Të gjitha lajmet

ANALIZË

TOP 5 ndeshjet e fundjavës

TOP 5 ndeshjet e fundjavës

Shkruan: LUAN MORINA

14 December, 2018 @20:23

Pesë ndeshjet më interesante të fundjavës, që nuk bën të kalojnë pa i parë.

Manchester City – Everton (e shtunë, ora 1e30)

Manchester City mund të kthehet qysh këtë fundjavë në krye të Premier League. Për më tepër, ende janë në rrugë për katërshen e madhe, e cila herët a vonë do të vjen tek blutë e qytetit. Në fakt është e vetmja mënyrë për të marrë disi epërsinë ndaj rivalëve të qytetit kur përmendet historia. Ndonëse mbrapa Liverpoolit, mentaliteti dhe talenti i Guardiolës janë avantazh i krahasueshëm kundrejt Kloppit. Më shkurt, nëse City ose Liverpool mbeten 4 pikë mbrapa njëra-tjetrës, vetëm City është ekip i cili do të mund të kthehej e të merrte titullin.

Manchester City vs Everton

Kundër Evertonit pritet të jetë edhe një paradë e lehtë, pasi Marcos Silva nuk duket se ka guximin të bëj presion mbi qendërmbrojtësit e Cityt, që në fakt është e vetmja mënyrë për t’u mohuar lojën. Richarlison nuk është dikush që do të bënte këtë, e aq më pak qendërsulmuesit që kanë në dispozicion.

Hoffenheim – Monchengladbach (e shtunë, ora 3e30)

Hoffenheimi aplikoi një lojë të hapur ndaj Cityt, por nuk ishte në gjendje të mbulonte edhe armën rezervë – ndërprerjet. City dominoi lojën, përfshirë edhe pjesën e parë, por Hoffenheim dhe Nagelssmann duhet të lavdërohen për lojën e bukur dhe të hapur që kanë shfaqur këtë sezon.

Hoffenheim vs Borussia Monchengladbach

Të njëjtën kanë bërë edhe Monchengladbach me Ragnick. Janë dy nga ekipet me lojën më të bukur në Bundesliga, dhe e shtuna pasdite do të duhej të ishte një argëtim i mirë nëse dy trajnerët nuk ndryshojnë qasjen e tyre të zakonshme. Thorgan Hazard i mysafirëve po kalon një super-sezon, gjersa tek Hoffenheim, nga hija shpesh paraqitet Reiss Nilsson, ndonëse janë një ekip goxha mirë i ndërtuar falë trajnerit.

Basaksehir – Galatasaray (e shtunë, ora 5)

Nëse doni të keni punë me një ligë skandaloze – bujrun tek Superliga turke. Basaksehir janë favorit kryesor për titull, prandaj një fitore të shtunën do t’u jepte një shtytje drejt titullit. Lojtari më i njohur i tyre për shumicën, Arda Turan pas dënimit prej 10 ndeshjeve, mbetet vetëm rezervë në ndeshjet e fundit, ngjashëm si Emanuel Adebayor.

Istanbul Basaksehir vs Galatasaray

Me 10 ndeshje është dënuar edhe Fatih Terim dhe gjysma e ekipit të Galatasarayit. Është goditje e ultë të akuzohen vetëm federata e cila ka turpëruar futbollin turk që nga ardhja e Demirorenit (ma shqip kapja e Besiktasit), kur kanë qenë vet kryesuesit e Galatasaray që kanë larguar Bafetimbi Gomisin (me zor) drejt Emirateve Arabe. Fenerbahçe është në krizë, e ngujuar në tri pozitat e fundit, pa trajner (sot u emërua Ersun Yanal), dhe me një puç të brendshëm kundër kryesisë së re. Besiktasi turpërohet nga Malmo, Akhisarspor, fitues i Kupës përfundon Europa League pa asnjë fitore, dhe në krejt këtë rrëmujë, Kasimpasa e Loret Sadikut mund të jetë ekipi i dytë i Turqisë në Ligën e Kampionëve. Ligë për ‘gallatë’!

Lyon – Monaco (e diel, ora 1)

Ekip i kapluar me lëndime është edhe Monaco. Thierry Henry ka zhvilluar disa ndeshje me portierin e tretë, Raggin e plakur e ka vendosur në krahë, dhe në çdo ndeshje, së paku një e treta e ekipit përbëhet nga lojtarë të Akademisë (disa edhe të blerë në ekipe tjera) të cilët nuk kanë të drejtë vote ende!

Lyon vs Monaco

Lyon siguroi rrethin eliminator të Ligës së Kampionëve në një ambient jo të lehtë. Kanë ekip të mirë, më të mirë se Monaco sigurisht, por është një klasike franceze. Në mbrëmje pritet të takohen Marseille edhe Bordeaux – që të dyja më të dobëta se ky derbi i drekës!

Liverpool – Manchester Utd (e diel, ora 5)

Historia e Cityt për të kaluar Unitedin do të nevojitej edhe një gjysmë shekulli së paku! Por, me këtë gjendje aktuale në renditje, nga Liverpool e City, cilin do e preferonin fansat e Unitedit kampion? E kishim pyet Gentin, por ai si zakonisht do t’i ikte kësaj pyetjeje, e me pak ngulm do të zgjedhte Cityn.

Liverpool vs Manchester United

Por, këto dy ekipe kanë një detyrë të zorshme për të kaluar cilësinë e derbit të javës së kaluar. Kapacitet në terren kanë vetëm vendasit. Nëse do të bënim një 11she të përbashkët, pos Lukakut dhe De Geas, të gjitha pozitat tjera do të ishin padyshim për vendasit! Hendersoni para Pogbës?!

MOHAMED SALAH

Për të dytën herë me radhë

14 December, 2018 @20:09

Sulmuesi i Egjiptit dhe i Liverpoolit, Mohamed Salah, është votuar për herë të dytë me radhë futbollisti më i mirë…

PORTIERI I LLAPIT

Bledar Hajdini zyrtarisht te Ballkani

Foto: KFBallkani/fb

14 December, 2018 @15:15

Portieri i deritashëm i Llapit të Podujevës, Bledar Hajdini, është huazuar te Ballkani i Suharekës deri në fund të këtij…

CAS

Milan para suspendimit nga garat evropiane

Foto: europaleague/fb

14 December, 2018 @15:03

Skuadra e Milanit, që dje u eliminua nga Europa Liga pas disfatës nga Olympiacos, pritet të suspendohet nga garat evropiane.…

FENERBAHÇE

Rikthejnë trajnerin kampion

Foto: fanatik/fb

14 December, 2018 @11:10

Rezultatet më të dobëta në fillim të stinorit ndonjëherë në histori të klubit, bën që Fenerbahçe të largojë Philip Cocun…

GRUPI F

Olympiacos eliminon Milanin

13 December, 2018 @22:58

Me fitore 3-1 në Athinë, Olympiacos ka nisur festën në stadiumin përplotë me tifozë, pasi që ka siguruar pranverën evropiane…

GRUPI G

Rangers i Grezdës dhe Gerrardit, eliminohet

13 December, 2018 @21:01

Nuk kanë arritur të shënojnë asnjë gol, përkundër se u nevojitej fitorja për të kaluar në fazën pranverore të Europa…

GRUPI I

Malmo triumfon në Stamboll dhe kualifikohet

13 December, 2018 @20:49

Skuadra modeste suedeze, Malmo, ka arritur që të shënojë fitore të madhe në Stamboll sonte, duke e mposhtur Besiktasin favorit…

NË GJAKOVË

Berisha prej Onixit te Vëllaznimi

Foto: KFVellaznimi/fb

13 December, 2018 @18:16

Sulmuesi që derdhi djersë për Onixin në pjesën vjeshtore të stinorit, Astrit Berisha, tash e tutje do të vesh fanellën…

PARA DUELIT TË FUNDIT

Valon Berisha startues te Lazio

13 December, 2018 @17:59

Mesfushori i përfaqësueses së Kosovës dhe kapiteni i reprezentacionit, Valon Berisha, ka fituar besimin e trajnerit Simone Inzaghi për të…

GRUPI F

Milan kualifikohet edhe me humbje, por…

Foto: europaleague

13 December, 2018 @15:30

Skuadra e Milanit e drejtuar nga Gennaro Gattuso pritet të kualifikohet në fazën pranverore të Europa Ligës. Milan ka…

GRUPI G

Grupi ku çdo ekip mund të kualifikohet

Foto: europaleague

13 December, 2018 @15:09

Përkundër se sonte luhet xhiroja e fundit e fazës grupore në Europa League, Grupi G i kësaj gare është ende…

PA 2 TË HUAJ

Gjilani ndahet me dy të huaj

13 December, 2018 @12:49

Skuadra e Gjilanit, që drejtohet nga Sadat Pajaziti, me të përfunduar stinori vjeshtor i kampionatit ka bërë të ditur që…

1/8

Shorti i Champions League, data dhe vazot

12 December, 2018 @23:24

Pasi u kuptuan 16 skuadrat që do të jenë në 1/8 e finales, le të shohim vazot dhe datën e…

GRUPI H

Liderët mposhten, por kualifikohen

Foto: Squawka

12 December, 2018 @23:17

Si në ndeshjet e grupit G, edhe në ndeshjet e Grupit H sonte liderët pësuan humbje. Juventusi u…

GRUPI G

Rusët e çekët fitojnë, spanjollët e italianët vazhdojnë tutje

12 December, 2018 @23:10

Në dy ndeshjet e luajtura sonte me fillim nga ora 18:55, Reali dhe Roma janë mposhtur nga CSKA e Moskës,…

ARSENAL - MANCHESTER UNITED

Xhaka & Auba ia sjellin humbjen e parë Oles

Fotot: premierleague.com

10 March, 2019 @19:32

Humbja e parë e Manchester Unitedit në Premier Ligë nën drejtimin e Ole Gunnar Solskjaerit ka ardhur sot, pasi që…

LIVERPOOL - BURNLEY

Liverpooli s’gabon, gara vazhdon

Foto: Squawka

10 March, 2019 @14:54

Pak para sfidës së rëndësishme ndaj Bayernit në Champions League, Liverpooli ka arritur të shënojë fitore ndaj Burnleyt në Premier…

SOUTHAMPTON - TOTTENHAM

Tottenhami dështon për të katërtën rresht

9 March, 2019 @17:48

Gëzimi për faktin që shumë shpejt do të luajnë në stadiumin e tyre të ri dhe momentumi i fituar pas…

SERGIO AGUERO

Barazon rekordin e më të mirëve

Foto: ManCity.com

8 March, 2019 @17:57

Sulmuesi argjentinas i Manchester Cityt, Sergio Aguero, ka barazuar rekordin e Steven Gerrardit dhe Harry Kane‘it, duke e fituar për…

DAILY MAIL

Icardi për Lukakun

4 March, 2019 @22:02

Britanikja Daily Mail në faqet sportive të saj ka bërë të ditur se Manchester United është i interesuar të ndërrojë…

Të gjitha lajmet nga Premier League