Të gjitha lajmet

CITY DHE ATALANTA SHKOJNË PËRPARA NGA GRUPI C

Debutues të kualifikuar, me start më negativ

Foto: ucl/fb

Debutues të kualifikuar, me start më negativ

11 December, 2019 @23:46

Skuadra e Atalantës, e drejtuar nga tekniku Gian Piero Gasperini, ka shkruar historinë e re të klubit, duke arritur të sigurojnë pranverën në Ligë të Kampionëve, pasi që me fitoren e sontme ndaj Shakhtarit si mysafir - kanë kapur pozitën e dytë në renditje dhe janë kualifikuar në të tetën e finales së Ligës së Kampionëve.

Atalanta, këtë sezon për herë të parë po merr pjesë në garën elite të futbollit evropian. Ekipi nga Bergamo që ndeshjet si vendas po i luan në Meazzan e Milanos, ku mbrojtësi i Shqipërisë Berat Xhimshiti është standard në 11-shen e parë të skuadrës, ka mposhtur Shakhtarin befasisht në Ukrainë 0-3, me golat e shënuar vonë [Castagne 66’, Pasalic 80’ dhe Gosens 90’+4].

Atalanta

Përndryshe Atalanta është bërë edhe ekipi i parë që ka siguruar të tetën e finales së Ligës së Kampionëve pas një starti negativ prej tre disfatave radhazi! Atalanta nuk shënoi fitore as në ndeshjen e katërt të saj, kur kishte barazuar me Manchester Cityn 1-1 në Itali. Në xhiron e pestë neroazzurët e Bergamos mposhtën Dinamon e Zagrebit 2-0 për të marrë fitoren e parë në grup, ndërsa me atë të sontmen dhe fitoren e Cityt në Zagreb 1-4 - ata siguruan festën e madhe dhe shumat e majme që i sjell kjo garë në arkë të klubit.

Atalanta

Përndryshe, golashënuesi më i mirë i skuadrës së Gasperinit në këtë kampanjë grupore ka qenë kroati Mario Pasalic - me 2 gola të shënuara!

TABELA PËRFUNDIMTARE E GRUPIT C:

1. Manchester City 14p.
2. Atalanta 7p.
3. Shakhtar 6p.
4. Dinamo 5p.

 

 

TOTTENHAM HOTSPURS 0-1 LEIPZIG

Penalltia vendos në Londër

Foto: ucl

19 February, 2020 @23:05

Ekipi i trajnerit Julian Nagelsmann, Leipzig, ka arritur të shënojë fitore të madhe si mysafir sonte në Londër, pasi që…

ATALANTA 4-1 VALENCIA

Ëndrra e Atalantës, vazhdon

Foto: Atalanta/tw

19 February, 2020 @22:56

Atalanta me lojë të jashtëzakonshme sonte, duket se do të vazhdojë ëndrrën në Champions League, pasi që ka mposhtur thellë…

CHAMPIONS LEAGUE

Skuadra e parë që siguron Ligën e Kampionëve për sezonin 2020/21

18 February, 2020 @11:11

Me fitoren e Manchester Unitedit kundër Chelseat, Liverpooli u bë skuadra e parë që ka siguruar Ligën e Kampionëve për…

1/8 E FINALES

Nesër rikthehet gara e madhe e futbollit evropian

Foto: uefa.com

17 February, 2020 @19:49

Me duelet e ditës së neserme, 18 shkurt, ri-kthehet gara më e rëndësishme e futbollit evropian në nivel të klubeve,…

BARCELONA

Rey Manaj regjistrohet për Ligë të Kampionëve

3 February, 2020 @21:54

Sulmuesi i ri i Shqipërisë, që në janar u bë lojtar i Barcelonës B, ku kaloi nga Albacete - është…

Të gjitha lajmet nga Champions League