Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Si kaloi gjysmëvjetori te Interi?

Si kaloi gjysmëvjetori te Interi?

Shkruan: LUAN MORINA

16 February, 2018 @16:00

Nuk është hera e parë që Interi në nëntor është kandidat për kampion, e në shkurt provon të mbetet në zonën që çon në Ligën e Kampionëve. Me ritmin e viteve të kaluara, në fund të prillit do të duhej të ishin në luftë për të rënë nga pozita që dërgon në Europa League pasi që e marrin vetëm si ‘barrë shtesë’ dhe në një mënyrë shmangin sanksionet eventuale nga UEFA.

Sanksionet për të shmangur do të provojnë edhe këtë verë. Transferime të varfëra në janar, për të mbajtur hapin me Lazion që kanë angazhime në Evropë akoma, si dhe në Kupë ku u ka mbetur vetëm edhe një ndeshje.
Me këtë ritëm, falë diferencës që kanë arritur në pjesën e parë të sezonit, nuk dyshoj që do të jenë në Ligën e Kampionëve. Këtë e bazoj në faktin që Roma dhe Lazio janë të përziera ende në garat evropiane dhe lodhja e lojtarëve do të ndikoj më shumë tek ta.

ICardi

Problemet te Interi kanë nisur që kur janë ndërprerë golat dhe asistimet e Perisicit dhe het-trikat e Icardit. Spalletti ka ruajtur skeletin e ekipit edhe më tej, pa ndryshuar shumë gjëra, as 11-shen startuese dhe kjo i është reflektuar në rezultate.

Që nga barazimi me Juventusin, sikur kanë pasur një goditje psikike, sidomos pas fitores vetëm në penallti në Kupë me Pordenonen.

Problemi kryesor tek Interi vazhdon të jetë rezerva e Icardit. Është sulmuesi i vetëm klasik dhe Eder nuk është se ka bërë punë të dobishme këtë sezon. Pos Perisicit, në ekip mungojnë golashënuesit, e pjesa defensive e mesfushës është më e ashpër se që duhet. Të rralla janë ndeshjet që shpëtojnë pa ndëshkime, sidomos Vecino i cili me kalimin e muajve ka gjetur një formë më të mirë se në fillim të sezonit.

Inter

Formën e fillimit të sezonit e ka ruajtur Skriniar që del të jetë veprimi më i mençur i verës tek Interi. Sllovaku ka qenë shtyllë e mbrojtjes dhe përkundër që ka pasur në krahë Ranocchian gjatë lëndimeve të Mirandas, ka arritur të ketë një formë stabile. Pos Skriniarit, gardiani slloven vazhdon të jap paraqitje të shkëlqyeshme.

Paramendoni një kombëtare si Sllovenia, ka dy super-portierë në Oblakun dhe Handanovicin.

Interi ka shansin e përkryer të këndellet kundër Milanit. Do të ishte një goditje me efekt të dyfishtë – ringjallje dhe shpagim pas humbjes në Kupë nga rivalët dhe aterimi nga qielli i rivalëve të qytetit të cilit kanë marrë hov së fundmi.

KOLUMNE

Si kaloi gjysmëvjetori te Juventusi?

16 February, 2018 @8:45

Juventusi ka talentë. Nuk është ekipi më i talentuar në Itali. Nuk është ekipi me lojën më të bukur në…

NATA E EUROPA LIGËS

Milan mbron nderin italian

15 February, 2018 @23:40

Kanë përfunduar ndeshjet e para të fazës së parë eliminatore të Europa Ligës, ku ka pasur rezultate prej më të…

KOMUNIKATA E SKËNDERBEUT

Skënderbeu sqaron situatën

15 February, 2018 @16:32

Klubi i Skënderbeut ka dalë me një komunikatë si reagim ndaj lajmeve të publikuara në mediat shqiptare ku thuhet se…

RENDITJA E FIFAs, SHKURT 2018

Ngritje në FIFA për Kosovën e Shqipërinë

15 February, 2018 @16:01

Renditja e fundit e reprezentacioneve të FIFA-së ka parë këtë muaj Kosovën dhe Shqipërinë të ngritur për një pozitë më…

PORTO - LIVERPOOL

Super Liverpool, në çerekfinale me goleadë

Foto: Squawka

14 February, 2018 @22:49

Vazhdojnë mbrëmjet e mira për skuadrat angleze në Evropë. Pas rezultatit pozitiv të Tottenhamit në Torino dhe goleadës së Cityt…

REAL MADRID - PSG

Kampioni tregon forcën, shkon në Francë me epërsi

14 February, 2018 @22:38

Me fitoren e Real Madridit është mbyllur dueli i parë i 1/8 së finales mes kampionit evropian dhe PSG-së. Francezët…

KUPA E KOSOVËS: DRE-ARB

Hamiti show, Drenica në çerekfinale

14 February, 2018 @22:33

Njeriu që ka përfunduar pjesën vjeshtore të stinorit si bashkëlider i golashënuesve në Superligë, Genc Hamiti, ka treguar se…

KUPA E KOSOVËS: VEL-RAH

Gashi e Vula kujdesen për çerekfinale

14 February, 2018 @22:25

Në mot të ftohtë dhe në terren me borë, Vëllaznimi ka arritur që të sigurojë çerekfinalen e Kupës së Kosovës,…

KUPA E KOSOVËS: IST-DRI

Raste plotë, Neziraj vendimtar

14 February, 2018 @21:57

Dominim total i Dritës në ndeshje. Asnjë rast për Istogun vendas në pjesë të parë dhe në finish, fund dramatik.…

INTER - SAMPDORIA

Inter mban distancën ndaj Milanit me Nainggolanin

17 February, 2019 @21:53

Skuadra e Interit ka arritur të mposht Sampdorian me diferencë minimale 2-1, përkundër se në pjesën më të madhe të…

ATALANTA - MILAN

Super Piatek, Milan fiton me përmbysje

16 February, 2019 @22:31

Pesë ndeshje, gjashtë gola. Super transferi i Milanit, Krzysztof Piatek ka vazhduar me gola, derisa rossonerët kanë mposhtur Atalantën në…

MAREK HAMSIK

Vendos të largohet

14 February, 2019 @19:18

“Napoli përqafon Marek Hamsikun dhe i falenderon për 12 vitet e mrekullueshme të kaluara bashkë, të karakterizuara me dedikim dhe…

IA MARRIN SHIRITIN

Icardi s’është më kapiten te Interi

Foto: FCInter/fb

13 February, 2019 @14:01

Klubi kaltërezi i Milanos, Inter, ka bërë të ditur sot se ka zëvendësuar kapitenin e parë të skuadrës. Tashmë,…

AARON RAMSEY TE JUVENTUS

Britaniku më i paguar në histori

Fotot: Juventus.com & Arsenal.com

11 February, 2019 @22:49

Mesfushori i Arsenalit, uellsiani Aaron Ramsey do të bëhet lojtari më i paguar nga ishulli në histori. Tashmë është…

Të gjitha lajmet nga Serie A