulohet nga ekipi.

Meksika nuk shfaqi asgjë për t’u befasuar. Kurajë dhe disiplinë, të mjaftueshme për tri pikë kundër kampionëve botëror.

E HËNË

Korea Jugore e Suedia do të kërkojnë fitoren që të ndjekin Meksikën për kalim tutje. Gjermania mbetet Gjermani, pavarësisht humbjes. Nuk do të ishte çudi që dy ekipet evropiane të kthehen në shtëpi pas grupeve!

Kjo s’duhet të ndodh në grupin G. Belgjika dhe Panamaja ndeshen në ora 17, dhe është koha që së paku një ekip evropian të ‘publikojë’ kandidaturën për titull seriozisht! Deri tani zhgënjim kanë qenë të gjitha, zhgënjim të stilit anglez. E anglezët ndoshta kësaj radhe do të shfaqin diçka tjetër kundër Tunizisë. Nëse edhe nesër dështojnë atëherë do të ishte mirë të shpërndanin ekipin kombëtar dhe të merren vetëm me pjesën ekipore, pasi një humbje nga Tunizia do të ishte turp kombëtar!DITARI RUS (4)

Nipat e Mic Sokolit

17 June, 2018 @22:27

KATËR SHQIPTARËT Ka shumë gojëdhëna në lidhje me historinë e vërtetë të Mic Sokolit. Mund ta quajnë gojëdhënë të ekzagjeruar,…

GRUPI F: GJERMANIA - MEKSIKA

Sombrerot befasojnë kampionin Botëror

Fotot: squawka

17 June, 2018 @18:55

Kampioni i Botës është mposhtur në përballjen e parë të Botërorit Rusia 2018. Thomas Muller

GJERMANIA

Kampionët në mision të vështirë

17 June, 2018 @17:57

Ndonëse kishte shënuar dhjetë gola në kualifikimet për Kupën e Botës të vitit 2002, duke u bërë golashënuesi më i…

GRUPI E: BRAZILI-ZVICRA

Zvicra ndal Brazilin

Fotot: Squawka

17 June, 2018 @21:56

Përkundër se kishin një mori rastesh pas pranimit të golit, brazilianët nuk arritën të shënojnë dhe në fund, Zvicra mori…

GRUPI E: KOSTARIKA-SERBIA

Kolarov vendos, Serbia fiton

Fotot: squawka

17 June, 2018 @18:13

Një gol spektakular nga gjuajta e lirë e shënuar nga Aleksandar Kolarov, i ka dhënë Serbisë fitoren ndaj KostaRikës në…

11-SHET

Brazili vs. Zvicra, formacionet startuese

17 June, 2018 @19:24

Janë publikuar formacionet startuese të Brazilit dhe të Zvicrës. ORARI DHE TABELA AKTUALE / RUSIA 2018 a

BRAZILI

Për të gjashtin

17 June, 2018 @17:54

Për pesë herë kampionët e botës, gjithçka pos titullit duket të jetë zhgënjim. 5 Pjesëmarrësit e të gjitha edicioneve…

ZVICRA

Zvicra e shqiptarëve për befasi

17 June, 2018 @18:00

Shekulli i traktateve, shekulli XIX ka bërë Zvicrën vend neutral në luftëra eventuale, një neutralitet i garantuar nga fuqitë e…

SERBIA

Histori e dështimeve

17 June, 2018 @13:00

Një histori jo për tu lavduar, me lojtarë premtues tash… ‘HISTORIA’ Si shkaktare kryesore e trazirave në njërin nga…

KROACIA

Rasti i fundit i gjeneratës së pjekur

17 June, 2018 @13:07

Kroacia aktualisht ka gjeneratën më të mirë pas asaj të artës së 1998. Ndër mesfushat më të mira në botë,…

NIGERIA

Mundësia e gjeneratës së re

17 June, 2018 @12:53

Nigerianët u mposhtën në ndeshjen e parë, por kush janë pjesë e kësaj gjenerate dhe çka pritet nga ata? …

11-SHET: KOSTARIKA-SERBIA

Formacionet: KostaRika - Serbia

Foto: fifa/fb

17 June, 2018 @12:55

Dueli i parë i Grupit E, luhet sot. Kosta Rika dhe Serbia takohen në ndeshjen e parë të Grupit E,…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018