Të gjitha lajmet

DRENICA 2-4 TREPÇA'89

Zëvendësimet ideale të Idrizit, Trepça’89 vazhdon shpresën

Zëvendësimet ideale të Idrizit, Trepça’89 vazhdon shpresën

28 June, 2020 @18:29

Goleadë e vërtetë në Bajram Aliu të Skenderajt, derisa Drenica në dyluftim direkt me Trepçën’89 është mposhtur 2-4 në fund, pas një pjese të dytë më angazhuese të ekipit mitrovicas.

Përndryshe, kjo ka qenë fitorja e parë e djelmoshave të Shpëtim Idrizit në ciklin e tretë të Superligës, që vazhdoi në periudhën post-pandemike, ndërsa e para në Superligë që prej 21 shkurtit.

Golat e zëvendësuesve, Leart Emini dhe Berat Ahmeti, në pjesë të dytë kryen punën për fitoren 2-4 [Alban Shillova 16, Richard Asare 20ag - Milot Avdyli 7, Engjëll Hoti 28, Leart Emini 58, Berat Ahmeti 88].

Pjesa e parë ishte interesante dhe me gola, derisa ‘89-shi që prej fillimit tregoi se është e interesuar për fitore. I riu Milot Avdyli (7’) [0-1] u dha epërsinë mitrovicasve, por vendasit u rikthyen shpejtë me golat e Alban Shillovës (16’) [1-1] dhe autogolit të Richard Asares, që devijoi topin e Hasan Hysenit për (28’) [2-1].

E me një kombinim të mirë në mesfushë duke u liruar Engjëll Hoti goditi bukur nga 25 metra për të barazuar rezultatin (28’) [2-2] që doli të jetë edhe përfundimtarja për 45 minutat e para të ndeshjes.

TABELA AKTUALE

E në pjesë të dytë dy veprimet taktike me zëvendësime të Shpëtim Idrizit u treguan triumfuese për ekipin e tij. Ai inkuadroi në lojë dyshen me përvojë të sulmit Leart Emini dhe Berat Ahmeti dhe që të dy, në mundësitë më të mira duke i ikur mbrojtjes vendase nga pozita thuajse e njëjtë shënuan për [3-2] (58’) dhe [4-2] (88’).

Krejt kjo erdhi pasi që vendasit dështuan të shënojnë te rezultati 2-2, kur Alban Shillova penalltinë që e fitoi vetë, e gjuajti jashtë portës kundërshtare, duke mos qëlluar kornizën e golit.

Në fund, mitrovicasit i afrohen pjesës shpëtuese në kampionat në vetëm 4 pikë, duke vazhduar kështu luftën për mbijetesë deri në fund. E Drenica e Gani Sejdiut do të duhet të konsolidohet në momentet tjera vendimtare në përballjet tjera, pasi që rreziku nga rënia mbetet.

SKENDERAJ

Gani Sejdiu ndahet nga Drenica

30 June, 2020 @12:01

Trajneri i mirënjour mitrovicas që kishte bërë vite më parë Feronikelin kampion të Kosovës, Gani Sejdiu, ka ndarë rrugët me…

GJILANI 2-2 LLAPI

Llapi i prish punë Gjilanit, Progni shpëton ‘skifterat’

Fotot: KFLlapi & KFGjilani / fb

29 June, 2020 @19:28

Sulmuesi i ri i Llapit, Valmir Veliu, ka qenë protagonisti më i pa-pëlqyer për vendasit në Gjilan sot, derisa shënoi…

BALLKANI 3-1 VUSHTRRIA

Ballkani fiton për vend të tretë dhe Vushtrria bie nga Superliga

Fotot: FCBallkani/fb

29 June, 2020 @19:28

Dy skuadra me qëllime të ekstreme në Superligë, derisa Ballkani me golin e parë pas-pandemik të shënuesit më të mirë…

DRITA 2-0 DUKAGJINI

Liderja ngrit diferencën në krye

Foto: FCDrita/fb

28 June, 2020 @19:30

Skuadra e Dritës përsëri ka pasur telashe në pjesë të parë për të shënuar gol, por në pjesë të dytë…

FLAMURTARI 3-2 FERIZAJI

Fitore e Flamurtarit për ngritje në tabelë

Fotot: KFFlamurtari/fb

28 June, 2020 @19:02

Flamurtari ka shënuar edhe një fitore impresive në Superligë, derisa në njërën ndër dyluftimet direkte për mbijetesë ata kanë mposhtur…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga