Të gjitha lajmet

GRUPI A: RUSIA-EGJIPTI

Rusia përpara, Egjipti ‘eliminohet’

Foto: FIFA/squawka/fb

Rusia përpara, Egjipti ‘eliminohet’

19 June, 2018 @21:38

Me një fitore bindëse ndaj Egjiptit, organizatori i Botërorit, Rusia, është shumë afët që të sigurojë për herë të parë fazën eliminatore prej se u nda BRSS-ja.

Rusia

E nisën me një autogol të egjiptianit Ahmed Fathy, ndërsa më pas Denis Cheryshev i palodhshëm, ndërsa shpejt Artem Dzyuba vulosi fatin e takimit kur ngriti epërsinë në 3-0.

TABELA dhe ORARI

Deri në fund, tentimeve të Egjiptit i ndihmoi teknologjia, kur përmes VAR-it faraonët fituan një penallti, të cilën në gol e shndërroi Mohamed Salah - duke shënuar kështu golin e parë të Egjiptit në këtë Botëror dhe të parin të tij ndonjëherë në Botëror.

Salah

Rusia në anën tjetër tashmë duket e frikshme, me tetë gola të shënuara nga dy ndeshjet e para dhe me një mesfushë jashtëzakonisht punëtore, tash pritet të ecë përpara, e Egjipti do të shpresojë në mrekulli për tu mos u eliminuar.

Rusia do të sigurojë TOP 16-shen e Botërorit dhe Egjipti do të eliminohet, nëse nesër Arabia Saudite nuk do ta mposht Uruguajin.

Rusia vs Egypt

LARGOHET

Ndeshja e fundit e De Rossit me Romën

14 May, 2019 @11:16

Roma ka bërë të ditur sot se legjenda e skuadrës Daniele De Rossi do të largohet nga klubi në fund…

NGRITEN

FIFA zyrtarizon numrin e pjesëmarrësve për Katar 2022

15 March, 2019 @20:46

Në mbledhjen e nëntë të Këshillit të FIFAs sot në Miami të SHBA-së, është zyrtarizuar numri i 48 ekipeve pjesëmarrëse…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018