Të gjitha lajmet

KAMPIONATI, SHKURT

Prej kampionit deri te i fundit, si përfundoi Superliga 18/19?

Foto: prishtinafc.com

Prej kampionit deri te i fundit, si përfundoi Superliga 18/19?


20 May, 2019 @11:06

Me ndeshjet e djeshme, të xhiros së XXXIII të Superligës së Kosovës, ka përfunduar stinori 2018/19 i kampionatit elit.

Feronikeli, duke mbledhë 80 pikë me 25 fitore nga 33 ndeshje është bërë kampion i Kosovës, duke e fituar për herë të tretë këtë titull në histori të klubit, pas atyre 2014/15 dhe 2015/16.

Prishtina përfundoi stinorin si nënkampione, për herë të dytë me radhë. Si dhe, për herë të dytë me radhë duke mos arritur të fitojë ndeshjen vendimtare të stinorit për të marrë titullin.

Stinorin e kaluar kryeqytetasit nuk kishin arritur të mposhtin Dritën, që u bë kampione, ndërsa këtë stinor ata nuk arritën të mposhtin Feronikelin, që gjithashtu u bë kampion.

TABELA PËRFUNDIMTARE E STINORIT 18/19

Llapi, Drita, Ferizaj, Flamurtari, Drenica dhe Ballkani kanë siguruar edhe një stinor në Superligë, duke përfunduar sipas radhës prej pozitës së tretë deri te i teti.

Feronikeli

Trepça’89, kampione e dy stinorëve më parë do të duhet të luajë ndeshje barazhi me Vëllaznimin e Gjakovës, për të ruajtur statusin elit në futboll.

Sikurse edhe Gjilani, që do të ndeshet me Besën e Pejës për të ruajtur këtë status.

Liria dhe KEK-u janë skuadrat që bien në Ligë të Parë të Kosovës. Ndërsa Vushtrria kampione e Ligës së Parë dhe Dukagjini i Klinës do të zënë vendet e tyre. Dy ekipet tjera të sezonit 2019/20 do të përcaktohen nga ndeshjet e përmendura të barazhit, që s’janë përcaktuar ende kur dhe ku do të luhen.

TABELA PËRFUNDIMTARE E LIGËS SË PARË

Feronikeli si kampion i Kosovës, do të përfaqësojë vendin në kualifikime për Champions League, ndërsa pjesëmarrësi tjetër i garave evropiane do të kuptohet pas finales së Kupës së Kosovës, ku luajnë Feronikeli-Trepça’89.

Nëse mitrovicasit fitojnë Kupën, shkojnë në kualifikime për Europa League, në të kundërtën, nënkampionia Prishtina merr biletën për këtë garë.


TURQI

Galatasaray mposht rivalin direkt, fiton titullin kampion!

International

Galatasaray mposht rivalin direkt, fiton titullin kampion!

19/05/19 @ 20:10

SHQIP NË BOTË

Zhegrova fiton Kupën e Zvicrës me Baselin

International/Sportistë shqiptarë në botë

Zhegrova fiton Kupën e Zvicrës me Baselin

19/05/19 @ 19:01

ONIX - VUSHTRRIA

Festa e kampionit, kryhet me fitore

FFK Liga e parë

Festa e kampionit, kryhet me fitore

19/05/19 @ 18:54

BALLKANI - DRITA

Suhareka në festë, Ballkani mbijeton me fitore

FFK Superliga

Suhareka në festë, Ballkani mbijeton me fitore

19/05/19 @ 18:40

PLAY OUT

Caktohen çiftet e barazhit

FFK Superliga/FFK Liga e parë

Caktohen çiftet e barazhit

19/05/19 @ 18:38

FLAMURTARI - LLAPI

Flamurtari fiton, shpëton pa barazh

FFK Superliga

Flamurtari fiton, shpëton pa barazh

19/05/19 @ 18:25

TREPÇA '89 - KEK-u

Fitore e thellë, por mbetet në barazh

FFK Superliga

Fitore e thellë, por mbetet në barazh

19/05/19 @ 18:22

FERIZAJI - GJILANI

Ferizaji mbyll sezonin me fitore, Gjilani në barazh

FFK Superliga

Ferizaji mbyll sezonin me fitore, Gjilani në barazh

19/05/19 @ 18:19

LIRIA - DRENICA

Drenica mbijeton pastër me fitore në Prizren

FFK Superliga

Drenica mbijeton pastër me fitore në Prizren

19/05/19 @ 18:13

FERONIKELI - PRISHTINA

Feronikeli, kampion i Kosovës për sezonin 2018/2019!

FFK Superliga

Feronikeli, kampion i Kosovës për sezonin 2018/2019!

19/05/19 @ 18:11

MIQËSORE

Formacioni zyrtar i Prishtinës ndaj Chayka

FFK Superliga

Formacioni zyrtar i Prishtinës ndaj Chayka

26/01/21 @ 14:20

MOTI NDËRPREN NDESHJEN

Bora ndërpren miqësoren Vëllaznimi-Besa

FFK Superliga/FFK Liga e parë

Bora ndërpren miqësoren Vëllaznimi-Besa

26/01/21 @ 14:09

LLAPI

Llapi përfundon fazën përgatitore

FFK Superliga

Llapi përfundon fazën përgatitore

26/01/21 @ 11:57

MIQËSORE

Miqësorja e parë e Prishtinës, pas Superkupës

FFK Superliga

Miqësorja e parë e Prishtinës, pas Superkupës

26/01/21 @ 11:26

MIQËSORE

Miqësore: Arbëria - FC Minaj

FFK Superliga

Miqësore: Arbëria - FC Minaj

26/01/21 @ 09:20

BELEK, ANTALYA - PËRGATITORE

Coric mbron penalltinë, Llapi fiton ukrinasit

FFK Superliga

Coric mbron penalltinë, Llapi fiton ukrinasit

25/01/21 @ 20:15

NË TURQI

Ballkani mposhtë Vorsklën ukrainase në miqësore

FFK Superliga/International

Ballkani mposhtë Vorsklën ukrainase në miqësore

24/01/21 @ 17:13

REMZI EJUPI

Në Turqi fitoi futbolli kosovar, komplimente për Dritën

FFK Superliga

Në Turqi fitoi futbolli kosovar, komplimente për Dritën

23/01/21 @ 23:05

QËNDRIM ZYBA

Zyba: Të shënosh në ndeshjen ku fiton trofe ka rëndësi të madhe

FFK Superliga

Zyba: Të shënosh në ndeshjen ku fiton trofe ka rëndësi të madhe

23/01/21 @ 22:57

TRANSFER

Drenica rikthen ish lojtarin e saj nga Gjermania

FFK Superliga

Drenica rikthen ish lojtarin e saj nga Gjermania

23/01/21 @ 20:12


Të gjitha lajmet nga FFK Superliga