Të gjitha lajmet

5 PËR VIKEND

Prej Portos deri në Stamboll

BOROZANI/ Graph.: O. Kraja

Prej Portos deri në Stamboll

Shkruan: LUAN MORINA

1 December, 2017 @14:39

Kësaj radhe derbit dalin nga pesëshja e ligave të forta për të shkuar drejt Portugalisë dhe Turqisë.

Napoli – Juventus (e premte, ora 15n9)

Lazio veç ka nisur të humb distancë. Edhe Roma po ka lemzë së fundmi. Dhe falë mungesës nga Evropa, Inter mund të mbetet i vetmi konkurrent për Napolin dhe Juventusin. Interistët me pak ardhje në janar mund të mbajnë hapin me dyshen, derisa nuk dyshoj për kualifikimin direkt në Ligën e Kampionëve. Napoli team Lëndimi i Ghoulam ka bërë që Hysaj të kaloj në të majtën, e të eksperimentohet me Ruin e Maggion në krahun tjetër. Pjesa tjetër është në rregull, edhe pse mungesa e golave të shpeshtë të Mertensit mund të jetë një brengë. Ngjashëm edhe për Dybalan i cili pas startit eksploziv është përgjumur paksa. Lodhja shihet tek të dyja ekipet, por kjo s’do të duhej të ishte arsye për të mos pasur një lojë të bukur sonte.

Porto – Benfica (e premte, ora 9e30)

Benfica për të njëjtat arsye që përmendem tek Interi mund të ketë përparësi ndaj Portos në luftë për titull në Portugali. Por, nuk ka një ekip më të kompozuar dhe talentuar se rivalët klasik, e aq më pak se Sportingu. Jonas është shkatërrues para portës këtë vit, por në anën tjetër është Aboubacar me të njëjtën zotësi. Porto vs Benfica Derbi ndërmjet Sportingut dhe Portos këtë sezon ka përfunduar pa gola. Ndoshta presioni për të mos gabuar, sidomos nga Porto që ka një epërsi prej tri pikëve në krye mund të ndikoj në një lojë me defensive nga vendasit. Humbja për mysafirët do të ishte goxha dëshpëruese nëse rikthehen në gjashtë pikë diferencë.

Besiktas – Galatasaray (e shtunë, ora 5e30)

Galatasarayi e ka vetëm një problem këtë sezon – të merret me ekipet e mëdha. Pa gola ndaj Fenerbahces, poshtërim nga Basaksehir, humbje nga mospërgatitja psikike ndaj Trabzonsporit dhe Antalyasporit. Dhe ky nuk është një problem i ri. Igor Tudor e ka bërë këtë edhe gjatë karrierës si trajner i Hajdukut dhe PAOK-ut. Dhe me Terimin e lirë, nuk është mirë të bësh lëshime, përkundër që gjenden në krye të renditjes. Besiktas, Negredo Një humbje tjetër nga rivali direkt për titull mund ti largonte në 9 pikë kampionët aktual. Me Evropën tashmë të siguruar, Besiktas e ka kohën të përqendrohet në kampionatin turk për të mos mbetur larg dyshes që i rikthen në Ligën e Kampionëve ku kanë pasur një sezon fantastik. Cenk Tosun është emri që duhet të kujdeseni, ngjashëm si Gomis tek Galatasaray.

Arsenal – Manchester United (e shtunë, ora 6e30)

Nuk është i çuditshëm suksesi i Arsenalit. Me Monrealin të përshtatur me Koscielnyn e Mustafin, me Ramsey përkrah Xhakës që ka liruar Ozilin nga detyrat teknike të pjesës defensive të mesfushës, dhe me Kolasinacin si njërën ndër prurjet më të mira në Ishull, Wenger ka bërë një ekip goxha të mirë këtë sezon. Megjithatë, forma e mirë mund të fshihet me një humbje nga Manchester United. Emirates Për Mourinhon, fitorja ndaj Wengerit gjithnjë është një motivim shtesë. United janë në formë të përkryer me një ekip të stabilizuar, tashmë edhe pothuajse pa të lënduar. Krejt do të varet prej rotacioneve që bëhen në këtë muaj, edhe titulli i kampionit. United për momentin është i vetmi që mund të rezistoj formën e pashoqe të Manchester Cityt. Vetëm mos të harrojmë që Antonio Conte e kishte bërë të njëjtën vitin e kaluar, pa shpenzuar 250 milionë euro, edhe atë në sezonin e parë! Oh, edhe kishte trazuar formacionet e më shumë se gjysmës së ekipeve të Premier League.

Sampdoria – Lazio (e diel, ora 15n9)

Sampdoria ka befasuar këtë sezon. Duhet të vëni re tek treshja e mesfushës – Linnety, Torreira, e Praet. Giampaolo ka bërë një kombinim të ekipit, dhe humbja ndaj Bolognas s’do të duhej të ishte gjë tjetër pos një lemze. Sampdoria vs Lazio Më shumë e shoh Lazion si të lodhur dhe në rënie të formës se sa Sampdorinë. Mysafirët duhet të gjejnë fitoren patjetër nëse dëshirojnë të mbeten në luftë për katërshen e parë. Nuk kanë mungesa, por rotacioni nuk është duke funksionuar aq mirë. Sidoqoftë, të dielën zor se ka ndeshje më të baraspeshuar.

ABELARDO @ ALAVES

Alaves zyrtarizon zëvendësin e De Biasit

Foto: deportivoalaves.com

1 December, 2017 @14:20

Deportivo Alaves, që është renditur në fund të La Ligas pas 13 xhirove sot ka zyrtarizuar trajnerin e tretë që…

NË SHQIPËRI

Superiorja s’pushon përkundër reshjeve

1 December, 2017 @14:08

Federata e Futbollit të Shqipërisë (FSHF) është rakorduar me klubet e Kategorisë Superiore që në vazhdim, duelet e xhiros së…

PARA NDESHJES FERONIKELI - PRISHTINA

Feronikeli e Prishtina takohen në Drenas

1 December, 2017 @13:00

Në xhiron e fundit të stinorit vjeshtor, Feronikeli e Prishtina takohen mes vete këtë të shtunën me fillim nga ora…

ARMEND THAQI

Angazhim maksimal, fitorja na stabilizon

30 November, 2017 @22:32

Futbollisti i parë aktiv (përveç portierëve) nga Superliga e Kosovës që ka arritur të luaj për reprezentacionin e Kosovës në…

NGA DISCIPLINORJA

Dy lojtarë të KEKut suspendohen

30 November, 2017 @20:28

Për shkak të sjelljeve të tyre, dy lojtarë të KEKut që ishin në procedurë disciplinore nga KG i FFK-së janë…

SPANJOLLI 31 VJEÇ

David Silva vazhdon

Foto: mcfc.co.uk

30 November, 2017 @19:32

Njëri ndër mesfushorët më me përvojë në ekipin lider të Premier Ligës, David Silva, ka vazhduar kontratën aktuale me klubin…

TERMINET E XHIROS XIII

Derbi i Superiores të shtunën

30 November, 2017 @13:04

FSHF ka përcaktuar terminet e ndeshjeve të xhiros së XIII të Kategorisë Superiore, ku me padurim pritet derbi i madh…

CITY - SOUTHAMPTON

Shpëtimtari Sterling, City vazhdon fitoret!

29 November, 2017 @22:59

Njëjtë si ndaj Bournemouthit në fundjavë, edhe sonte Raheem Sterling doli të ishte shpëtimtari i Manchester Cityt! Skuadra e drejtuar…

EVERTON - WEST HAM

Wazza me hat-trick, Evertoni ‘shkel’ West Hamin

29 November, 2017 @22:54

Me hat-trickun e tij të parë pas gati 6 viteve, Wayne Rooney i ka dhuruar Evertonit një fitore tejet të…

STOKE - LIVERPOOL

Liverpooli del fitues ndaj Stoke Cityt

29 November, 2017 @22:53

Me një gol të Sadio Manes në pjesën e parë dhe me dy tjerë të Mo Salahit të inkuadruar nga…

CHELSEA-SWANSEA

Goli i parë për Chelsean dhe tre pikë

Fotot: premierleague.com

29 November, 2017 @22:31

Qendërmbrojtësi gjerman i Chelseat, Antonio Rudiger, ka shënuar golin e parë të tij në Premier Ligë sonte ndaj Swansea Cityt…

ARSENAL-H'SFIELD

Të paprekshëm në Emirates

Fotot: premierleague.com

29 November, 2017 @22:23

Arsenali ka vazhduar me formën e shkëlqyer në Emirates Stadium edhe sot. E shtata fitore me radhë në shtëpi për…

BESËLIDHJA-SKËNDERBEU

Kelmendi vulos fitoren

29 November, 2017 @15:55

Ish-sulmuesi i Prishtinës, Shend Kelmendi, ka shënuar golin e vetëm të takimit të Kupës së Shqipërisë, ndërmjet Besëlidhjes dhe Skënderbeut,…

H'FIELD - L'POOL

Shaqiri asist, Salah për fitore

20 October, 2018 @20:20

Liverpool ka vazhduar serinë e rezultateve të mira dhe bashkë me Manchester Cityn dhe Chelsean, duke qenë ekipet e vetme…

WEST HAM-TOTTENHAM

Tottenham fiton derbin e Londrës

20 October, 2018 @17:57

Një gol i vetëm i shënuar nga Erik Lamela ka mjaftuar të sjellë fitoren minimale të Spurs në udhëtim ndaj…

CHELSEA-MANUTD

Nuk mjafton Martial Show në Stamford Bridge

20 October, 2018 @15:04

Anthony Martial shënoi dy gola për t’i afruar ‘djajtë e kuq’ tek fitorja e parë në Stamford Bridge që nga…

KOLUMNE

5 PËR FUNDJAVË!

BOROZANI / ARKIV

19 October, 2018 @16:00

Një fundjavë e mbushur me super ndeshje! 5 të për mos u humbur: 1. Chelsea – Manchester Utd (e shtunë,…

LIVERPOOL

Mane është operuar!

18 October, 2018 @15:11

Sulmuesi i Liverpoolit, Sadio Mane, ka operuar dorën, pas lëndimit që e kishte me kombëtaren e tij. Futbollisti 26…

Të gjitha lajmet nga Premier League