Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Si kaloi gjysmëvjetori te Juventusi?

Si kaloi gjysmëvjetori te Juventusi?

Shkruan: LUAN MORINA

16 February, 2018 @8:45

Juventusi ka talentë. Nuk është ekipi më i talentuar në Itali. Nuk është ekipi me lojën më të bukur në Itali. Por, është ekipi më i suksesshëm në Itali, jo vetëm dekadën e fundit.

Dhe më së shumti në këtë drejtim u ka ndihmuar Calciopoli që ka qenë një rifillim i freskët, sidomos në rrafshin biznesor. Sot, askush s’mund të matet me ta dhe me këtë avantazh, Juventusi do të dominojë Serie A, jo vetëm këtë sezon.

I vetmi mëkat për këtë Juventus është timonieri i ekipit – Massimiliano Allegri.

Higuain & Dybala

Për shkak të tij, ekipi luan lojë që sjell rezultate, por jo patjetër lojë të bukur, sidomos ndaj ekipeve që mund të sfidojnë ata. Largimi i Bonuccit nuk vërehet sivjet. Por, do të vërehet vitin e ardhshëm kur Barzagli dhe Chiellini do të jenë edhe një vit më të plakur.

Caldara është në ardhje, Rugani ka nisur të rritet, e Benatia po kalon sezon të mirë. Nuk di sa mund të jetë lider. Për momentin nuk është ky problem, ama duhet të mendojnë pak më gjatë. Këtë vit Juventusi ka shfaqur të çarat e para në Serie A dhe atë jo nga ekipet me nam. Kanë humbur pikë edhe në Xhenovë.

Juventus

Një arsye tjetër pse Allegri duhet të ikën janë talentet. Dybala sezonin e parë ka mbetur në bankën rezervë për pjesën më të madhe të sezonit. Është strategji e Allegrit që dalëngadalë të aktivizojë talentët. Ngjashëm ka bërë me Pjacan, i cili tani te Schalke po gjen vend startues dhe golat.

Titulli është akoma i Juventusit. Torinezët nuk e kanë problem të sigurojnë kalimin edhe në rrugëtim në Ligën e Kampionëve. Nuk do ti vendosja në disavantazh pas 2-2 në Torino. Nuk i vendos në disavantazh as ndaj Napolit.
Por, në qershor ju nevojitet rifillimi. Ciro Ferrara, Gianluca Pessotto, e edhe një rikthim i Antonio Contes do të ishte zgjidhje.

NATA E EUROPA LIGËS

Milan mbron nderin italian

15 February, 2018 @23:40

Kanë përfunduar ndeshjet e para të fazës së parë eliminatore të Europa Ligës, ku ka pasur rezultate prej më të…

KOMUNIKATA E SKËNDERBEUT

Skënderbeu sqaron situatën

15 February, 2018 @16:32

Klubi i Skënderbeut ka dalë me një komunikatë si reagim ndaj lajmeve të publikuara në mediat shqiptare ku thuhet se…

RENDITJA E FIFAs, SHKURT 2018

Ngritje në FIFA për Kosovën e Shqipërinë

15 February, 2018 @16:01

Renditja e fundit e reprezentacioneve të FIFA-së ka parë këtë muaj Kosovën dhe Shqipërinë të ngritur për një pozitë më…

PORTO - LIVERPOOL

Super Liverpool, në çerekfinale me goleadë

Foto: Squawka

14 February, 2018 @22:49

Vazhdojnë mbrëmjet e mira për skuadrat angleze në Evropë. Pas rezultatit pozitiv të Tottenhamit në Torino dhe goleadës së Cityt…

REAL MADRID - PSG

Kampioni tregon forcën, shkon në Francë me epërsi

14 February, 2018 @22:38

Me fitoren e Real Madridit është mbyllur dueli i parë i 1/8 së finales mes kampionit evropian dhe PSG-së. Francezët…

KUPA E KOSOVËS: DRE-ARB

Hamiti show, Drenica në çerekfinale

14 February, 2018 @22:33

Njeriu që ka përfunduar pjesën vjeshtore të stinorit si bashkëlider i golashënuesve në Superligë, Genc Hamiti, ka treguar se…

KUPA E KOSOVËS: VEL-RAH

Gashi e Vula kujdesen për çerekfinale

14 February, 2018 @22:25

Në mot të ftohtë dhe në terren me borë, Vëllaznimi ka arritur që të sigurojë çerekfinalen e Kupës së Kosovës,…

KUPA E KOSOVËS: IST-DRI

Raste plotë, Neziraj vendimtar

14 February, 2018 @21:57

Dominim total i Dritës në ndeshje. Asnjë rast për Istogun vendas në pjesë të parë dhe në finish, fund dramatik.…

KUPA E KOSOVËS: BAL-GJI

Përforcimi Hajdini kualifikoi Gjilanin

Foto: KF Gjilani

14 February, 2018 @21:07

U fut në ndeshje si zëvendësues nga trajneri Arbnor Morina dhe në minutën e fundit të vazhdimeve vendosi fatin e…

INTER - SAMPDORIA

Inter mban distancën ndaj Milanit me Nainggolanin

17 February, 2019 @21:53

Skuadra e Interit ka arritur të mposht Sampdorian me diferencë minimale 2-1, përkundër se në pjesën më të madhe të…

ATALANTA - MILAN

Super Piatek, Milan fiton me përmbysje

16 February, 2019 @22:31

Pesë ndeshje, gjashtë gola. Super transferi i Milanit, Krzysztof Piatek ka vazhduar me gola, derisa rossonerët kanë mposhtur Atalantën në…

MAREK HAMSIK

Vendos të largohet

14 February, 2019 @19:18

“Napoli përqafon Marek Hamsikun dhe i falenderon për 12 vitet e mrekullueshme të kaluara bashkë, të karakterizuara me dedikim dhe…

IA MARRIN SHIRITIN

Icardi s’është më kapiten te Interi

Foto: FCInter/fb

13 February, 2019 @14:01

Klubi kaltërezi i Milanos, Inter, ka bërë të ditur sot se ka zëvendësuar kapitenin e parë të skuadrës. Tashmë,…

AARON RAMSEY TE JUVENTUS

Britaniku më i paguar në histori

Fotot: Juventus.com & Arsenal.com

11 February, 2019 @22:49

Mesfushori i Arsenalit, uellsiani Aaron Ramsey do të bëhet lojtari më i paguar nga ishulli në histori. Tashmë është…

Të gjitha lajmet nga Serie A