Të gjitha lajmet

SIGURUAN VENDIN E DYTË

Pas 7 vitesh i kthehen Serie A-së

Pas 7 vitesh i kthehen Serie A-së

12 May, 2019 @1:34

Herën e fundit pjesë e elitës ishin në vitin 2012. Dhe tash pas 7 viteve mungesë ekipi i Lecces i është rikhtyer elitës së futbollit italian.

Pas ndeshjeve të fundit të stinorit të rregullt në Serie B dhe pas sigurimit të Serie A-së nga Brescia, ekipi i Lecces ka mposhtur Spezian 2-1 për të siguruar biletën direkte për Serie A.

 

Trajneri i ekipit, Fabio Liverani, ka thënë se ekipi nuk ka qenë i sigurt për ngritje në fillim të sezonit, por ecuria e mirë në xhirot e fundit të stinorit i gjeti ata në vend të dytë të klasifikimit dhe kështu siguruan Serie A-në.

Lecce vs Spezia

Në anën tjetër, ekipi i tretë që do të plasohet në Serie A do të kuptohet pas ndeshjeve të PlayOffit në Serie B.

Aty Verona do të luajë ndaj Spezias dhe Pescara ndaj Cittadellas. Fituesit e këtyre ndeshjeve do t’i vihen përballë Palermos dhe Beneventos përkatësisht, për të luftuar për biletën finale që dërgon në elitë.

PLAYOFF I SERIE B:

ÇEREKFINALET

17 maj Verona - Spezia
18 maj Pescara - Citadella

GJYSMËFINALET

21 maj Fituesi 1 - Palermo
25 maj Palermo - Fituesi 1

22 maj Fituesi 2 - Benevento
26 maj Benevento - Fituesi 2

FINALET

30 maj Gj’finalisti 1 - Gj’finalisti 2
2 qershor Gj’finalisti 2 - Gj’finalisti 1

IVAN RAKITIC

Pranë marrëveshjes 50 milionëshe

10 May, 2019 @15:22

Ivan Rakitic, i cili ditë më parë u përfol se është në listën e shitjes te Barcelona, pritet që shpejt…

ANTONIO CONTE

Conte në Milano

9 May, 2019 @11:56

Trajneri italian që bëri bujë me Juventusin dhe kaloi suksesshëm te Chelsea, pritet të bëhet trajner i ri i ekipit…

PREJ SERIE B NË A

Rikthehen në elitë pas 9 stinorësh

Foto: BSFC

2 May, 2019 @22:14

Mbrëmë edhe zyrtarisht ekipi ku dikur luante Igli Tare, Brescia, i është kthyer Serie A-së. Ekipi fitoi ndaj Ascolit…

MEDIA

Moise Kean te rivali i përbetuar

Foto: juventus/fb

30 April, 2019 @14:30

Ylli i ri i Juventusit, Moise Kean, mund të përfundojë te rivali i përbetuar i bianconerëve, Inter. Sipas Corriere…

GENNARO GATTUSO

Koha për largim

30 April, 2019 @12:59

Katër xhirot e fundit, janë katër mundësitë e fundit për ish mesfushorin tash trajnerin e Milanit, Gennaro Gattuso. A…

Të gjitha lajmet nga Serie A