Të gjitha lajmet

BALLKANI 3-1 VUSHTRRIA

Ballkani fiton për vend të tretë dhe Vushtrria bie nga Superliga

Fotot: FCBallkani/fb

Ballkani fiton për vend të tretë dhe Vushtrria bie nga Superliga

29 June, 2020 @19:28

Dy skuadra me qëllime të ekstreme në Superligë, derisa Ballkani me golin e parë pas-pandemik të shënuesit më të mirë të tyre Blend Baftiu kontrolluan lojën heret në ndeshje.

Ballkani mposhti Vushtrrinë 3-1 [Mirlind Daku 13, Blend Baftiu 18p, Arbër Prekazi 53 - Kushtrim Fazliu 78] për të shfrytëzuar gabimin e Gjilanit dhe për t’iu rikthyer pozitës së tretë në renditje.

Në anën tjetër, Vushtrria me sot edhe zyrtarisht është anëtare e re e Ligës së Parë, pasi me humbje humbi edhe gjasat teorike për mbijetesë në Superligë.

Dominimi i hershëm i Ballkanit tregoi dallimet e mëdha mes skuadrave. Në 10 minutat e para të ndeshjes Blend Baftiu (8’) tenton, mbron portieri i vushtrriasve Marly Prince, ndërsa që në sulmin tjetër Mirlind Daku tenton me kokë, por topi s’e gjen kornizën e portëss.

Ermal Krasniqi harkon në zonë në minutën e 13 të ndeshjes, ndërsa Mirlind Daku përsëri me kokë, kësaj radhe drejt portës, që me një prekje të portierit Prince merr kahjen drejt rrjetës për 1-0 fillestare.

TABELA AKTUALE

Ermali s’u ndal. Futet në zonë, ndërhyn Etrit Halimi i Vushtrrisë dhe referi Visar Kastrati akordon penallti. I saktë Blend Baftiu (18’) 2-0 me golin e parë të tij post-pandemik, për t’iu kthyer pozitës së dytë në renditjen e golashënuesve.

Dominimi i djelmoshave të Ismet Munishit vazhdoi, ndërsa në fillim të pjesës së dytë mbrojtësi Arbër Prekazi (53’) shënoi për 3-0.

Ballkani vs Vushtrria

Pasoi periudha e zëvendësimeve te të dyja palët, derisa pas një lirimi të vendasve Kushtrim Fazliu shënoi golin e nderit për mysafirët 3-1 (78’) pas asistimit të Drilon Fazliut, për të përcaktuar përfundimtaren e ndeshjes.

Kështu, Ballkani i Munishit vazhdon ëndrrën për titullin e parë në histori dhe daljen e parë në histori në gara evropiane, ndërsa Vushtrria matematikisht bëhet anëtare e Ligës së Parë.

SKENDERAJ

Gani Sejdiu ndahet nga Drenica

30 June, 2020 @12:01

Trajneri i mirënjour mitrovicas që kishte bërë vite më parë Feronikelin kampion të Kosovës, Gani Sejdiu, ka ndarë rrugët me…

GJILANI 2-2 LLAPI

Llapi i prish punë Gjilanit, Progni shpëton ‘skifterat’

Fotot: KFLlapi & KFGjilani / fb

29 June, 2020 @19:28

Sulmuesi i ri i Llapit, Valmir Veliu, ka qenë protagonisti më i pa-pëlqyer për vendasit në Gjilan sot, derisa shënoi…

DRITA 2-0 DUKAGJINI

Liderja ngrit diferencën në krye

Foto: FCDrita/fb

28 June, 2020 @19:30

Skuadra e Dritës përsëri ka pasur telashe në pjesë të parë për të shënuar gol, por në pjesë të dytë…

FLAMURTARI 3-2 FERIZAJI

Fitore e Flamurtarit për ngritje në tabelë

Fotot: KFFlamurtari/fb

28 June, 2020 @19:02

Flamurtari ka shënuar edhe një fitore impresive në Superligë, derisa në njërën ndër dyluftimet direkte për mbijetesë ata kanë mposhtur…

DRENICA 2-4 TREPÇA'89

Zëvendësimet ideale të Idrizit, Trepça’89 vazhdon shpresën

28 June, 2020 @18:29

Goleadë e vërtetë në Bajram Aliu të Skenderajt, derisa Drenica në dyluftim direkt me Trepçën’89 është mposhtur 2-4 në fund,…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga