Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

KOLUMNE

5 për fundjavë!

5 për fundjavë!


Shkruan: G.P

27 August, 2021 @17:46

Fundjava para pushimit të kombëtareve. Ndeshje të mira ka në plot liga, por vëmendja kësaj radhe është te të dy ndeshjet e së shtunës në Premier League dhe te debutimi i Messit në Ligue 1 me Parisin.

1. Manchester City - Arsenal (e shtunë, 13:30)

Tjetër ndeshje e vështirë për Arsenalin në ligë. Londinezët fituan në mesjavë në Carabao Cup ndaj WBA-së, fitore që mund të shërbëjë për ngritje motivi, por ndaj Cityt në Etihad do të jetë një takim i vështirë.

City xhiron e kaluar ndaj Norwichit shpërtheu fuqishëm, ndonëse i ndihmuar edhe mbrojtja naive e Norwichit, e në anën tjetër Arsenali u shpartallua nga Lukaku me shokë.

Nëse mbrohet si ndaj Chelseat, Arsenali do të pësojë plot gola edhe ndaj Cityt. Ndaj mësuesit të tij, Arteta është i vetëdijshëm se çfarë mund t´i ndodhë nëse nuk mbrohet siç duhet.

2. Liverpool - Chelsea (e shtunë, 18:30)

Ndeshja kryesore e javës në Premier League. Dy skuadra me nga 6 pikë, të dyja pothuajse të kompletuara kur bëhet fjalë për lëndimet dhe që të dyja në formë mjaft të mirë.

Anfield i mbushur me tifozë dhe kundër njëra-tjetrës dy skuadra që, të paktën momentalisht, janë mes kandidatëve për titullin e kampionit në Angli.

Përveç një rezultati 5-3 që këto dy skuadra na dhuruan në fund të sezonit kur Liverpooli shpallej kampion, në përgjithësi ndeshjet tjera mes këtyre dy skuadrave ndër vite nuk kanë dhuruar shumë gola, por që kanë qenë gjithmonë të forta. Për më tepër, ky duel vë përballë dy gjermanë me histori të ngjashme. Tuchel e Klopp, që të dy kanë qenë trajnerë te Mainz, te Dortmund, që të dy janë fitues të Ligës së Kampionëve e tash që të dy janë në Premier League.

3. Betis - Real Madrid (e shtunë, 22:00)

Mes zërave për ardhjen e Kylian Mbappe, që do ta ngriste Realin në një tjetër nivel nëse vjen, Reali të shtunën ka punë në udhëtim te Betisi, skuadër që këtë sezon do të garojë edhe në Europa League.

Madrilenët e fituan ndeshjen e parë të kampionatit e më pas barazuan në udhëtim, kurse Betisi ka dy barazime pas dy ndeshjeve të para.

Sezonin e kaluar, kur Reali po luftonte për titullin kampion, një prej barazimeve vetëvrasëse në shtëpi erdhi pikërisht ndaj Betisit kah fundi i muajti prill, ndërkohë që në 5 takimet e fundit mes tyre në ligë, Reali ka fituar vetëm një herë, statistika që e dëshmojnë Betisin si një kundërshtar jo fort të preferuar të madrilenëve.

Trajner i Betisit është një ish-trajner i Realit, kiliani Manuel Pellegrini, trajner me mjaft përvojë, që mund t’ia vështirësojë punët Realit të shtunën mbrëma.

4. Wolfsburg - Leipzig (e diel, 17:30)

Dy skuadra gjermane që sezonin e kaluar e kaluan mjaft mirë dhe këtë sezon do të jenë në fazën grupore të Ligës së Kampionëve. “Ujqit” sezonin e kanë filluar me dy fitore, kurse Leipzigu u mposht në xhiron e parë nga Mainzi, e më pas fitoi ndaj Stuttgartit, takim i cili kaloi nën shkëlqimin e hungarezit Szoboszlai.

Leipzigu këtë sezon luan pa dyshen e larguar, Upamecano dhe Konate, të dy tejet të rëndësishëm, kurse Wolfsburgu kryesisht ka të ruajtur skuadrën e vitit të kaluar si dhe ka sjellur përforcime.

Do të jetë një takim interesant ky i së dielës dhe në përgjithësi sezoni 2021/2022 do të jetë interesant për këto dy skuadra. Mbetet të shihet se a do të jenë përsëri pjesë e top-katërshes gjermane.

5. Reims - PSG (e diel, 20:45)

Momenti i shumëpritur: debutimi i Leo Messit me Parisin në Ligue 1. Është paralajmëruar që do të ndodhë këtë fundjavë dhe sipas të gjitha gjasave kështu do të ndodhë.

Superylli i futbollit botëror aventurën e tij të re me Parisin do ta fillojë në ndeshjen ndaj Reimsit të Valon Berishës e Arbër Zenelit.

Do të duhej të ishte një fitore jo e vështirë për Parisin, por kjo ndeshje padyshim që do të ketë vëmendje tejet të madhe. Arsyeja dihet. Ndër të tjera, nuk besoj se Reimsin do ta shikojnë ndonjëherë më shumë shikues sesa këtë të diel. Sa i përket djemve të Kosovës, Valoni mund të luajë ndaj Messit këtë fundjavë, kurse Arbëri mbetet i lënduar.


EFL CUP

Broja debuton me dy gola, Southampton kualifikohet me 8 gola

Premier League/Sportistë shqiptarë në botë

Broja debuton me dy gola, Southampton kualifikohet me 8 gola

26/08/21 @ 00:15

CHAMPIONS LEAGUE

Caktohen vazot e Champions League 2021/22

Champions League

Caktohen vazot e Champions League 2021/22

26/08/21 @ 00:00

DRITA

Lojtari i Dritës, ftohet nga kombëtarja liberiane

FFK Superliga

Lojtari i Dritës, ftohet nga kombëtarja liberiane

25/08/21 @ 21:03

PREMIER LEAGUE

Harry Kane flet për të ardhmen

Premier League

Harry Kane flet për të ardhmen

25/08/21 @ 14:03

KAMPIONI I KOSOVËS NË FUTSALL

Liqeni siguron ‘Main Round’ në Ligë të Kampionëve

Futsall Superliga

Liqeni siguron ‘Main Round’ në Ligë të Kampionëve

24/08/21 @ 23:03

TRESHJA NGA KUALIFIKIMET

3 skuadra siguruan Champions League sonte

Champions League

3 skuadra siguruan Champions League sonte

24/08/21 @ 22:53

CORREA

Para kalimit te Inter

Serie A/Transfere

Para kalimit te Inter

24/08/21 @ 21:49

KAMENICË

Dardana nuk dorëzohet, ushtron kallëzim penal

FFK Liga e parë

Dardana nuk dorëzohet, ushtron kallëzim penal

24/08/21 @ 21:35

MEDIA

Nesër oferta nga City! Cristiano në Manchester

Champions League/Premier League/Serie A/Transfere

Nesër oferta nga City! Cristiano në Manchester

26/08/21 @ 23:54

MARCA

Mbappe - menjëherë te Real Madrid

Champions League/Ligue 1/La Liga/Transfere

Mbappe - menjëherë te Real Madrid

26/08/21 @ 23:45

LIGA e PARË

Liga e Parë fillon nesër me dy ndeshje

FFK Liga e parë

Liga e Parë fillon nesër me dy ndeshje

26/08/21 @ 21:54

UEFA

Lojtari i vitit: Jorginho

Champions League

Lojtari i vitit: Jorginho

26/08/21 @ 21:13

UEFA

Trajneri i vitit: Thomas Tuchel

Champions League

Trajneri i vitit: Thomas Tuchel

26/08/21 @ 21:09

MEDIA

Nesër oferta nga City! Cristiano në Manchester

Champions League/Premier League/Serie A/Transfere

Nesër oferta nga City! Cristiano në Manchester

26/08/21 @ 23:54

EFL CUP

Broja debuton me dy gola, Southampton kualifikohet me 8 gola

Premier League/Sportistë shqiptarë në botë

Broja debuton me dy gola, Southampton kualifikohet me 8 gola

26/08/21 @ 00:15

PREMIER LEAGUE

Harry Kane flet për të ardhmen

Premier League

Harry Kane flet për të ardhmen

25/08/21 @ 14:03

URUGUAJANI

Lë Arsenalin për Fiorentinën

Premier League/Serie A/Transfere

Lë Arsenalin për Fiorentinën

24/08/21 @ 20:13

NDESHJET E SHTATORIT

Mirret vendimi! Ekipet e Premier Ligë nuk lirojnë lojtarët

Kualifikimet për Botëror/Premier League

Mirret vendimi! Ekipet e Premier Ligë nuk lirojnë lojtarët

24/08/21 @ 19:45

STAMFORD BRIDGE

Zappacosta i kthehet Italisë

Premier League/Serie A/Transfere

Zappacosta i kthehet Italisë

24/08/21 @ 11:12

WEST HAM 4-1 LEICESTER

Antonio rekoder i West Ham, Moyes lider i Premier League

Premier League

Antonio rekoder i West Ham, Moyes lider i Premier League

23/08/21 @ 23:22

BBC SPORT

Ekipet e PremierLigës, po shqyrtojnë mos lirimin e lojtarëve për kombëtare

Kualifikimet për Botëror/Premier League

Ekipet e PremierLigës, po shqyrtojnë mos lirimin e lojtarëve për kombëtare

23/08/21 @ 22:34

OLYMPIQUE LYON

Juninho pret Shaqirin te Lyon

Premier League/Ligue 1/Sportistë shqiptarë në botë/Transfere

Juninho pret Shaqirin te Lyon

23/08/21 @ 09:45

XHERDAN SHAQIRI

Liverpool pajtohet, Shaqiri drejt Lyonit

Premier League/Ligue 1/Transfere

Liverpool pajtohet, Shaqiri drejt Lyonit

22/08/21 @ 21:43


 
Të gjitha lajmet nga Premier League