Të gjitha lajmet

DRENICA 3-1 FLAMURTARI

Drenica shënon fitoren e parë pranverore dhe del nga zona e rrezikshme

Foto: KFDrenica/Hilli/fb

Drenica shënon fitoren e parë pranverore dhe del nga zona e rrezikshme

5 March, 2020 @15:23

Skuadra e Drenicës nën drejtimin e trajnerit të ri të saj Gani Sejdiu ka shënuar fitoren e parë në pranverë, për të dalë nga zona e rrezikshme e klasifikimit të Superligës.

Kuqezinjtë e Skenderajit kanë arritur që me lojë të mirë të mposhtin sot Flamurtarin 3-1 [Alban Shillova 14, 41p, Hasan Hyseni 70 - Veton Kabashi 16].

Në total, Drenica nuk kishte shënuar fitore në Superligë që prej 23 nëntorit, kur e mposhti Vushtrrinë 3-0 dhe pas më tepër se tre muajsh arrin trepikëshin e parë, pikë këto që e çojnë mbi zonë të rrezikshme.

Pranverës në Superligë Drenica ia nisi me humbje ndaj Ballkanit 3-0, ndaj Prishtinës 1-3 dhe ndaj Dritës 4-1 - të gjitha skuadra këto në garë për titull kampioni.

E sot, falë dygolëshit të shpejtë të ish sulmuesit të Flamurtarit e Prishtinës, Alban Shillova ata morrën epërsinë e nevojshme për rehati, duke shkuar në pjesë të dytë edhe më të fortë për përfundimtaren 3-1.

TABELA AKTUALE

Drenica nisi furishëm ndeshjen. Pikët ishin më se të nevojshme, ndërsa para golit të shënuar nga Shillova në minutën e 14-të të ndeshjes, raste të mira patën Hasan Hyseni e Genc Hamiti.

Barazuan mysafirët shpejtë. Veton Kabashi përfitoi topin nga një devijim dhe shënon për 1-1 (16’). Por vendasit nuk u zhgënjyen. Vazhduan me sulme derisa Përparim Osmani u pengua në zonë për të nxjerrë penallti. Shillova e ekzekutoi për të shkuar ekipi i Sejdiut me epërsi në pushim.

E në pjesë të dytë kur shënoi Hasan Hyseni (70’) për 3-1, dilemat mbaruan. Drenica shkoi sigurt drejt fitores pasi që tentimet e mysafirëve ishin të zbehta për të bërë më shumë në këtë përballje.

Flamurtari me këtë humbje i kthehet zonës së rrezikshme të Superligës, duke humbur nga rivali direkt për mbijetesë.

E në xhiron e fundit të ciklit të dytë të ndeshjeve të Superligës, Drenica i shkon Dukagjinit, të fundit në tabelë - kurse Flamurtari pret liderin, Ballkanin.

DRENAS

Feronikeli rikthen Tovërlanin

Foto nga arkivi

5 March, 2020 @14:59

Skuadra e Feronikelit para pak çastesh ka zyrtarizuar trajnerin e ri të saj për vazhdim të stinorit. Kampioni aktual…

11-SHET

Formacionet zyrtare: Vushtrria - Dukagjini

5 March, 2020 @12:44

Janë caktuar formacionet zyrtare të Vushtrrisë dhe Dukagjinit. VUSHTRRIA: Prince Heritier, Chinonso, Halimi, Kwarena, Okonwo, Dervishaj, Salinas, Istrefi, Ahmeti, Azemi,…

11-SHET

Formacionet zyrtare: Drenica - Flamurtari

5 March, 2020 @12:40

Janë caktuar formacionet zyrtare të Drenicës dhe Flamurtarit. DRENICA: Ymeri, Mujkic, Turku, Coulibaly, Osmani, Thaqi, Elshani, Hamiti, Kerim, Hyseni, Shillova. …

PRISHTINA - FERIZAJ

Prishtina s’arrin pozitën e dytë me golat e pranuar vonë

4 March, 2020 @19:15

Skuadra e Prishtinës e mposhti Ferizajin me rezultat 3-2 në stadiumin “Fadil Vokrri” dhe vazhdoi ndjekjen e titullit kampion. Prishtina…

11-SHET

Formacionet zyrtare: Prishtina - Ferizaj

4 March, 2020 @16:46

Janë caktuar formacionet zyrtare të Prishtinës dhe Ferizajit. PRISHTINA: Bekaj, Ibrahimi, Haliti, Miftaraj, Krasniqi, Bardhoku, Zyba, Hila, Korenica, Januzi, John. …

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga