Të gjitha lajmet

OPINION

Parashikimi për Serie A 2018/19

Foto: juventus.it

Parashikimi për Serie A 2018/19

Shkruan: LUAN MORINA

18 August, 2018 @16:32

Cristiano Ronaldo s’do të ndryshojë Serie A.

DOMINIMI DO TË VAZHDOJË

Krejt çfarë mund të bëjë është të ndryshojë listën e golashënuesit më të mirë dhe statistikat e tija. Serie A ka vite që është dominuar nga Juventusi, dhe ky dominim vetëm sa do të thellohet. Kanë kthyer Bonuccin, kanë marrë një mesfushorë të shkëlqyeshëm në Emre Can, dhe një krahë të djathtë në Semedon, nja dhjetëfish më i mirë se De Sciglio i preferuar i Allegrit. Qëllimi i Juventusit dhe Cristianos është Liga e Kampionëve. Gjithçka tjetër është dështim.

NAPOLITANËT E ANCELOTTIT

Napoli mund të duket sikur nuk janë përforcuar, por në Fabian Ruizin e Simone Verdin kanë talente të përshtatshme për një ekip tashmë të konsoliduar. Për Reinan kanë sjellë tre portierë, të gjithë të gatshëm për të mbrojtur në Serie A. Ancelotti nuk është trajner i përshtatshëm për të fituar ligën sa për të fituar ndonjë Ligë të Kampionëve. Sigurisht që është mision i pamundur për Napolin, por gjysmëfinalja e Romës këtë pranverë është arsye e mjaftueshme për të ëndërruar diçka të ngjashme.

GLADIATORËT E ROMËS

Të ngjashme mund të ëndërrojnë edhe tek Roma, të cilët me Monchin e Di Francescon mund të bëjnë një projekt afatgjatë të frytshëm. Kanë marrë talente në Coric, Cristante, Zanolo, e Kluivert; dhe përvojë me Nzonzi e Pastore. Kanë larguar vetëm Alissonin e Nainggolanin, të cilët nuk janë aq të pazëvendësueshëm, ndonëse Olsen s’duket të jetë i kalibrit të portierit brazilian.

NEROAZZURRËT

Nainggolan është blerja më e shtrenjtë e Interit këtë sezon. Bashkë me Keitan, duhet të ndihmojnë Perisicin dhe Icardin. Argjentinasi ka një rezervë të denjë pas shumë viteve. Mbrojtja me De Vrij e Vrsaljko duhet të ‘çimentohet’ përfundimisht me Skriniar i cili zor që mund të përsërit sezonin e kaluar.

SHQIPONJAT E ROMËS

Për të trazuar këtë katërshe do të duhej të përkujdesej Lazio. Ekipi i kapitenit të Kosovës ka sjell edhe shqiptarin danez, Riza Durmishi, Badeljin, Acerbin, e Correan për të zëvendësuar de rij, e Felipe Andersonin. Nuk do ta kenë të lehtë të maten me kundërshtarët e qytetit, aq më pak kualifikimin për në Ligën e Kampionëve.

ROSSONERËT

Në të njëjtën pozitë është edhe Milani – në luftë për Ligën e Kampionëve dhe inferior ndaj rivalëve të qytetit. Ndërrimi në menaxhim dhe pronësi nuk i ka ndihmuar aq shumë rossonerët. Kanë marrë disa lojtarë që duhet të përshtaten, por largimi i Gattusos në mes të sezonit vetëm sa do të ‘resetojë’ të gjithë punën e bërë këtë verë. Nuk kanë thellësi në mesfushë dhe në sulm, aq më pak kur kanë Abaten e Montolivon si rezerva të ‘arta’!

TË TJERËT

Atalanta, Fiorentina, e Sampdoria duhet të luftojnë për pozitën e fundit për në Evropë. Frosinone, Empoli, e Parma s’do ta kenë të lehtë mbijetesën. Sidoqoftë, efekti Cristiano ka kthyer në faqe të parë Serie A, pas më shumë se një dekadë e gjysmë. Tashti vetëm duhet të punohet që të qëndrojnë aty.

KOLUMNE

Parashikimi për La Liga 2018/19

18 August, 2018 @16:25

Largimi i Cristianos vetëm sa do të përmirësoj ligën spanjolle. Do të duhej të kemi një Real më ekipor, me…

MESFUSHORI SHKODRAN NË GJILAN

Drita zyrtarizoi edhe Vuçajn

Foto nga arkivi, derisa Erjon Vuçaj ka qenë pjesë e KF Laçit.

18 August, 2018 @16:09

Njëri ndër mesfushorët më të dalluar të Superiores shqiptare, Erjon Vuçaj, është lojtar i ri i kampionit të Kosovës, Drita.…

SHPËTIM IDRIZI

Superliga nis pa kapitenin e madh

BOROZANI/ E. D.

18 August, 2018 @15:25

Njëri ndër lojtarët më stabil të Superligës dhe ndër të paktit që ka arritur të fitojë të gjitha trofetë në…

NIS SUPERLIGA 2018/19

Bejtullahu kryesor, në duelin e ish-kampionëve

BOROZANI/Arkiv

18 August, 2018 @15:12

Dy kampionët e fundit të Superligës, Feronikeli dhe Trepça’89 do të hapin stinorin e ri të Superligës së Kosovës në…

PAS DËNIMIT DRASTIK

Drita reagon ndaj dënimit prej 10 mijë eurove

BOROZANI/ Arkiv

18 August, 2018 @14:47

Skuadra e Dritës ka reaguar pas shqiptimit të dënimit të paparë në futbollin kosovar nga FFK-ja. FFK-ja gjobiti Dritën…

KOMISIONI I GARAVE

Drita në disiplinore pas Superkupës

Foto: FFK

17 August, 2018 @13:09

Komisioni i Garave (KG) i FFK-së ka inicuar procedurë disiplinore për ekipin fitues të Superkupës së Kosovës, Drita. Kjo…

FERHAN ASANI

Pritja i pagohet, Hasani milioner

Foto: KFShkendija/fb

17 August, 2018 @12:55

Lojtarit më të mirë dhe kapitenit të Shkëndijës nga stinori i kaluar, Ferhan Hasani, i është paguar pritja e gjatë…

EUROPEAN SUPERCUP

Triumfi i Atleticos dhe ‘jeta’ pa Ronaldon e Zidanin për Realin

Foto: UefaChampionsLeague/fb

16 August, 2018 @13:23

Real Madrid ka nisur një periudhë të re jetese në futboll, pa Cristiano Ronaldon dhe trajnerin Zinedine Zidane. Kjo…

LIRIA

Liridon Fetahaj rikthehet në fole

FOTO/ BOROZANI

15 August, 2018 @22:17

Sulmuesi prizrenas Liridon Fetahaj, është ritkhyer përsëri në fole te Liria. Fetahaj, së fundi ishte pjesë e Prishtinës, derisa stinorin…

ZYRTARE

Prishtina me përforcim nga Shqipëria

Foto: prishtinafc.com

15 August, 2018 @16:15

Marjo Morina është përforcimi më i fundit i skuadrës së Prishtinës. Nënkampioni në fuqi i Kosovës ka zyrtarizuar sot sulmuesin…

TRANSFER

I pesti brazilian te Vëllaznimi

15 August, 2018 @11:05

Vazhdojnë përforcimet braziliane te Vëllaznimi! Adelino Da Silva është transferi më i ri i skuadrës gjakovare, lojtar ky që do…

INTER - SAMPDORIA

Inter mban distancën ndaj Milanit me Nainggolanin

17 February, 2019 @21:53

Skuadra e Interit ka arritur të mposht Sampdorian me diferencë minimale 2-1, përkundër se në pjesën më të madhe të…

ATALANTA - MILAN

Super Piatek, Milan fiton me përmbysje

16 February, 2019 @22:31

Pesë ndeshje, gjashtë gola. Super transferi i Milanit, Krzysztof Piatek ka vazhduar me gola, derisa rossonerët kanë mposhtur Atalantën në…

MAREK HAMSIK

Vendos të largohet

14 February, 2019 @19:18

“Napoli përqafon Marek Hamsikun dhe i falenderon për 12 vitet e mrekullueshme të kaluara bashkë, të karakterizuara me dedikim dhe…

IA MARRIN SHIRITIN

Icardi s’është më kapiten te Interi

Foto: FCInter/fb

13 February, 2019 @14:01

Klubi kaltërezi i Milanos, Inter, ka bërë të ditur sot se ka zëvendësuar kapitenin e parë të skuadrës. Tashmë,…

AARON RAMSEY TE JUVENTUS

Britaniku më i paguar në histori

Fotot: Juventus.com & Arsenal.com

11 February, 2019 @22:49

Mesfushori i Arsenalit, uellsiani Aaron Ramsey do të bëhet lojtari më i paguar nga ishulli në histori. Tashmë është…

Të gjitha lajmet nga Serie A