Të gjitha lajmet

ZVICRA - BELGJIKA

Shaqiri senzacional, Zvicra në FinalFour

Shaqiri senzacional, Zvicra në FinalFour

18 November, 2018 @23:10

Fokusi i kamerave me të përfunduar ndeshja, pas takimit të zakonshëm të trajnerëve Vladimir Petkovic dhe Roberto Martinez ka kapur Xherdan Shaqirin. Kjo tregon shumë.

Shaqiri në fitoren 5-2 të Zvicrës sonte nuk shënoi asnjë gol. Por, ai ka qenë njëri ndër futbollistët kryesor në rikthimin e madh të zviceranëve sonte, që ishin në disavantazh 0-2 pas vetëm 17 minutave lojë (Thorgan Hazard 2’, 17’).

Xhaka

Xherdan Shaqiri regjistroi dy asistime dhe dy herë u gjend në ndërtim të aksioneve që rezultuan me gola, kurse Haris Seferovic (31’, 41’, 84’) shënoi hat-trick në fitoren 5-2. (Golat tjerë: Ricardo Rodriguez pen. 26’ dhe Nico Elvedi 62’).

Me këtë fitore, Zvicra ka përfunduar e para në Grupin 2 të Ligës A dhe ka siguruar Final Fourin që vitin e ardhshëm mbahet në Portugali.

TABELA AKTUALE

Bashkë me Zvicrën aty janë edhe Portugalia e Anglia, ndërsa ekipi i fundit mirret vesh nesër mbrëma pas rezultatit të ndeshjes Gjermania-Holanda. Nëse Holanda merr një pikë nga kjo ndeshje siguron Final Fourin, nëse humb, atëherë Franca do të jetë pjesëmarrëse e Final Fourit.

Sa i përket shqiptarëve tjerë në këtë ndeshje, Granit Xhaka ka qenë për 90 minuta në fushë, derisa në të 38-tën ka marrë karton të verdhë, por ka shfaqur lojë tepër të mirë në pozitën e tij.

Ndërkaq, Albian Ajeti u fut në lojë krejt në fund, për të zëvendësuar heroin e golave, Seferovic në minutat shtesë të takimit dhe nuk pati kohë as të djersitet si duhet në lojë.

Nga ky grup, Zvicra arrin gjysmëfinalet e para të Ligës së Kombeve, Belgjika si e dyta mbetet në Ligën A, ndërsa Islanda ka rënë në Ligën B.

RAJON

Sejdini premton shpërblime për futbollistët

Foto: SportMedia.mk

25 March, 2019 @12:15

Kryetari i ri i Federatës së Maqedonisë, Muamed Sejdini, pas rezultateve të mira të reprezentacionit në dy përballjet e para…

MINUTAT E KOSOVËS NË STATISTIKA

Të pazëvendësueshmit e Challandesit

TOPSPORTI/ A. P.

18 March, 2019 @23:44

Selektori zviceran i Kosovës, Bernard Challandes, në ndeshjet zyrtare të Kosovës në kuadër të Ligës së Kombeve maksimalisht ka shfrytëzuar…

UEFA NATIONS LEAGUE

Liga e Kombeve, në shitje biletat e finaleve

30 January, 2019 @14:46

Kanë dalë në shitje biletat për fazën finale të Ligës së Kombeve. Faza finale e më të mirëve të Ligës…

PËRMBLEDHJE

Kosova në 2018!

1 January, 2019 @18:15

Si zakonisht, TopSporti.com edhe këtë herë ka përmbledhur ngjarjet më të rëndësishme sportive të vitit. KOSOVA NË 2016

MEDIA TALK

De Biasi synim i ekipit që u mposht nga Kosova

TOPSPORTI/ Arkiv

10 December, 2018 @14:44

Ish trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, pas aventurës jo të lavdishme te Alaves aktualisht është i pa punë.…

Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve