Të gjitha lajmet

ANGLIA - KROACIA

Anglia për trofe, Kroacia eliminohet

Anglia për trofe, Kroacia eliminohet

18 November, 2018 @17:08

Një ndeshje dramatike është zhvilluar në Wembley të Londrës sot, ndërsa Anglia me golin e Harry Kane‘it, falë vetëm aftësisë së tij të qenit i gjindshëm në pozita të tilla, ka shënuar fitore 2-1 ndaj Kroacisë.

E ndeshja u luajt nën dominimin e Anglisë, që prej fillimit. Por, kroatët nën direktivat e Luka Modricit, tregoheshin shumë të kujdesshëm në lojë dhe tentonin të shfrytëzonin rastet për të shënuar, nga topat e rrëmbyer në mefushën angleze.

Kështu edhe ndodhi. Kroacia avancoi kur edhe vetë ata nuk e prisnin. Andrej Kramaric topin para tij e ruajti me brilancë, shpërqëndroi mbrojtësin dhe me goditjen që preku pak rivalin, avancoi 0-1 (57’).

Kjo ndezi edhe më shumë anglezët, të cilët u hodhën edhe më në sulm, derisa Kroacia humbi raste tepër të mira për të ‘mbytur’ kundërshtarin.

TABELA AKTUALE

Jesse Lingard (78’) pas vetëm tre minutave që kishte zëvendësuar Fabien Delphin shënoi për barazim 1-1. E pas kësaj Kane kapi me maje të këmbës krosimin për gol (85’) 2-1.

Fitorja e çon Anglinë në gjysmëfinale të Ligës së Kombeve dhe në luftë për trofeun e parë të kësaj gare.

Deri tash vetëm Portugalia e ka siguruar këtë, ndërsa Anglia është ekipi i radhës. Sonte do të kuptohet edhe një, ndërsa nesër mbrëma edhe ekipi tjetër për t’u kompletuar katërshja që do të luftojë për të mirin e Ligës së Kombeve.

E nënkampioni aktual i Botës, Kroacia, që ishte për pak në të njëjtën pozitë si Anglia, tashmë ka rënë nga Liga A dhe herën tjetër do të jetë pjesë e Ligës B të Kombeve. 

RAJON

Sejdini premton shpërblime për futbollistët

Foto: SportMedia.mk

25 March, 2019 @12:15

Kryetari i ri i Federatës së Maqedonisë, Muamed Sejdini, pas rezultateve të mira të reprezentacionit në dy përballjet e para…

MINUTAT E KOSOVËS NË STATISTIKA

Të pazëvendësueshmit e Challandesit

TOPSPORTI/ A. P.

18 March, 2019 @23:44

Selektori zviceran i Kosovës, Bernard Challandes, në ndeshjet zyrtare të Kosovës në kuadër të Ligës së Kombeve maksimalisht ka shfrytëzuar…

UEFA NATIONS LEAGUE

Liga e Kombeve, në shitje biletat e finaleve

30 January, 2019 @14:46

Kanë dalë në shitje biletat për fazën finale të Ligës së Kombeve. Faza finale e më të mirëve të Ligës…

PËRMBLEDHJE

Kosova në 2018!

1 January, 2019 @18:15

Si zakonisht, TopSporti.com edhe këtë herë ka përmbledhur ngjarjet më të rëndësishme sportive të vitit. KOSOVA NË 2016

MEDIA TALK

De Biasi synim i ekipit që u mposht nga Kosova

TOPSPORTI/ Arkiv

10 December, 2018 @14:44

Ish trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, pas aventurës jo të lavdishme te Alaves aktualisht është i pa punë.…

Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve