Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

GARETH SOUTHGATE

Fati i Gjermanisë, disa gjysmëfinale shpiejnë në finale

Fati i Gjermanisë, disa gjysmëfinale shpiejnë në finale


7 July, 2021 @14:53

Përzgjedhësi i Anglisë, Gareth Southgate, në konferencë për shtyp para ndeshjes së sotme ndaj Danimarkës ka folur për përgatitjen e ekipit të tij dhe fatin që mund të çojë ekipin e tij drejt finales.

Ai bile ka marrë shembull Gjermaninë, që vetëm pas disa gjysmëfinaleve ka arritur finalen.

“Turneu ka qenë i ndryshëm për ne. Lodhja sigurisht që ka qenë faktor në pjesë të dyta të ndeshjeve, por edhe dueli ku luajtëm vazhdime. Kemi qenë ekip konsistent, por tash jemi pak në një pozicion tjetër. Sidoqoftë, kemi thellësi dhe forcë në skuadër për të përballuar kundërshtarin,” ka thënë fillimisht Southgate.

“Përvoja të ndryshme kemi përjetuar gjatë këtyre viteve, veçanërisht në përgatitje para ndeshjeve të mëdha. Më kujtohet se edhe Gjermania dikur është dashur të luajë disa gjysmëfinale për të thyer akullin dhe për të arritur finalen e madhe. Tash, ky është qëllimi i ekipit tonë,” ka thënë ai.

Anglia asnjëherë në histori të saj nuk ka qenë finaliste e EUROs. Suksesi më i madh i tyre është vendi i tretë, gjysmëfinalja. Prandaj një fitore e tyre ndaj Danimarkës sot do të përshkruhej si historike.

Për të arritur në gjysmëfinale Anglia kaloi grupin me kundërshtarë si Skocia, Kroacia e Çekia, ndërsa rrugës për në gjysmëfinale eliminoi Gjermaninë dhe Ukrainën. Sonte në ëembley prej orës 21:00 i pret Danimarka, për biletën e fundit drejt finales së 11 korrikut, që luhet në ëembley. E aty fituesin e pret Italia që mbrëmë pas penalltive eliminoi Spanjën.


KASPER HJULMAND

Njëjtë, futboll proaktiv

Evropiani

Njëjtë, futboll proaktiv

07/07/21 @ 14:47

RAHOVEC

Rahoveci shton edhe 3 përforcime në ekip

FFK Liga e parë/Transfere

Rahoveci shton edhe 3 përforcime në ekip

07/07/21 @ 11:34

MIQËSORE

Gjilani pëson në miqësoren e parë

FFK Superliga

Gjilani pëson në miqësoren e parë

07/07/21 @ 10:42

ARGJENTINA - KOLUMBIA

Portieri Martinez shpëton Argjentinën, super finalja me Brazilin

International/Copa America

Portieri Martinez shpëton Argjentinën, super finalja me Brazilin

07/07/21 @ 10:35

EURO2020

Dita 27, gjysmëfinalja e dytë

Evropiani

Dita 27, gjysmëfinalja e dytë

07/07/21 @ 08:35

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Italia - Spanja

Evropiani

Notat e futbollistëve: Italia - Spanja

07/07/21 @ 00:17

ITALIA - SPANJA

Penalltitë çojnë Italinë në finale

Evropiani

Penalltitë çojnë Italinë në finale

06/07/21 @ 23:47

FERENCVAROS vs PRISHTINA

Në pjesë të dytë, Prishtina bie brenda 7 minutave në Budapest

FFK Superliga/Champions League

Në pjesë të dytë, Prishtina bie brenda 7 minutave në Budapest

06/07/21 @ 20:08

11-SHET

Italia-Spanja, me këto 11-she përballë njëra-tjetrës

Evropiani

Italia-Spanja, me këto 11-she përballë njëra-tjetrës

06/07/21 @ 19:35

INTER

Kolarov vazhdon kontratën me Interin

Serie A

Kolarov vazhdon kontratën me Interin

06/07/21 @ 18:50

DREJT EURO 2024

EURO 2024: Orari i ndeshjeve të Kosovës në Grupin I

Evropiani/Kosova

EURO 2024: Orari i ndeshjeve të Kosovës në Grupin I

09/10/22 @ 21:18

SHORTI PËR KUALIFIKUESET DREJT EURO 2024

EURO 2024: Shorti dhe rivalët gruporë të Kosovës e Shqipërisë

Evropiani/Kosova

EURO 2024: Shorti dhe rivalët gruporë të Kosovës e Shqipërisë

09/10/22 @ 12:08

TRANSMETIMI

EURO 2024: Shorti direkt

Evropiani/Kosova

EURO 2024: Shorti direkt

09/10/22 @ 12:04

PARA SHORTIT PËR EURO 2024

Shorti kualifikues për EURO 2024: Kur është? Si zgjidhet? Ku mbahet?

Evropiani/Kosova

Shorti kualifikues për EURO 2024: Kur është? Si zgjidhet? Ku mbahet?

07/10/22 @ 23:53

FLET PËRZGJEDHËSI

Alain Giresse: Ritmi dhe efikasiteti na kënaqën!

Evropiani/Liga e Kombeve/Kosova

Alain Giresse: Ritmi dhe efikasiteti na kënaqën!

27/09/22 @ 23:36

VAZOT PËR EURO 2024

Me fitore, Kosova siguroi vazon e katërt për shortin e EURO 2024

Evropiani/Liga e Kombeve/Kosova

Me fitore, Kosova siguroi vazon e katërt për shortin e EURO 2024

27/09/22 @ 23:26

FINALISSIMA: ITALIA-ARGJENTINA

Argjentina merr trofeun e Finalissimas

Evropiani/International/Copa America

Argjentina merr trofeun e Finalissimas

01/06/22 @ 22:53

WEMBLEY

Finalissima: Italia-Argjentina, 11-shet startuese

Evropiani/International/Copa America

Finalissima: Italia-Argjentina, 11-shet startuese

01/06/22 @ 20:15

KANDIDATURA E RE

Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda kanadidojnë për EURO 2028

Evropiani

Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda kanadidojnë për EURO 2028

07/02/22 @ 11:56

EURO 2024

Gjermania prezanton logon e EURO 2024

Evropiani

Gjermania prezanton logon e EURO 2024

05/10/21 @ 20:57


 
Të gjitha lajmet nga Evropiani